| anonim_4396 a întrebat:

Sa începem cu începutul, am 17 ani si in 4 luni fac 18. Mama ma uraste foarte mult pentru unele mici chestii. Mie nu îmi place ca ma face leneșă si spune ca nu o sa fac nimic bun toata viata mea. Zice ca o sa fie o curv@ ca tata si asa mai departe. Eu fac curat în casa, fac mâncare, mama sta degeaba si nu face nimic si tot eu sunt aia puturoasa si fricoasa? +ca a zis ca vrea sa plec sa imi caut chirie dupa 18 ani. De ce ma alunga din casa? Oare care e motivul? Nu o ințeleg.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum care-i motivul?
L-ai scris cu manuta ta mai sus: ca te crede puturoasa!
Pana la proba contrarie, credem ca adevarul este undeva la mijloc, ca nu am invitat-o pe maica-ta aici, sa aflam si motivele ei.
Cred ca-i mai sanatos pentru amandoua, ca dupa implinirea varstei de 18 ani, sa-ti cauti chirie si sa te muti singura.
In felul asta, fiecare va avea parte de liniste si fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea sa îți cauti un job part-time la kfc,sau lucrător comercial, dacă și atunci o sa comenteze îndeamnă ca nu te iubește, nu tine la tine.O mama indiferent de situație își iubește copilul ar ce ar fi,nu ii spune o vorba asa grea "căutați chirie ", e posibil sa sufere de depresie dacă nu face nimic, nu are deloc vointa și energie și e mereu iritata,își arunca frustrările pe tine,sfatul meu este sa te duci de acolo, o sa vadă ce prostii o scornit după ce nu o sa te mai vadă deloc, tu muta-te la iubitul tău, sau într-o chirie, și las-o pe ea in durerea și păcatele ei.O femeie sănătoasă la cap nu are asa obicei sa nu facă absolut nimic,și sa aștepte sa facă totul de unul singur un copil cu anxietate,trebuie sa faci ceva, dar și ea trebuie la rândul ei nu sa te aibă ca tine ca menajera în casa.Din punctul meu de vedere mama ta are probleme psihice, tu măcar ai recunoscut ca ai, dar ea e spre drumul pierzaniei cu o asa atitudine ostila. Fa asa, căutați de lucru la 4 ore și vezi dacă va mai continua sa comenteze.
Nu te-am mai văzut de mult pe TPU, bine ai revenit happy

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ms, nu am mai întrat pe TPU ca am avut treaba cu școala

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Mai ai probleme cu anxietatea? Cu dragostea cum mai stai? happy
Pai vezi,ai avut treaba,ai făcut ceva,desigur pentru viitorul tău, nu ca nu ai făcut nimic și ca ești o puturoasa, atata timp cat ești o fata silitoare și ești si gospodina,ești bună de mărit, ai skill, nu știu ce are mama ta cu tine, daca are depresie e clar ca asa se manifesta la ea boala, dacă nu face nimic toată ziua clar e depresiva, spune-i sa mai iese la aer curat, sa nu stea mereu între 4 pereți ca începe sa o ia pe aratura, roagă-te pentru ea, pentru sănătatea ei.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ești bună de maritat*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi nu ati discutat niciodata, asa, o conversatie intre mama si fiica?
Chiar te uraste sau doar crezi tu ca te uraste?
It's-a big difference.

Incearca sa porti o conversatie cu ea intr-un mod diplomat, intreab-o de ce se comporta asa cu tine.
Daca se enerveaza da-i ragaz si continua cand se linisteste, nu o forța.

De cand se comporta asa cu tine?
Cand erai copil se comporta la fel?
Cu ceilalti, cunostinte, amici, se comporta la fel?
Oare chiar nu i-ai dat nici un motiv sa te trateze astfel?