| RAY a întrebat:

Sa ne imaginam ca femeile ar fi fost la putere,oare ar fi existat razboaie,violenta,ura, saracie, tiranie?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Cred că avem violența în ADN, toți suntem capabili de ea dacă avem impresia că e nevoie de asta. Am citit despre destule femei psihopate, îți poți imagina ușor una dintre ele devenind ceva în genul lui Hitler, într-o realitate alternativă.
În plus, Elizabeta I n-a avut nicio problemă în a o trimite pe Mary Stuart la moarte și știm cum a rezolvat Margaret Thatcher conflictul argentiniano-britanic. Nu cred că într-o lume condusă numai de femei totul ar fi numai lapte și miere.

| RAY explică (pentru Raven):

Apropo am vazut serialul, bun argument

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o zona din Brazilia in care numai femei traiesc si se plang ca nu au barbati. Intre ele se inteleg si e armonie. Eu nu cred ca ar fi prapad daca ar fi la conducere dar atat timp cat omul masculin e printre ele exista conflicte. Ele ar face sa le fie mai usor la femei iar barbatii sa fie tinuti in lesa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ar fi fost nimic diferit.
Ar fi existat tot ce este si in prezent.

| Drimmero a răspuns:

De ce nu? Ti se pare ca pentru putere si pentru a deveni cat mai sus iti trebuie un sex in ADN-ul tau? Iti zic eu ca nu, marile personalitati ale lumii din toate domeniile au fost barbati, personalitati care au schimbat cursul istoriei si evenimentele de la cel mai rau pana la cel mai bun rezultat.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Cand adaug o intrebare nu plec cu nici o conceptie

| minrest a răspuns:

Probabil ca da; Irochezienii (Irokezi, Huroni, Erie si altii) erau condusi de femei, matriarhat; civilizatie razboinica, torturau prizonierii, canibali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ar fi fost o lume Platonica plina de suflete pereche. Si fiinte dezvoltate spiritual.

Dar ce ai cu razboaiele? Violenta?
Ar merge un razboi, doar ca acum nu mai existã Barbati doar si doar femei in mare parte.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum poti fi pro razboi, pe bune

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Vezi povestea lui 50 cent

| Delcatty a răspuns:

Absolut si cred ca ar fi fost si mai rau.
Creierul nostru (sunt de sex feminin) e facut sa ia decizii nu bazandu-se pe logica, in cazul asta binele general, ci pe sentimente.
In plus, gandeste-te ca exista Darlie Routier si Andrea Yates care au crezut sincer ca, omorandu-si copiii, ii elibereaza de o realitate teribila, ceva ce e chiar teribil in sine pentru restul oamenilor.
Femeia este obisnuita sa creasca copii inca din cele mai vechi timpuri, iar asta a afectat personalitatea tuturor urmaselor. De exemplu, o femeie va fi mai buna la a face mai multe lucruri deodata aparent din cauza ca am evoluat sa ne ingrijim copiii si pe noi insine in acelasi timp. Suna ciudat, dar asta e baza stiintifica de care nu suntem constiente.
Este gresit sa crezi ca femeia e automat o fiinta blanda, gingasa, corecta si... alte adjective pozitive. O femeie nu are testosteron in cantitati mari, nu are forta fizica sa se bata cot la cot cu tipul, dar are viclenie, stie sa manipuleze si sa te pacaleasca. Asta invalideaza ipoteza conform careia suprematia femeii ar schimba lumea in roz.