| MaryIngerPazitor a întrebat:

Sa ne jucam! Eu spun un cuvant si voi ziceti un cuvant cu ULTIMA litera! Cuvantul este:Abominabil-

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Jocul nu are niciun haz. Se poate ajunge la un şir de cîteva mii de cuvinte, care nu de puţine ori se vor şi repeta.
Dacă s-ar pune condiţia ca noul cuvînt să înceapă cu ultimele două litere al e cuvîntului anterior poate ar avea o notă de interes în sensul ca să nu se poată crea un nou cuvînt.
Apoi, se impun două precizări. Cuvîntul propus să aibă sau nu o formă flexionată? Adică: se admite numai forma de cuvînt titlu, conform dicţionarului sau se admit şi forme flexionate? În al doilea caz, este posibil ca un participant la joc să propună cuvinte inventate, inexistente, dar el să aibă pretenţia că îl ştie el că e aşa şi că e corect.
Iată, spre exemplu eu dau cuvîntul conspect. Să se scrie un cuvînt care să înceapă cu ultimele două litere. "ct".Şi se admit numai cuvinte titlu şi numai din DEX.

| MaryIngerPazitor explică (pentru corolav):

Nu am inteles ultima parte din ce ai vrut sa zici; dar eu am propus numai cu ultima litera pentru ca altfel puteau sa inchida ca la fazan!

| alina453 a răspuns:

Latitudine.

| AdeeXd a răspuns (pentru alina453):

Eucalipt

| diaηα a răspuns (pentru AdeeXd):

Tampon =]