| RAY a întrebat:

Să presupunem că sunteți șofer de autobuz școlar, există 20 de copii în autobuzul pe care îl conduceți. Dintr-o dată, ați văzut 5 lucrători în construcții care au reparat drumul. Nu aveți timp să aplicați frana. Dacă porniți la dreapta, o sa i omori. Dar dacă luați stânga, autobuzul o sa cada într-un râu de la 500 de metri. Nu aveți altă opțiune. Ori puteți să mergeți la dreapta sau la stânga

ce ai alege? si de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ai alege?rolling on the floor Toți aleg dreapta in teorie. Putini fac asta si in practica.Meh,ar fi mai multe de zis legate de scopul întrebării tale si unde se aplica ea, dar oricum, aproape nimeni, cu accent pe aproape, nu ar putea sa prevadă ce ar face.

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate actiona frana de mana usor pana se opreste autobuzul

| RAY explică (pentru mgtow):

Nu se poate ca asa au hotarat zeii

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Ei nu

| RAY explică (pentru mgtow):

Tu cand vezi un film in limba Engleza cu subtitrare in romana, esti atent si la conversatia vocala?

| Bondarel99 a răspuns:

In astfel de situatii instinctul de autoconservare e cel mai puternic și automat alegi sa faci ce crezi ca te scapa pe tine.

| anonimg a răspuns:

"Au reparat drumul." Adica nu este in reparatie, ci este deja reparat si asta inseamna ca se poate circula pe el. Deci se poate merge pe drum pentru ca este reparat.
Am raspuns folositor si inteligent, sau doar mi se pare mie? laughing

| RAY explică (pentru anonimg):

Vrei si tu puncte, ma saracesti

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Profit si eu de atmosfera acestei luni. Ca dupa-aia gata. laughing

| RAY explică (pentru anonimg):

Dupa aia ce faci? esti casatorita?

| anonimg a răspuns (pentru RAY):

Eu nu sunt femeie, ci barbat la aproape de 40 ani. D-asta este bine sa mai aruncam cate un ochi pe profilurile celorlalti.
Cand am zis "Ca dupa-aia gata" ma referam la faptul ca dupa ce se duce luna cadourilor (adica decembrie) se vor rari si cadourile.

| RAY explică (pentru anonimg):

Multi ani, in curand isi platesc pensia si tie, eu fac cadouri mereu, celor care le iubesc, asta cu cadou de craciun e marketing atat

| Catrice a răspuns:

Aoleo! 5 constructori de drumuri care lucrează?!? În ce tara trăiești? În vara erau unii pe aici și din 4 abia dacă lucra 1 rolling on the floor

1. I-aș alege pe ei să-i calc
2. As folosi propulsoarele și as trece pe deasupra lor
3. As sări în rău fiindcă autobuzul devine submarin la contactul cu apa
4. Din ce înțeleg, șoseaua pe care circula ar fi cu sens unic pe-un deal/ munte la 500 m deasupra râului/solului. În cazul asta, as merge la stânga fiindcă autobuzul e special conceput astfel încât sa meargă pe pante înclinate. big grin

| RAY explică (pentru Catrice):

Si asa tu la tara nu ai drum

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

.[...].
Stau la oras.

| RAY explică (pentru Catrice):

Pacat,eu credeam ca esti o tarancuta harnica si gospodina

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Pai sunt ca mi-am luat apartament la oraș după ani de truda și sudoare, în care am muncit din greu prin toate locurile și toate casele, la ferma, la stana, pe camp, la fân...
Ca dacă eram la tara cu vecinii ăia se furau și muncitorii, nu numai materialele de construcții.

| RAY explică (pentru Catrice):

Corect,esti si inteligenta

| Hammurabi a răspuns:

I-aş călca, mama lor de drumari, că niciodată nu fac drumurile calumea.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Un om sincer, daca ar fi Drangea pe acolo le-ai calca toata ziua

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Dragnea?
L-aş călca cu mare grijă să nu-l omor, ca să îl pot călca de cât mai multe ori.

| RainmakerX a răspuns:

Sincer sa fiu probabil m-as panica si as pica in rau sad
Daca ar fi sa aleg as salva copiii.

| mentholinks a răspuns:

La stanga. Secret.

| Lioana a răspuns:

Nu ai specificat ce este direct in față, adica nici la dreapta, nici la stanga. Probabil as incerca o frana si as merge direct inainte.

| RAY explică (pentru Lioana):

Nu poti merge inainte

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

De ce?

| RAY explică (pentru Lioana):

Ca asa a hotarat ombladon

| Yee a răspuns:

Yee(Stai putin)! Daca nu am timp sa pun frana de unde am timp sa ma gandesc sau sa imi dau seama de alegerea asta?

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Formularea mi se pare intriganta. e genul ala de problema in care mai intai incepi cu un soc major(moartea iminenta a cinci oameni) si dupa aia o dai pe aia, desi importanta, ambigua si probabil cea mai sigura alegere.
"Dar dacă luați stânga, autobuzul o sa cada într-un râu de la 500 de metri." Nu ai lasat loc presupunerilor, deci e corect sa asum ca daca virez la stanga nu se va intampla nimic cu mine si cei 20 de pusti.

| RAY explică (pentru syriaHotelsWithPool):

Eu am votat pentru dreapta, intrebarea e de pe un forum, majoritatea au votat dreapta, 80%