| anonim_4396 a întrebat:

Sa presupunem intra cineva la miez de noapte peste tine, hot, violator, om cu probleme psihice, evident neinvitat, il omori - ce pedeapsa ti se da?
Ce articol de lege cuprinde tot acest " sa presupunem " / " scenariu "?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Mai tii cont de lege cand iti intra unul d-asta in casa? Te aperi cu ce apuci caci un d-asta nu-ti intra in casa doar ca sa vada cum te simti ca orice prieten bun, intra sa iti faca rau, ori ca te talhareste si apoi pleaca, ori ca te talhareste si te omoara. Niste legi scrise pe hartie nu vor conta in momentul ala, nu-ti vor salva alea viata, ci doar tu, pana vine politia esti furat/omorat/violat de 3 ori fiecare.
In general se considera legitima aparare atunci cand apararea ta e proportionala cu atacul agresorului dar cand ti se pune viata in pericol nu mai exista vreo lege care sa te pedepseasca, chiar daca ar exista prea putin conteaza, iti salvezi pielea ca n-ai incotro, mai bine sa planga ma-sa decat mama.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat