| AdioTPU a întrebat:

Sa vorbim despre bullying. Am citit ca fenomenul a luat amploare si profesorii sunt cam depasiti de situatie. Inteleg de ce se intampla,inteleg ca un bully e intr-o relatie de putere atunci cand se leaga de cei pe care ii percepe ca fiind vulnerabili. Ei bine, ce nu inteleg sunt alte aspecte. De ce sunt atat de sadici acei bullyies, ce satisfactie poti simti cand te legi de o persoana care nu ti-a facut absolut nimic? Cum prind acestia ura pe cei pe care ii hartuiesc? Sunt acestia sociopati sau psihopati?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Astia care dau bully de obicei au la randul lor traume mari si insecuritati mari, le place sa se ia de cei considerati mai slabi, ataca si in haita pentru ca sunt prea slabi sa faca fata singuri, practic sunt niste ratati. Recomand pentru persoanele care primesc bully sa faca sport de contact si sa le umfle apoi ocheanele atunci cand dau de d-astia, de obicei daca il pui la pamant pe "seful haitei" ceilalti nu se vor baga pentru ca le-ai batut liderul, garantat dupa ce te impui cu forta o sa te stie de frica, cu vorba buna nu merge sau cu masuri, astia care dau bully de obicei sunt protejati intr-un mediu precum scoala, se musamalizeaza cazurile, atunci unica solutie ramane sa ii bati de nu mai sufla in fata ta, iti castigi respectul cu pumnul si te vor lasa in pace. Cand vom invata ca suntem pe cont propriu? Absolut nimeni nu iti va rezolva problemele in afara de tine, dirigintii sunt degeaba. Nu sunt de acord neaparat cu violenta dar daca te impui cu pumnul la vremea potrivita ai mai mult de castigat decat sa traiesti si tu cu traume si o dai in altele. Prin generala am patit o d-asta, am avut coleg un pulifrici d-asta care avea chef de scandal impreuna cu un grup din clasa dar aia erau inofensivi, asta incepea scandalul cu cine isi permitea bineinteles, o data i se pusese pata sa se ia de mine, la vremea aia faceam judo dar habar nu avea asta si m-a vazut mai linistit si ce-o fi zis ca si-a gasit fraierul, doar ca a avut o surpriza cam mare in momentul in care a incercat sa puna mana pe mine. Totul a inceput cand a venit cu d-alea clasice sa se impinga in mine zicand ca nu ma uit pe unde merg, i-am zis ca el a intrat in mine, era si cu toapele clasei si alea radeau, mi-a zis ca sunt cam figurant si a inceput cu injuraturi de mama si altele, inca de atunci am vrut sa-l tavalesc, am incercat totusi sa aplanez conflictul fiind invatat de la antrenor sa evit situatiile conflictuale pana in momentul in care pot aplica forta cand situatia o cere (pentru autoaparare), incercam sa-mi pastrez calmul pentru ca stiam ca am un avantaj practicand un sport de contact, stiam ca daca ma enervez nu o sa iasa frumos pentru el, vazand ca ii raspund cu calm si ca il luam peste picior asta il enervase mai tare si zicea ca sunt un fatalau sau un fraier, ceva in genul si ca ma bate la orice vrea el, nu prea mai eram calm auzind astea, i-am zis sa vina sa ma bata daca tot e asa bazat, ceea ce a facut, eu imi luasem pozitia, mi-am zis ca trebuie sa dau cu el de pamant pentru asta, asta am si asteptat sa ma loveasca ca sa am motiv sa i-o dau, cand a venit aproape de mine am facut un pas in spate cu dreptul (sunt dreptaci) aveam stangul in fata pentru a-l lovi din plin, a incercat sa ma impinga si in momentul ala l-am apucat de gat cu mana dreapta cu o priza si i-am aplicat o tranta ca in sala de judo cazand peste el, eram cu genunchiul pe pieptul lui si nu mai putea sa faca nimic, practic cazusem cu genunchii pe pieptul lui si a fost destul de periculos pentru ca ii puteam taia respiratia in orice moment, din pozitia aia puteam sa-i dau ploaie de pumni in fata si sa-l bumbacesc ca lumea, facandu-i un make up de toata frumusetea dar nu mi-a stat in fire sa fac asta (desi o merita), mi se facuse mila de el pentru ca facuse o privire de socat, nu se astepta ca intr-o fractiune de secunda sa fie la podea si doar l-am intrebat daca se potoleste si a zis ca da, am dat mana cu el si acolo s-a incheiat conflictul, imi era cumva teama sa n-am probleme cu exmatricularea daca il bat rau si clubul de judo sa nu ma dea afara dar i-am povestit antrenorului si a zis ca am procedat cum trebuia, culmea e ca dupa episodul ala ramasesem prieteni : ) ) il mai invatam apoi tehnici de trante din ce mai invatam si eu, probabil daca nu ripostam continua cu sicanele, aia a fost o lectie pentru el fiind, de asta zic ca sportul de contact e sfant fix pentru situatiile de genul. A mai fost un caz la mine in scoala cu un elev de la clubul unde faceam si eu judo, ala era campion, practica de ani buni facand de performanta, batuse 3 tigani care se luase la scoala de el, atunci s-a lasat cu scandal care a ajuns la directoare, venise rudele puradeilor la scoala, venise si senseiul, s-a lasat cu puncte scazute desi baiatul doar s-a aparat, aia l-au provocat si atacat, macar i-a batut bine, unuia din ei ii sparsese capul cand l-a trantit pe beton, foarte periculoasa situatia.

| Heridtw2 a răspuns (pentru Drimmero):

Bine ai.zis si eu am.traume dar nu dau bully decat daca ma.provoaca cineva

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am fost ființe sociale înainte de a deveni oameni. Puterea în societățile de ființe care apoi au devenit oameni oferea o șansă mai mare de suraviețuire a individului, puternic, acees prioritar la prada prinsă în comun, acces prioritar la împerechere, la transmiterea genelor la urmași. De la acești strămoși am moștenit puterea ca instinct. Iar instinctele te îndrumă prin plăcere spre ceea ce este vital și te îndepărtează de ceea ce este nociv prin neplăcere, durere și frică, care este anticiparea durerii. Astfel cei ce fac bullying se pegătesc pentru viață, pentru funcția de șefi, de conducători, iar plăcerea vine de acolo. Cum nu ți-a făcut nimic? A dovedit că este mai slab ca tine, Astfel nu sunt sociopați ci sunt absolut normali.
Anormali devin când exagerează.

| Mosotti a răspuns:

Problema e ca acasa au probleme, nu sunt bagati in seama de parinti sau au alte carente psihologice acolo, asa ca furia, frustrarea o varsa pe altii, asta e motivul.

| dullcat a răspuns:

Eu cred ca acesti copii sau adolescenti au si ceva lipsuri in ce priveste conexiunile alea din creier responsabile cu distinctia intre rau si bine, pe langa alti factori. Copiii mici habar n-au de ce e bine si ce e rau, sau chiar sadic si nu mai stiu ce. Trebuie adultii sa intervina, sa-i invete sa faca distinctia, sa le explice.

Cred ca asta explica de ce la gradinita puteam auzi fara nicio problema povestea Capra cu trei iezi, fara sa ne ingrozim. laughing Desi cele 3 capete puse in geam reprezinta o scena cat se poate de horror (mai ales ca tu, ca adult, ar trebui sa-ti dai seama cand o figura sau expresie faciala denota pe cineva mort), nu am perceput deloc asta ca fiind sadic, decat mai incolo, cand am crescut si am reflectat intamplator la amintirile din gradinita.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dullcat):

@Costin: Termenul de bataus e mult prea simplu si restrictiv. Poti face bullying fara sa bati pe nimeni. Un termen mai adecvat e acela de abuzator.

| CostinAlamariu a răspuns:

Bătăușii (că limba română ne-a dat un cuvânt pentru bullys lua-o dracu de limba engleză) sunt oameni care își urăsc propria viață și-și varsă frustrările pe alții. E simplu.

| StrongHeart a răspuns:

Au traume din copilarie. Toti pe care i-am cunoscut aveam parinti despartiti sau certuri in familie sau violenta, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gosh!
Hai că mi-ai stârnit interesul. happy
Și despre bullying ar trebui să vorbim mult, dar și să schimbăm multe ca asta să nu mai ia amploare. sad Dar din păcate în creștere va merge, nu în diminuare.

Ai cam spus exact ceea ce susțineam și vorbeam eu astăzi cu o prietenă. Exact despre diferența dintre criminalii simpli și psihopații.
Criminalii obișnuiți în concepția noastră, e că un om devine criminal din cauza sentimentelor și mai exact al resentimentelor, dar ei în afară de a scăpa de acel x sau y care până la urmă le e un obstacol, cineva care stă în calea fericirii lor, indiferent din ce motiv, dar ei sunt obstacole în calea fericirii lor, și ei îl elimină. Tot aceștia sunt oameni simpli, care după ce conștientizează fapta, ei devin chiar empatici, ori plâng având mustrări de conștiință.

În schimb psihopații, nu au nicio emoție și nicio treabă cu nimeni, ba chiar nu se atașază de nimeni, dar ar ucide pe toată lumea, ar face rău la toată lumea, însă și aceștia au totuși un tipar, nu caută orice fel de victime și nu pun ochii pe toți, ci doar pe aceia care știu că-i pot manipula, că-i pot seduce și tortura, subjuga și ucide în final. happy

De aici cam înțelegi și esența, dacă psihopatul caută victima, victima slabă, el acolo va scormoni mereu, el se va hrăni cu slăbiciunea victimei și cu supunerea ei.