| dorinaugustin a întrebat:

Sa zicem ca esti intr-un oras nou undeva si nu gasesti locul unde ai vrea sa mergi. ce faci : ceri indicatii de pe la taximetristi, politisti, oameni de pe strada sau pur si simplu mergi pe ideea simpla "las ca ma descurc eu"?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Idee "las'ca ma descurc eu "nu merge nici macar intr-un sat dara-mi-te intr-un oras daca, cauti ceva anume; si intr-un sat trebuie sa intrebi pe cineva:"Unde sta cutare?"Asa incat, daca este un oras mare si are ghid, cumpar unul de la un chioscul de ziare sau de la receptia vreunui hotel, si, pornind de la locul intrarii in cetate, ma orientez.Imi place, daca am timp, sa strabat pe jos un oras strain, sa-i descopar farmecul care inca exista prin multe orase romanesti atinse doar prin centru de "maretele realizari ale socialismului ceausist". Asa am ajuns sa descopar surprinzatoare aspecte acolo unde ma asteptam mai putin:o straduta dosnica cu o bisericuta parasita prin ale carei ferestre sparte intrau crengile unui mesteacan, la Izvorul Muresului, sau un monument, ca sa zic asa, care sta in mijlocul Onestiului si care e singurul loc din tara, dupa stiinta mea, care reprezinta in metal forjat celebrul desen dintr-o carte basarabeana de poezii ale lui Eminescu, desenul in care chipul poetului e sugerat de ramurile unui copac, presupun un tei.
Asemenea surprize pe care ma astept sa le intalnesc atunci cand descind intr-un oras strain ma fac sa -l strabat la pas, cu o harta in mana sau la intamplare daca nu caut ceva anume.

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu ma descurc singura.Nu mai cer ajutorul nimanui ca asa am patit-o cand am fost in Bucuresti, am intrebat 3 oameni despre strada Plantelor si mi-au indicat 3 directii diferitelaughing
Mai bine activez eu de pe telefon Gps-ul si ma duce exact la adresa respectivawinking

| Barajag a răspuns:

Cu siguranta ca intreb pe cineva, doar nu sunt eu buricul pamantului si sa cred ca tot ce vreau sa fac imi reusestehee hee

Stefan
| Stefan a răspuns:

În asemenea situatii solicit relatii la soferii din transportul in comun sau politisti.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Întreb oameni pe stradă. Dar de obicei mă orientez înainte după o hartă şi cam ştiu cum să ajung.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

April a dat raspunsul foarte potrivit, deci sunt de acord in totalitate cu ea. O singura completare mai am:
http://images.google.ro/......tp?/imgres

| zorialbi a răspuns:

Am fost in situatia asta cand am mers in Bacau si in Craiova. Cand am mers in Bacau nu prea aveam bani la mine si nu am putut sa iau taxiul, dar am sunat pe cineva si l-am rugat sa intre pe net pe harta orasului si mi-a dat indicatii de acolo, dar a fost mai greu, pana la urma tot am luat un autobuz ca era mai mult de mers. Cand am fost in Craiova am mers cu taxiul. happy Cand nu stiu traseul mai intreb si oamenii de pe strada sau vanzatorii de la chioscurile de bilete.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Daca esti in plimbare sau vrei sa vizitezi ceva, nimic nu e mai frumos decat mersul pe jos.Vezi locuri noi, eventual cunosti oameni... Daca esti in criza de timp, avident, iei un taxi, iar daca ai timp dar n-ai bani...intrebi pe cineva.Depinde mult de situatie.Eu am fost de Paste in Strassbourg, am fost la Slujba de Inviere acolo si gasisem pe google locatia bisericii.Asa ca a doua zi am luat-o la picior prin oras si am vazut cele mai frumoase locatii(parerea mea!)din Europa. A fost o adevarata incantare a simturilor! Si de atunci repet mereu experienta.In week-end-uri, cand am ceva banuti, imi cumpar un bilet de tren la intamplare si odata ajunsa in orasul respectiv incep sa "bantui" strazile in cautare de frumos.

| dorinaugustin explică:

Raspunsuri corecte, bune amuzante si va multumesc; citisem undeva ca barbatii aleg" las' ca ma descurc singur" iar femeile (ca sunt vorbarete!) aleg sa ceara indicatii. eu sunt ala cu las' ca ma descurc, insa in cazuri extreme mai cer si parerea altora laughing April a castigat premiul, dar va asigur ca voiam sa-l dau si altora! sad

| Barbuin a răspuns:

Intreb taximetristii, vanzatoarele, gloata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iau un taxi.Asta daca am bani, daca sunt chel intreb oamenii de pe strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma duc la o toneta unde se vand bilete, si intreb persoana de acolo ce autobuz, tramvai ma poate duce unde vreau eu sa ajunghappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma descurc si singura... daca stiu unde vreau sa merg, si ma aflu prin apropiere, de ce sa mai dau banii la taxi sau sa cer informatii care sunt cam,, inutile``. Prefer sa imi asum riscul greselii mele, decat a altorawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca as cere indicatii, dar nu ar strica sa ma uit totusi pe o harta...