| Genevaaa a întrebat:

Să zicem că o persoana apropiata vouă incet, incet se retrage in alte parti (cu alte persoane) și nu mai comunicați atat de des. Sunteti dezamagit de ea. Cum ati proceda? I-ati spune in față ce simtiti, ca va e dor de momentele vechi si vreti sa fiti ca inainte când vă vedeați (etc) ori va prefaceti ca nu simtiti raceala și doar salutati si schimbati 2 vorbe in mod obisnuit?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa fii dezamagita?
Ca si tu esti in aceeasi masura vinovata de indepartarea unui prieten. Relatiile cu prietenii se intretin si nu poti sa te prefaci ca nu mai exista celalalt dar sa-la cuzi ca nu te mai cauta, cand poti tu sa-l cauti si sa va intalniti cum procedati inainte.
Evident daca te tot repinge si cauta sa amane momentul revederii atunci este clar ca nu-ti mai vrea prietenia, dar in situatia in care relatia doar se raceste, atunci este din vina amandorura.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca mi-e dor de ea, ii dau mesaje din cand in cand, si ii spun ca imi lipseste.
Dar daca din partea ei primesc un refuz hotarat, ma las pagubas, o evit/o las in pace.
Niciodata nu am fortat relatiile cu nimeni.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

1. Nu! Nu cerșesc nici atentia, nici mila și nici dragostea cuiva.
2. Mai degrabă (decât 1)

| Freya1 a răspuns:

Când cineva se îndepărtează de tine nu e ok sa îl reții, nici prin cearta nici prin șantaj emoțional.Da, daca este o relatie de iubire comunicarea e baza, dar când e vorba de prietenii trebuie și tu sa începi sa păstrezi distanta pentru ca exista posibilitatea ca omul sa aibă motivele lui de îndepărtare, iar tu sa i te bagi pe gat nu prea e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Initial va fi o dezamagire de scurta durata dar la sfarsit de zi nu este obligata sa stea mereu cu mine daca nu se simte inlargul ei. De spus ii poti spune ce simti dar nu intr-un mod serios si siropos, mai degraba intr-un ton putin dezamagit, si cu un zambet fad la final. Cautati si tu persoane noi cu care sa iti petreci timpul si nu te ancora de lucruri care nu mai au sens.

| Smmo a răspuns:

Pai depinde ce vrei tu, daca iti place compania persoanei si vrei sa vina mai des, ii spui asta. In orice fel de relatii trebuie sa existe comunicare din partea ambelor parti. Si daca celalalt nu raspunde la fel, aia e. Tu ai zis ce ai avut de zis, adica ti-ai facut partea.