| CyBeRnEtiCk a întrebat:

Sal TPU. Am o problema cu pc. Am instalat windows xp sp3 si nu am sunet am luat o gramada de drivere si nu merg le instalez dau restart apoi cand porneste din nou nu merge imi arata in device manager cu semnul exclamari realtek AC'97 audio for VIA (R) audio controller. Ce sa fac? P.s:nu am cd cu driverul. Dau funda. Multume.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Descarca si instaleaza-l pe acesta
http://download.chip.eu/ro/Realtek-AC-97-4.0.6_1002940.html

Sa inteleg ca dupa instalarea driverului merge sunetul si daca dai un restart nu mai merge?

| CyBeRnEtiCk explică (pentru neluL):

Dupa ce il instalez imi arata aia cu restart your computer unde bifezi bulinele am incercat driverul asta. In fine dupa ce il instelez inainte sa se restarteze n-am sunet si nici dupa...

| neluL a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

Intra in Start -> in Run scrie ->dxdiag ->aici da click pe tabul Sound, fa un print screen si posteaza-l aici.

Intra in Start->Run si scrie devmgmt.msc. Acum da dublu click pe "Sound, video and game controllers" si apoi dublu click pe primul driver (e cel de sunet), aici ai informatii despre driver.
Fa un print si de aici.

| CyBeRnEtiCk explică (pentru neluL):

Am intrat la dxdiag la sound si nu scrie nimic la name, hardware, manufacter, product, type nu scrie absolut nimic. In device manager am tot instalat codecurile dar e una singura cu semnul exclamari in triunghi galben se numeste Realtek AC'97 Audio for VIA (R) Audio Controller.

| neluL a răspuns (pentru CyBeRnEtiCk):

Pai instaleaza driverul de mai sus! Dupa instalare vezi daca mai ai semul exclamarii in Device Manager. NU conteaza daca merge sau nu sunetul.
SAU incearca cu asta -> http://www.ma-config.com/en click pe ->Start the detection click pe Installation (instaleaza agentul My-Config). Dupa instalare click pe ->Start the detection, il lasi sa scaneze apoi intra in ->My drivers si instaleaza driverele vechi sau lipsa.