| Saveluc a întrebat:

Salariul in România minim pe economie de 466, 57 € (2.230 lei) de la 1. Ianuarie 2020 de la 435, 18 € (2.080 lei) in plus cu 17, 37 € (83 lei) O chirie lunară într-un ap modest este de 350 euro (1.672,86 lei) Deci? Ce facem? cât ar trebui salariul?

8 răspunsuri:
| Green66 a răspuns:

Tu vorbești despre salariul minim brut, dacă vorbim despre salariul minim net vom constata că nu ajunge pentru plata chiriei.
Cât ar trebui salariul? Pai 1000+ euro, ar trebui sa fie ca în acele țări unde pleacă românii sa muncească.

| RAY a răspuns (pentru Green66):

Chiria in acele tari cat este?

| RAY a răspuns:

Problema este ca se munceste prea putin si se spera la multi bani, asta e

| Green66 a răspuns (pentru RAY):

Chiriile sunt mai mari decât în România dar și salariile, dacă ar fi mai rău decât aici nu ar mai fi milioane de români plecați.

| RAY a răspuns (pentru Green66):

Au plecat dar nu o duc chiar atar de bine ca inainte

| Green66 a răspuns (pentru RAY):

Nu e totul roz nici acolo dar cum spuneam, e mai bine decât în România și pleacă tot mai mulți. Sunt foarte multe familii care preferă să o ia de la zero în alta țară. Acum sa fim serioși, nu pleacă nimeni din România dacă i-ar fi bine aici.

| RAY a răspuns (pentru Green66):

De acord

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

2080-1672= 408 lei. Deci, ce facem? Strângem cureaua. Mai căutăm pe cineva să locuim împreună, să împărțim chiria. Mai lucrăm ceva după masă. Mai căutăm un loc de muncă unde să ne dea și bonuri de masă.
Salarul ar trebui să fie în funcție de valoarea a ceea ce produci, nu poate fi după dorința ta.