| MentalDisorder2 a întrebat:

sufar de anxietate sociala severa, si mai multe, dar nu sunt asa importante.
Caut persoane ca si mine.
Daca si tu ai aceasta boala da-mi un mesaj sau daca stii unde mai pot gasi persoane de genu da-mi tot un mesaj laughing)

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Aceasta este verdictul oferit de catre un medic specialist, de spui ca suferi de aceasta fobie sociala? Daca nu, incearca sa nu mai generalizezi atat de mult pe starea ta, astfel ai putea sa iti revii doar cu ajutorul ambitiei, cu ajutorul parintilor si a unui psihoterapeut sa treci peste aceasta fobie pe care ai dobandit-o in cursul vietii. "Boala" aceasta de care spui se poate trata, daca vrei bineinteles!winking

| MentalDisorder2 explică (pentru MihaelaDart):

Am fost, si se trateaza in 3 ani laughing si nici nu se trateaza, ci te obisnuiesti cu ea, dar oricând poate revenii.
Vreau unu ca mine sa ne ajutam reciprog, nu prea am baza in familie sau prieteni (n-am prieteni) laughing
Da mercii ca ai incercat.

| MihaelaDart a răspuns (pentru MentalDisorder2):

Se poate trata daca vrei, daca nu vrei, in capsorul tau spui ca nu exista rezolvare. Sa fiu mai explicita, daca esti o fire mai nebuna (in sensul bun), poti trece peste aceasta fobie, te asigur. Si parintii ar trebui sa ii ai aproape, nu sa ii vezi ca pe dusmani. Din pacate nu ne putem alege parintii, asa ne-a fost dat de Dumnezeu sa ii avem.
Iti spun din experienta, fobia se trateaza. In timp, cand vei avea jumatatea ta si va avea o nebuneala cine stie care, vei putea trece peste. In concluzie, nu ai incercat tot!winking

| Dragosdoar a răspuns (pentru MihaelaDart):

''Si parintii ar trebui sa ii ai mai aproape, nu sa ii vezi ca pe dusmani'' Pai nu trebuie sa ii vezi ca pe dusmani, ci ca pe unii care pur si simplu nu au cum sa te ajute. Tu crezi ca toate familie cunosc metode de rezolvare a acestor probleme?

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Top top top
teleshopppp