| Pasiunepentrumasini a întrebat:

Salut.
Acum am văzut o stire pe Facebook ca un copil a fost atacat de 2 caini maidanezi.
In comentarii ce am văzut m-a facut sa urăsc populația asta de rahat a României.
Unii ziceau ca e vina oamenilor ca abandonează animalele!
Bine ma frate, dar eu cu ce is de vina daca vecinu' abandonează câinele lui si pe mine ma mușcă?
Altii scriau eseuri despre apărarea animalelor la care concluzia estebig grină-i dr#cu de copil, câinele e mai important!
Ma oameni buni.
Am ajuns sa iubim mai mult animalele decât copii nostri ma?
Pai eu daca as iubi mai mult animalele decât semenii mei nu m-as putea uita in oglinda dimineata.
Voi ce credeti despre acești iubitori de animale?
Mi-e scârbă de ei deja ca depășesc orice limita.
Si mie imi plac câinii, pisicii etc dar deja sa prefer mai mult animalele decât oamenii niciodată!

14 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si eu sunt mai sensibil pentru problemele animalelor, decat a oamenilor; dar nu si in cazul de fata.
Cainii sunt intr-adevar un pericol inutil pentru societate, iar oamenii pot preveni inmultirea lor. Unii nesimtiti nu previn nimic, iar cand le fata cateaua, arunca puii pe domeniul public; sau alta greseala, unii adopta caini, ii hranesc, dar nu ii tin pe domeniul privat; ii lasa liberi. Cainele flamand nu (prea) este agresiv; in schimb, un caine satul, in preajma 'domiciliului' va fi mereu protector, adica agresiv cu trecatorii pe care i se pune pata. De aia sunt de vina "oamenii".
Asta nu inseamna ca eu sau tu suntem de vina, atat timp cat nu ne-am asumat responsabilitatea cresterii unui caine.
Eu de exemplu am o pisica (femela). Mi-am asumat raspunderea cresterii ei, nu face mizerie nimanui, nu naste pui pe care sa ii ratacesc, nu deranjeaza pe nimeni, stand doar pe proprietatea mea.
La fel ar trebui sa faca si iubitorii de caini; dar iubitorii de caini care fac probleme, sunt de obicei babe senile, care locuiesc intr-o garsoniera, hranesc 5 caini maidanezi, apoi ii lasa liberi prin bloc si prin cartier.
Legislatia cuprinde pedepse pentru genul asta de comportament, dar politistii nu au chef sa lucreze la asemenea cazuri, iar cetatenii nu prea stiu ca e de datoria lor sa sesizeze neregulile pe care le descopera, inainte de a se intampla ceva rau.
Iar oamenii in majoritate sunt prosti, nu are de ce sa imi pese de ei si de problemele lor. Mai ales ca ne nastem cu sanse aproximativ egale. Nu are de ce sa ma intereseze soarta unui om cu doua maini si doua picioare. Un pisic flamand, da, fara atentia mea poate muri. Moartea lui m-ar intrista.
De copii mi-ar pasa, dar de adulti necunoscuti, in nici un caz.
In cazul copiilor atacati, bineinteles ca as considera ca trebuie eutanasiati rapid cainii, indiferent de unde provin. Daca au stapan, mi s-ar parea necesar sa il eutanasiem si pe el, altfel isi ia alti caini, si nu am rezolvat nimic.

| Pasiunepentrumasini explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai bine dar zici ca de adulții necunoscuți nu-ti pasa, bun, dar nu le face nici rau in a lăsa câinii liberi
Si desigur ca cu eutansierea ai dreptate
Daca au stăpân, stapanii ar fi primii
Dar de aia am dat exemplul cu vecinu'
Ca daca el se satură de câinele lui si ii da drumul pe strada si daca ma mușcă pe mine eu ce vina am? Ca el s-a săturat de câinele lui?
Si stai ca acum cateva saptamani era sa ma muste unu care satatea in fata casei stăpânului(desigur pe strada nu in curte) si dupa ce încep să mă apăr si eu cu ce am(pietre am avut numa) il aud si pe ăla ca iese si zice "Da ce sa fac cu ei, sar gardu orice le-aș face"
I-am zis sa isi lege câinele cu lant sau ce are
Dar prea multi is cu "Da ce sa fac cu ei"
Si mi-a mai zis ca sa ma duc pe câmpie nu pe drum
Era să-i zic "Da cum sa nu, pentru ca tie iti e lene sa iti legi câinele sa ma duc eu pe câmpie?"
Dar nu i-am mai zis ca a intrat în casă cand am vrut sa-i zic
Spurcati oameni is ăștia...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Pai nu le fac rau. Pisica mea e izolata de oamenii nevinovati; si oricum, ma musca doar pe mine. Pe straini ii miroase, ii maraie, dar nu ii ataca.
Caini nu am, iar daca o sa-mi iau vreodata, nu vor fi liberi pe strazi.
Iti recomand si eu un mijloc de aparare, baston cu electrosocuri sau spray lacrimogen. E util si in cazul oamenilor maidanezi.

| Pasiunepentrumasini explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aaaa, numa pisici ai?
Na, aleea logic ca nu au cum sa faca cevalaughing
Credeam ca ai caini si despre aleea vorbești ca am citit răspunsul tău in graba

| Pasiunepentrumasini explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Electrosoc am
Sa stii ca m-a salvat de multe ori!

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Acestia sunt adeseori atei sau agnostici, fanatici in ambele cazuri, nu ai ce-i cere unui astfel de om, daca el crede la randul sau ca este tot animal, cu animalul nu ai cum sa te intelegi, este necuvantator biped laughing.

| Pasiunepentrumasini explică (pentru Celcestietot):

Asa se parelaughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Parca vad o parte din ei ca se leaga de copaci in semn de protesc ca noi cumparam salam laughing.

| RKBlue a răspuns:

Activisti nebuni.
Exact cum o gramada de crestini urasc oamenii sunt si niste iubitori de animale care urasc oamenii.Adica extremisti.Nu sunt multi, dar sunt "infricosator" de destui.
Cainii aia ar trebui pusi intr-un adapost(parerea mea).Dar, cum nu avem adaposturi bune(sau decente, macar) in Romania, atunci ar trebui fie trimisi in strainatate la adaposturi fie eutanasiati.

| Pasiunepentrumasini explică (pentru RKBlue):

Exact
Dar cand ei aud de eutansierea animalelor vin cu replici de-alea "Da ce? Ei nu au drept de viata"
Pai au drept dar numai dacă sunt inofensivi
Sau stai ca mai sunt si din astea cu "Da cand un om maltrateaza un animal de ce nu se vorbește si despre asta?"
Deci acești oameni preferă să moară un copil pentru caine
Eu la ăștia le zic psihopati ca asta sunt ei
N-ai ce sa le faci dar problema e ca sunt mai multi ca oamenii normali

| RKBlue a răspuns (pentru Pasiunepentrumasini):

Macar de ar fi psihopati...
Sunt mai rai.Sunt prosti care cred ca fac un bine.Crede-ma, asta-i cel mai rau lucru.
Nici mie nu imi place ideea eutanasierii, dar decat sa stea pe strada si sa atace oameni sau in adaposturi mizere, pare o idee mai buna.
In orasul meu, unul destul de mic, apar mereu haite de caini.Nu stau decat intr-o arie nu prea mare si nu sunt periculoase, din ce am inteles de la altii, dar sunt foarte inspaimantatoare.
Mai sunt maidanezi prin oras, dar fara haita si sunt genul fricos...
Pe aia chiar m-as chinui sa ii plasez intr-un adapost bun sau in grija cuivaa, dar din pacate nici timpul, nici puterea nici resursele nu ma ajuta.In schimb, minunatii primari, consilieri si iubitori de animale s-ar putea ingriji ca animalele astea blande sa-si gaseasca o casa sau un loc bun iar cei mai periculosi sa fie pusi ori intr-un adapost fie eutanasiati.

| Pasiunepentrumasini explică (pentru RKBlue):

Ia-ti un electrosoc sau un baston electric ca sa te aperi
Eu am un electrosoc si m-a salvat de multe ori
Daca continuă să vină spre tine du-te si tu cu curaj spre ei cu electrosoc si incearca sa le atingi pe unde apuci(zona buna ar fi nasul)
Stiu....iti trebuie mult curaj ca sa te duci spre ei dar ai mai multe sanse pentru ca daca încerci să fugi ei o sa te prindă ca is mai rapizi
Desigur daca esti pe bicla si ai picioare bune atunci dai o pedala si le-ai lasat in urma ca na...de bicla nu au cum sa fie rapizi și nici in sprint nu is mai iuți dar atunci dai de belele cand esti pe jos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsuri fasciste, tipic Romanilor comunisti. ba cu politica, ba cu animalele, politica, mereu vei vedea raspunsuri extremiste la Romani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Seara ma fac sa trec strada numai pentru a ocoli maidanezii. Cand e liniste vin de pe diguri direct in zona centrala cautand in tomberoane.