| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 12 ani jumate si vreau sa va intreb cam in cat timp o sa am si eu sani....nu chiar mari dar mai mari decat ii am eu acum daca pe la 10 ani a inceput cresterea si acum nu stiu cum sa descriu forma lor, sanul din partea stanga e mai mare decat cel din partea dreapta si par asa mai lunguiet nu stiu cum sa zic dar am sanii mici. Cand mi se face pielea de gaina sau mi-e frig mi se fac sfarcurile mai vizibile iar sanii devin mai rotunzi, de ce? Nu vreau raspunsuri de genu "mai ai timp /invata/esti inca mica" pentru ca nu asta intreb. De exemplu o colega, in clasa a IV-a avea sanii micuti si acum in a VI-a ii are cei mai mari din clasa iar la inaltime este cat doua colege care au sanii mici. Apropo, sanii cresc la un anumit timp? Ma refer....ca de exemplu cum creste parul, el creste cativa cm pe luna sau ceva de genu, cam asa este si la sani? Daca da, cat cresc si in cat timp? Dau funda

4 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Treaba cu creșterea ține de genetică. Unii pot avea barbă de la 10 ani (serios), alții abia pe la 30 de ani s. a.m.d. La tine ar putea începe oricând această creștere, dar în general se începe de undeva din jurul vârstei de 14 ani.

| Eireann a răspuns:

Majoritatea fetelor au sanii inegali, e perfect natural. Cresterea sanilor e o parte a pubertatii si pe langa crescutul in volum isi pot schimba si forma in timpul acesta. Fiecare corp se dezvolta diferit, panaa 16-17 ani cand se incheie pubertatea au timp sa creasca dar nu este ca la pat, cresc in ritmul in care vrea corpul tau. Tine de genetica, de hormonii (multe fete descopera o crestere in volum cand iau anticonceptionale) si de greutate.

| Dalmore a răspuns:

Așa, și dacă-ți cresc în 2 luni, ce se întâmplă? Ce faci cu ei? La ce te ajută la vârsta ta?

| Emmmmmanuela a răspuns (pentru Dalmore):

La nimic. Tu chiar nu vezi ca raspunsul tau nu-si are rostul?