| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si am o mica, mare problema si anume... In perioada asta vreau si eu sa merg la plaja cu prietenii mei dar nu prea am cu cine, majoritatea prietenilor mei au parinti stricti, de exemplu am vorbit cu 4 prieteni(2 baieti si 2 fete) sa mergem la plaja, dar pe una nu o lasa si cu cealalta m-am cam certat pentru ca imi dadea porunci, ba ca nu vrea sa mergem la plaja la ora la care voiam noi, ba ca nu ii convine plaja la care vrem noi si imi spunea sa merg la o plaja la care vrea ea si asa am ramas sa merg doar cu acei 2 baieti doar ca va dati si voi seama ca ma simt prost sa fiu singura fata, macar daca mai era una din cele doua fete. Ieri acei baieti erau deja pe plaja si m-au chemat la ei doar ca nu am mai fost pentru ca era aproape ora 3 jumate si mergeam degeaba (ei plecau la 5) asa ca am vorbit sa mergem azi la plaja doar ca unul din cei 2 baieti a spus ca o sa mai vina inca un baiat si deja mi se dusese tot cheful de plaja cand am auzit ca eu ar trebui sa fiu singura fata la plaja cu 3 baieti, poate credeti ca exagerez dar eu ma simt aiurea sa merg cu ei mai ales ca ei o sa vorbeasca intre ei, o sa faca glume mai perverse etc. Poate maine o sa merg cu ei dar nu stiu ce sa fac ca sa mai vina macar o fata ca sa nu ma plictisesc. Parintii mei nu s-ar supara daca as fi singura fata între ei pentru ca ma cunosc cu cei 2 baieti de la gradinita deci nu are ce sa se intample dar tot m-as simti naspa, ar trebui? Nu se comporta urat cu mine dar v-am zis, cand sunt singura fata intre mai multi baieti ma simt naspa. Eu chiar vreau sa merg merg la plaja cu ei dar doar cu ei, gen sa nu mai cheme alt baiat pentru ca dupa o sa ma simt si mai naspa. Eu am mai fost la plaja cu mai multi baieti(3-4) iar eu eram singura fata dar acolo era un avantaj, eram cu familia mea, familia lor etc si nu aveam de ce sa ma simt naspa dar aici parca e diferit si nu stiu de ce, voi ce parere aveti? Exagerez?

2 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Du-te la plaja dacă ei sunt băieți ok, dacă ei vroiau sa vorbească doar între ei nu te invitau asa ca nu ai de ce sa ți faci griji. Dacă nu te simți în largul tău, poți pleca oricând găsind o scuza. Ai grija cu apa sa nu te aventurezi dacă nu ști bine sa înoți

| 4StarLight a răspuns:

Nu exagerezi, e normal ca daca esti singura fata sa ai sentimentul asta de nesiguranță și insecuritate. Dacă te simti agitată și crezi ca va fi ceva in neregulă în cazul în care vor chema si alti băieți, atunci ascultați instinctul si nu te du. E bine ca in situatiile de genul asta sa nu fii chiar singura pentru ca băieții pot începe să te tachineze, doar pentru ca sunt mai multi si tu esti in minoritate, si ajungi sa fii copleșită si poate sa te simti atacată intr-un fel (nu la modul propriu) de comportamentul lor. Nu e obligatoriu sa se întâmple asta daca zici ca ii cunosti pe 2 dintre ei, dar daca esti sigura eu zic sa nu te fortezi sa te duci. Atunci când ești cu o alta fata printre băieți te simti altfel, mai sigura pe tine. Mai asteapta un pic, poate vei reusi sa te pui de comun acord cu una din prietenele tale, vara abia a început.winking