Întrebare recomandată | Cristiggg4 a întrebat:

Salut.
Am 14 ani, daca aproape in fiecare zi eu beau 4-5 pahare cu pepsi, ce avantaje/dezavantaje am? La ce riscuri ma expun?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Kogaion a răspuns:

Ai numai dezavantaje:
1. Iti cresti foarte mult nivelul de zahar din sange si iti scade pH-ului foarte mult.
2. Zaharul creaza probleme cardio-vasculare.
3. Nivel ridicat de cofeina.
4.Creaza dependenta.
5.Creste riscul de diabet.
Si multe altele, astea mi-au venit acum in cap. Si eu cand eram de varsta ta, beam cam o sticla de Cola pe zi, dar de la 15 m-am lasat si nici pana in ziua de azi nu am mai baut.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa un experiment:
Dintr-o sticla de Cola sau Pepsi goleste 3 degete si toarna in loc LAPTE de vaca.
Rastoarna flaconul de 2-3 ori sa se amestece si lasa-l sa stea pe masa.
Dupa un jumat de ora uite-te atent la continutul flaconului, vei vedea ce bei zilnic, 4-5 pahare. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Avantaje: zero!
Dezavantaje: obezitate, palpitatii ale inimii, insomnii, boli cardio vasculare samd

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum spuneam, avantaje nu sunt deloc, dar dezavantaje cu duiumul.
Uite aici:

http://www.romedic.ro/ce-efecte-are-coca-cola-asupra-organismului-0P33473

https://stirileprotv.ro/......30-ml.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantaje?
niciun avantaj ca bani chimicale cu zahar in tine... doar factori de rist pentru diabet, obezitate si alte boli de ficat, stomac, dantura

| doctorandus a răspuns:

Scufiile astea de staniol iti spun ca faci cancer, magareata si sculament. Nu e adevarat.

Ca sa eviti zaharul, bea Pepsi fara zahar.

| Lioana a răspuns:

Nu ai nici un avantaj.
Pepsi si Coca-Cola sunt cele mai daunatoare bauturi comercializate in magazine. In primul rand iti distrugi ficatul si dintii. Pe langa asta organismul tau se deterioreaza treptat pe toate planurile.

| PainTech a răspuns:

Aventaje : Are gust bun.
Dezavantaje : Te imbolnavesti incet.
Observatie : Orice ai bea, tot mori.

| Victoria18 a răspuns:

Avantaje niciunul.
In schimb, lista cu boli e infinita.

| porcarumadalina a răspuns:

Nici unul.
Risti sa te imbolnavesti