| andreiutzumc a întrebat:

Salut am 16 ani ma numesc Andrei, o sa va spun o poveste de ziua de azi pe data de 3.10. 2017

Cine sta pe la Giulesti, Eroi Revolutiei, aveti si voi grija la imprejurimi si cine este langa voi.

Sa incep cu inceputul bine inteles.

Am terminat orele si m-am dus sa fac putina pregatire la matematica pentru un test. Dupa ce am iesit de la pregatire am urcat in tramvaiul 11 si m-am pus pe scaun si am mers cam 40 de minute,apoi am coborat si controlorii au venit si m-au intrebat de calatorie eu aveam cardul acela dar nu mai aveam calatorii pe el, asa ca m-a coborat din tramvai.
Apoi am fost intrebat de buletin, l-am scos iar apoi au venit 3 tipi si au spus "Lasati-l in pace ca este si el elev si nu a stiut a avut probleme"
Dupa am mers mai departe iar cei 3 au inceput sa ma urmareasca, planul lor era in desfasurare, au inceput sa ma intrebe daca am 2 lei sau daca am bani la mine am spus ca nu, dupa m-au intrebat cat este ceasul(mi-am amintit de un incident intamplat in clasa a 8-a tot in aceeasi zona, asa ca nu am spus cat e ceasul si am dat-o la plesneala)
15:50,dupa m-a rugat foarte frumos sa ii dau un mesaj unui prieten de al lui pentru-ca el nu are minute(m-am grabit si nu am realizat ce vor sa faca)m-am oprit langa o florarie cu multe persoane in jur pentru-ca din tramvai coborase multa lume si ma simteam mai sigur pentru-ca dupa ce am scos telefonul si am inceput sa ma uit la el am realizat ce am facut,el a inceput sa imi spuna numarul incet,prietenii lui erau intr-o formatie unde nu puteam fugi,unu in fata mea, unu in spatele meu,iar el era in dreapta mea,dupa cum am spus el imi zicea numarul de telefon foarte incet dupa unul a inceput sa imi spuna"Cum functioneaza Icloud?", eu i-am raspuns ca trebuie parola si email si ca trebuie sa il faci de acasa, apoi pe la a 5-a cifra s-a oprit si a spus "Lasa boss ca nu mai stiu tot numarul hai ca ne mai auzim", Atunci stiam deja ce se v-a intampla asa ca am mers linistit la masina in statia Eroii Revolutiei(Apropo incercarea de a ma talharii a fost pe langa Scoala Principesa Margareta 114 fosta mea scoala).Am asteptat 3 masini sa vad daca se urca in o masina, 2 au ramas,bine inteles ca ei m-au urmarit iar unul a plecat,ei se tot invarteau prin jurul statiei de metrou, ca sa nu ii vad, dar i-am vazut. Dupa 2 masini trecute la a 3-a m-am urcat,in masina erau doar batrani,iar masina foarte aglomerata asa ca m-am dus intr-un loc sigur crezut de mine,cum telefonul meu era in buzunar iar eu purtam pantaloni de trening, am tinut mana la telefon pentru-ca am vazut ca s-au urcat si ei in masina, ca sa vezi telefonul era strans de mine in buzunar si am simtit 5 degete incercant sa ajung ala mine in buzunar asa ca am mers putin mai infata(eu eram la mijlocul masini)si eu tot dupa mine au mai incercat dar nu au reusit,am dat un telefon rapid varului meu sa ii spuna tatalui sau sa vina in statia unde trebuia sa cobor,apoi m-am dus m-ai in fata unde nu era nimeni si i-am spus tot,am sunat cu scopul de a ii trage l-a raspundere pe acei indivizi pentru ca imi era teama ca ma puteau bate,sa imi ia telefonul pentru ca nici un plan nu le-a mers asa ca am sunat,si ei au venit in statie,fiind aglomerat in masina probabil ei nu m-au vazut coborand si au ramas in masina,si eu am mers acasa.

Este corect cum am procedat in acea situatie,la politie nu am putut suna deoarece nu prea cunosteam numele statiilor,si nici numarul masini,nu numarul masini care mergea pe linie ma refer la numarul RATB de pe fiecare masina,
nu prea avea politia ce sa imi faca si oricum dura cam mult sa faca ei ceva, cum unchiul si varul meu erau mai aproape i-am sunat pe ei.

Va rog da-ti share pe Facebook(daca se poate)sa faceti aceasta poveste cunoscuta si sa avertizati persoanele din jur.

In final mi-am luat un telefon fals folosit doar pentru ceas si daca ma intreaba cineva de ceas il scot pe acela, un Nokia jerpelit.

Dau funda cine imi spune cea mai buna modalitate de a evita acesti indivizi.

O zi buna va doresc.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Așa e în România, poliția comunitară pe străzi a ajuns mai rară ca controlorii prin tramvaie sau mai bine zis, ca stelele vizibile ziua. E o problemă cu organele statului, aici. Nu e normal să te simți ca într-o junglă având anumite drepturi. Tocmai în zonele alea ar trebui să patruleze poliția, dar ce crezi? Ei se plimbă pe unde nu e nimeni. M-am dus eu l-a munte și era o cabană destul de pustie, pustie cu excepția polițiștilor care erau foarte mulți. La un restaurant, la o bârfă...Asta e poliția noastră.

| andreiutzumc explică (pentru T0T):

Cum crezi ca as putea sa ma feresc, de acesti indivizi, ai dreptate ce sa faci in tara asta.Toata lumea ne vorbeste de rau, stai prin zona?

| T0T a răspuns (pentru andreiutzumc):

Nu. Dar am vorbit la general. Eu în clasa a 9-a, când liceul meu era în renovări a trebuit să mă duc la o școală de țigani. Pe drum îi mai vedeai și cu topoare sau cuțite. În fine, măcar atunci eram mai mulți. Să fii singur e nasol, de aia, când umbli pe acolo fiți mai mulți. Odată m-au și întâmpinat. Eu eram cu un coleg și acela i-a dat un pachet de șervețele pentru ochelari și ne-au lăsat în pace. Tot odată era unul pe bicicletă. Pe acela l-am ignorat și ne-a lăsat. Însă unui coleg i-a furat cu forța telefonul în autobuz, era gol autobuzul și era seară. Când ăștia chiar își propun și ești singur și nu ai protecție, nu ai ce să faci.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ce mai mi se fura mie uneori când eram mai mic și ieșeam la fotbal pe afară era mingea. Îmi amintesc că odată eram cu un amic și aveam o minge din aia mică de handbal. Au încercat niște țigani să ne-o fure, întâi cu frumosul, după ne-au alergat, i-am mai aburit noi. Până la urmă au lat-o. Era pe bicicletă unul și când se plimbau pe acolo, în apropierea lor fiind o bancă unde stăteau moși și babe ai dracul, să vezi imaginea zilei laughing Se ridică moșii și babele de acolo și se duc la ăla cu bicicleta, îi dau un brânci de cade ăla. După au fugit și spre mirarea mea mi-au pasat mingea înapoi. A mai fost odată când aveam o minge originală Adidas, Uefa Champions League. Am jucat cu niște țigani mai mari. La un moment dat a dat unul o bombă și s-a dus unul din ei după minge și cică nu au găsit-o. După au plecat și mi-a spus o fată că i-a văzut cu mingea. A mai fost odată când m-am dus într-un parc mai amenajat. Și pe acolo frecventează mulți țigani. Acolo după ce am jucat a venit unul dintre ei mai mic și a fugit cu mingea. Am alergat după ăla și mai încolo m-au întâmpinat și restul. Unul singur a părut mai corect și a zis să îmi dea înapoi mingea, însă nu a fost chip. laughing Îmi mai amintesc că am rămas cu unul până mai pe seară să dăm șuturi la poartă și au venit niște țigani după ce ăla și-a dat mingea în copac. Ăla a fugit primul după ce eu am încercat să îl apăr să îi dea mingea. M-am simțit puțin trădat, dar meh. Am mai avut o experiență cu niște țigani, tot după o partidă de fotbal. Aveam un amic așa mai, nu știu cum să zic, fițos. Și nu prea l-au suportat 2 țigani cu care am jucat. Și l-au luat la bătaie. Am vrut să mă bag să îl ajut dar mi-a tot zis unul să nu mă duc, că după nu mai scap ușor de ei, că își anunță ăia ciorile și etc. Atunci am comentat puțin și după ceva timp și-a amintit țiganul ăla că am comentat la el și s-a luat de mine. Când e vorba de asta, te țin minte bine. Ce e drept după nu l-am mai văzut pe tipul ăla și mi se părea corect, am fost și noi nesimțiți că nu ne-am băgat pentru el, dar după poate chiar întâmpinam probleme. Cam astea au fost experiențele mele cu țigani.

| andreiutzumc explică (pentru T0T):

Mult scrii ba laughing

| andreiutzumc explică (pentru andreiutzumc):

Scrii*

| T0T a răspuns (pentru andreiutzumc):

Depanam și eu amintiri, că tot m-ai dus în subiect laughing Nici nu le-aș privi cu nostalgie.

| andreiutzumc explică (pentru T0T):

Sunt peste tot ce sa faci vezi ca ti-am dat cerere de prietenie

| T0T a răspuns (pentru andreiutzumc):

Am acceptat-o.

| missfatadelatara a răspuns (pentru T0T):

Moama da ce te invidiez.

PS: ai uitat sa pui și titlu: "țiganii și mingile de fotbal ciordite"

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Wyse a răspuns:

Frumoasa povestea big grin