| Quazar a întrebat:

Salut, am 23 de ani si nici un vis, de fapt as avea unul, sa fiu liber financiar, dar sunt intr-o perioada in care ceva ma tine pe loc, nu stiu cum se unde sa incep pierd vremea si nu pot face altceva, nu inteleg de ce, mi-e frica sa incep ceva nou, stagnez, bat pasul pe loc, desi mi-as dori sa fac ceva, nu stiu de ce nu pot trece mai departe de la stadiul de dorinta la actiune, tot gasesc motive, ca ba sunt la tara si sunt legat aici, izolat, ma refer la faptul ca la tara fiind nu am contact cu ceilalti de la orase mari, dar si acolo ce sa fac? Ma uitam la niste cursuri pentru ca nu stiu sa fac ceva sa fiu bun pe ceva, stiu cate putin din identificare piese auto, bucatarie, informatica, ma simt putin pierdut sad

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti face un curs de mecanic si castigi 1000€ pe luna, te bagi la o rata pe garsoniera si traiesti bine.

| Freya1 a răspuns:

Ca sa poti sa faci ceva trebuie sa iti pui ordine în gânduri și să conștientizeze ce vrei. Oportunitati ai,doar sa vrei tu sa legi una.
Poti sa stai la tara,sa muncești ce se munceste pe acolo sa iti iei o casa sau sa renovezi unde esti cum vrei sa trăiești ok.Ori sa iti strângi niște bani,sa platesti o chirie si sa te angajezi într-un loc si ca si necalificat până iti dai seama ce vocație ai sa te înscrii la niste cursuri.
Nu exista nimic ce sa te tina in loc decat propria minte,omule se poate adapta si acomoda oricum si ori la ce.Dar am senzatia ca pe tine in loc de tine comoditate,mai mult ca sigur stai la ai tăi, ai strictul necesar, ai deja niște cunostinte cu care mai schimbi o vorba si nu vrei sa treci peste stadiul asta de frica, ca o sa ai mai multe responsabilitati, o sa trebuiasca sa te adaptezi la nou si e prea mult de munca sa facia asta.

| Celcestietot a răspuns:

Uite, alege ceea ce ai vrea sa faci, iar apoi incepe sa urci treptele care duc la cunoașterea acelei meseri. Ai putea participa la cursuri, voluntariat sau sa fi ucenic la maestrul profesiei respective. Nu uita, nu este nicio problemă dacă nu ai reușit în ceea ce ți-ai dorit, măcar știi că ai incercatwinking. Înțeleg prin ceea ce treci, dar știi tu, până nu împingi prima piesa la domino, nu va începe căderea a nimic happy! Motivația este cea mai importanta, dacă o ai, vei avea un plus de energie care îți va fi de folos.

Răspuns utilizator avertizat