| anonim_4396 a întrebat:

Am creeat acest cont acum cateva minute doar pentru a pune intrebarea asta. Deci, mama mea nu prea se descurca cu banii si are multe datorii de platit si tata nu am, e mort iar noua abia ne ajung banii.
Fratii mei muncesc dar nu le pot cere bani, eu am 13 ani si nu stiu cum sa fac rost de bani. Cu metoda de bani pe curatenie de la mama nu prea a mers pentru ca a ramas fara bani laughing si alocatia tot nu a mers pentru ca asa cum am spus are multe datorii si banci de platit si nu se indura ea sa-mi dea mie alocatia... si ma tot rog de ea sa-mi ia un iPhone sau sa-mi dea bani sa-mi iau de imbracat ce vreau eu dar zice mereu ca nu are bani si m-am saturat. Si ma gandeam sa-mi fac singura banii da nu stiu cum! Plus ca a inceput si scoala si voi putea in curand sa lucrez doar in weekend daca as face-o si 2 saptamani la rand pentru ca e complicat la noi la scoala ca 2 sapt mergem 2 nu si tot asa. In fine, deci concluzia e ca mama nu are bani, alocatia nu mi-o da, as putea sa ma mai rog de ea, pe vecini nu-i pot ajuta, ma gandeam sa vand pliante da nu stiu cum si unde sa ma duc... va rog sa ma ajutati pentru ca la mine fac copiii misto de mine ca ma imbrac cu aceiasi pantaloni la scoala chiar daca ii spal si miros bine si unii nici nu ma baga in seama. Nu am prieteni. Va rog sa ma ajutati

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu mai e mult pana la 18, cand incepi munca o sa iti bagi tensiunea nervoasa in viata, bine nu e nicicum tot timpul vom fi nemultumiti in viata, pe termen scurt ne bucuram de chestii materiale sau vizuale apoi ne saturam din nou

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"copiii fac misto de mine ca ma imbrac cu aceiasi pantaloni la scoala "

Sunt destule second-handuri, unde poți găsi imbracaminte (inclusiv, pantaloni) la preturi accesibile. Chiar si la 3 lei, la sfârșit de săptămână. Nu ai motive să te plângi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Scuze, dar parintii mei aveau bani suficienti si totusi nu am indraznit sa cer un iphone, adica te asigur ca un telefon de 1000 lei face treaba la fel de buna. Iphone-ul e mai mult o fita, in plus la ce design-uri au telefoanele in ziua de azi, nu o sa isi dea nimeni seama ca ai un iphone deci nu are rost sa dai atatia bani pe el. Nu o sa te mint, si eu am vrut sa imi iau unul sa vad cum e, mi-am luat cand am crescut dar apoi am luat un Huawei Nova 5T care imi place foarte mult. Si iphone-urile sunt bune dar nu prea isi justifica pretul, in plus stau prost cu bateria

| tup3u a răspuns:

Ai 13 ani și vrei iPhone, eu am 33 și nu am dar nici nu-mi trebuie telefoane foarte scumpe.La vârsta care-o ai ar trebui să-ți vezi de școală pentru că nimeni nu angajează minori, dar dacă ție chiar îți plac lucrurile scumpe de ce nu-ți faci un prieten cu bani așa o să-ți permiți.