| AxtLance a întrebat:

Salut, am intrat acum cateva zile cu telefonul in apa (NOKIA 7500 Prism), l-am sters un pic cu prosopul (am sters si bateria), iar apoi l-am pornit sa vad daca mai merge, display-ul nu mai afisa nimic (era alb), apoi desfacut telefonul si am incercat sa il usuc cu feon-ul, tot alb vedea, asa ca am cumparat un nou display, acesta a mers o luna, dupa aceea vedea si el alb. Am incercat sa instalez din nou soft-ul telefonului, dar cu Nokia Software Updater nu merge (pentru ca telefonul are ultima versiune de soft si nu vrea sa il reinstaleze/upgradeze) si altfel nu stiu cum sa instalez soft-ul din nou. Intrebarea mea este, problema este din cauza softului sau oare s-a mai ars ceva prin telefon (noul display sau alte piese).

Răspuns Câştigător
| Goe_6264 a răspuns:

Buna, ce-a mai frecventa prostie pe care o fac tooti dupa ce scapa un tel in apa e sa il searga si pe urma sa il aprinda, tootal gresit, il scoti din apa ii scoti bateria te duci acasa frumusel il usuci cu feonul de la o distanta apreciabila (daca nai feon lasa-l la soare ), dupa procesul asta carepoate dura vreo 30 de min, poti incerca sa bagi bateria daca nu se mai aprinde, aleluia ia intrat apa in procesor, daca se aprinde si nu functioneaza tastele, s-a dus placa, iar la chestia cu ecranul poate fi din 2 motinve 1. ori s-a dus folia sau are apa acolo unde intra folia in circuit! 2. ori s-a dus vreo piesa din el!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, am si eu un Nokia 7500 prism...merge tot in regula dar nu se aprinde tastatura si display-ul. Oare din ce cauza?

| AxtLance explică:

Mi s-a parut mie ca a cazut ceva din el, cred ca asta este problema, multumesc de raspuns.