| Heneze1 a întrebat:

Am luat 8.22 la examene. Din pacate am ramas nerepartizat deoarece nu m-am asteptat sa creasca asa de mult mediile. Acum au ramas locuri doar la profesioanala asa ca va trebui sa ma duc acolo. As vrea sa ma transfer de la profesionala la liceu in clasa a X-a dar am auzit ca nu mai poti. Este adevarat?

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Salut! Era de asteptat sa creasca mult, ca doar ce au fost simple examenele pentru clasele a VIII-a si a-XII-a. Uita-te la literele,, d'' si,, f'' din Articolul 152 :

https://lege5.ro/......regulament

| Heneze1 explică (pentru Celcestietot):

Deci daca termin clasa a 10 a ma voi transfera in clasa a 10 a si trebuie sa media pe an egala cu ultima medie de la liceu si de exemplu daca vreau sa dau la mate-info trebuie dau diferente la mate si informatica

| Celcestietot a răspuns (pentru Heneze1):

Da, in clasa a X-a te vei transfera. Media din ultimul an trebuie sa fie cel puțin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul si se face media clasei ca sa fii intrat, eu asta inteleg. Da, dai diferentele la acestea, dar si la materiile pe care nu le-ai avut. Daca nu ai avut muzica si ei au, vei da diferente la muzica.