| Ancalatina a întrebat:

Am nevoie de opiniile voastre in legatura cu asta: maica-mea e olteanca din Slatina. Taica-meu e banatean din Arad. Eu locuiesc in Arad, impreuna cu ei si restul familiei. Nu m-am nascut in Oltenia, nici nu am copilarit acolo. Credeti ca m-as putea numi si eu olteanca, adica pe jumatate? laughing Eu ma consider a fi asa, insa altii poate cred ca nu sunt, deoarece nu m-am nascut si nu sunt de acolo. Voi ce credeti? Dau funda

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unde anume te ai nascut in Arad? Oricum ar sta lucrurile esti jumate olteancă jumate bănățeancă din partea mamei esti olteancă ai mostenit trasaturile mamei, si din partea tatalui ai mostenit poate obiceiuri din zona banatului poate dialectul il ai al ambilor părinti, adica poate vorbesti jumatate olteneste jumatate ca in banat, deci aceste lucruri tu singură i ti poti da seama, deoarece te cunosti, ce varsta ai? Mai ai frati sau surori? Copiii in general mostenesc genele femiliei, si din partea mamei atit de la mamă cit si din familia mamei unchi mătusi bunici, cit si din partea tatălui, deci depinde care genă este mai dominantă din partea mamei sau a tatălui.

| Aimwork a răspuns:

Practic da, dar in realitate nu. Oamenii nu se mandresc cu natia lor cat se mandresc cu portul, obiceiuri etc. si daca nu ai crescut acolo clar nu ai caracteristicile cautate! Dar nu.ti fa griji, nu ai pierdut prea multe xD

| lovelyyyyyyy a răspuns (pentru Aimwork):

Caracteristicile se pot mosteni. Si sangele conteaza, daca a fost nascuta de catre o olteanca atunci are sange si radacini oltenesti in ea ea

| Nico_Nicoleta_1999_u9TF a răspuns:

Pai daca mama ta este olteanca cred că si tu este pe jumătate oltean( așa cred eu)

| Ancaaaaaaapopppppaaaa a răspuns:

Aradenii sunt ardeleni, banatenii sunt cei din Timisoara. Si daca te-ai nascut si crescut la Arad inseamna ca esti ardeleanca intai, faza asta cu "ardelean" "oltean" etc se refera la zona unde locuiesti, nu e o cheste transmisa genealogic pentru ca acestea nu sunt etnii sau rase. Pupici

| lovelyyyyyyy a răspuns:

Esti olteanca deoarece ai sange oltenesc in tine chiar daca nu vii direct din Olt, si sangele si radacinile conteaza.