| florin926481f a întrebat:

Salut,
Am o intrebare, mai mult curiozitate.
Voi credeti in existenta extraterestrilor?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Daca prin extratereștrii te gândești la o formă de viață în afară planetei Pământ, da. Spațiul este infinit și nu știe nimeni ce se ascunde la o distanță de câteva milioane de ani, cum noi căutăm alta formă de viață e posibil ca și noi la rândul nostru sa fim căutați de cineva. Nimeni nu cunoaște ce se ascunde în spațiu, se știu doar date de la o distantă apropiată, și chiar daca ar exista alta forma de viață probabil nu o vom întâlni niciodată din cauza distanței.

| florin926481f explică (pentru RobertMoon):

Am inteles, deci nu doar eu cred ca mai exista viata pe alte planete, cat despre distanta nu cred ca poate impiedica contactul cu alte forme de viata odata ce tehnologia e in continua dezvoltare mai ales cea extraterestra care daca exista cred ca e mult mai puternica ca a noastra.
Deci in concluzie distanta nu poate impiedica o invazie a extraterestrilor pe pamant sau de ce nu invers, noi oamenii sa le invadam planeta cine stie...
Si da mersi ca mi ai raspuns

| DoarBogdan a răspuns (pentru florin926481f):

Deci nu doar tu crezi ca mai exista viata pe alte planete. Serios? Pai sunt miliarde de oameni pe Pamant si tu ai fi crezut asta? Ca esti singurul? laughing
Da, si eu cred. Dar nu in sensul de invazii si prostii de genul. Nu e ca in filme. Noi suntem fiinte create pe baza de carbon. Univerul e nesfarsit. Poate exista ceva dincolo de ce am putea sa ne imaginam, nu o forma umana sau ceva de genul (gen aia mici si verzi). Poate exista ceva ce noi nu putem vedea.

Nu exista acele obiecte dau clipuri cu acele obiecte extratereste si prostii de genul asta. Cum a spus cineva candva, ca "extraterestrii" nu ar strabate mii de ani lumina doar sa vina la noi pe Pamant (ca si importanti suntem noi...) si sa lase semne bizare pe care sa nu le intelegem, sau sa evite contactul cu noi.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sansa exista viata in univers este foarte mare, desi da cred

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu vreau să mă refer la fenomenul OZN, care ar putea fi legat de acest subiect.
Am o relatare recentă neoficială a unui mecanic de locomotivă care conducea trenul noaptea pe o cale ferată din Transilvania.
A observat două OZN-uri, sfere metalice cam de 10 metri diametrul, care s-au asezat de o parte și alta a cabinei lui, și aveau aceeași viteză cu a trenului.
Avea contact telefonic cu stațiile CFR și putea să anunțe ce i se întâmplă dar a ezitat să o facă. Cerințele profesiei lui este să fie sănătos mintal, iar dacă s-ar fi constatat că are halucinații, risca să își piardă slujba. A telefonat totuși imediat unui alt coleg ceferist, rugându-l să păstreze secretul. Apoi sferele s-au poziționat în fața lui pe linie. I-a fost teamă că se va ciocni cu ele.
L-a întrebat pe coleg ce să facă. Acesta a avut ideea. Locomotiva avea în față frontal un far puternic, care atunci era stins. Ideea a fost ca mecanicul să aprindă și să stingă brusc de câteva ori consecutiv acel far, ca un semnal luminos de comunicare cu acele sfere. În urma acestei manevre sferele au dispărut.
Astfel OZN-urile există. Noi oamenii de rând nu știm ce este cu ele. Marile puteri, armatele lor si serviciile lor secrete știu ceva mai mult. Fenomenul pare fi însoțit de inteligență care caracterizează viața. Astfel secretul existenței extratereștrilor ar putea fi rezolvat astfel. Îmi place să cred lucruri sigure și testabile prin surse diferite de informație. Astfel și față de existența extratereștrilor și față de fenomenul OZN am o atitudine sceptică dar deschisă. E o posibilitate. Modul cum influențează el, fenomenul OZN viața oamenilor este aproape zero. Poze, viziuni și atât. Cărți și filme SF. Nu poți să îi prinzi, nu interacționează direct și palpabil cu noi. Evită contactul. Evidențele materiale sunt extrem de rare, vagi și nu se poate trage nici o concluzie pe baza lor.

| Bozgi200 a răspuns:

Stephen Hawking a spus că este o șansă de 0.01% să fim singuri în univers. Este un subiect extrem de interesant, dar cred că peste 40 de ani o sa aflăm adevărul happy