| Basileu a întrebat:

Salut!
Am o nelamurire.
Am fost la un chef unde mi-am luat o palma de la o fata pe nedrept zic eu, adica cand m-am asezat la masa, cumva am atins cu piciorul si i-am rasturnat berea(nu am dat pe ea). Dupa ce mi-am luat palma m-am ridicat de la masa si m-am indreptat catre ea sa-i cer socoteala.Nu o cunosc pe fata atat de bine si nici ea incat sa-si permita lucruri de genul cu mine + ca nu mi se pare normal din partea oricui.
Cand dau sa ma apropii de ea vine prietenul ei, care este de altfel si un prieten bun al meu, ne stim dinainte sa apara ea in peisaj cu ani de zile. Vine la cateva secunde, se baga in fata ei si ma impinge indepartundu-ma de ea ca si cum as fi mers sa o bat. Daca chiar eram atat de nesimtit si cioban o loveam pana venea el, dar nu-mi sta in fire, efectiv am vrut sa cer socoteala.
El a inceput sa ma impinga si sa-mi spuna ca-i fata si care-i treaba mea, ca vrea sa-mi dea el una....si i-am zis ca arunca 8 ani de prietenie pentru 8 luni de relatie (culmea exact atat au).
O incercat sa-mi explice ca daca vreau sa vad palma imi da el si ca de ce ma ambalez ca o fata.Eu nu suport sa ma loveasca cineva cum cred ca nimanui nu-i place, iar daca o face astept sa vad motivul, justificarea.
Repet, poate m-am ridicat eu mai violent, dar ma stie si el si ma cunosc si eu ca nu fac
lucruri de genul, repet cu toate ca puteam sa o lovesc, insa nu-mi sta in fire.
Toti avem drepturi egale, parca pentru asta ne luptam, dar cand o fata loveste un baiat, "las-o ca-i fata", adica nici macar sa o tragi la raspundere nu ai voie.Nu am venit pe scandal, doar am vrut sa aflu motivul, ca nu mergi random si dai palme pe strada la oameni asteptandu-te sa nu se intample nimic.Actiunile atrag consecinte, pe care ti le asumi.
Mersi!
Astept pareri...

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Da, niste gesturi taranesti atat din partea ei cat si din partea carnatului ei de prieten. Si eu as fi facut la fel daca luam o palma asa aiurea, ma ridicam la ea nu pentru cat de tare a dat ci pentru gest, adica nu mi-a dat mama si imi dadea una pe care n-o cunosc fara sa-i fac nimic, nu o loveam dar ii tineam morala putin, am patit sa ma loveasca una in public si ma enervasem, i-am zis ca o data daca se mai repeta nu mai avem ce discuta si isi cerea scuze, am fost domn la faza aia, ma rog.
Iar interventia aluia nu-si avea rostul, a vrut sa se dea cocos cand nu a trebuit, daca era baiat finut o punea sa-si ceara scuze pentru gest, dar te-a luat ca iti da si el o palma,, in locul tau i-as fi zis "imi dai o palma? Ia da-mi ma o palma, ai mai dat in viata ta in afara de covoare?". Schimba anturajul ca e toxic si vei ceda, apreciez ca ai ramas calm desi situatia putea degenera.

P.S Cati ipocriti s-au strans aici din ce am citit comentariile, daca era invers situatia sa vezi ce iti sareau in cap, dar asa e ok, mai ales ca te-au pus la colt ca ai fi vrut sa ceri socoteala tarancii.

| wwwwwwwwwwi a răspuns (pentru Drimmero):

"daca era baiat finut o punea sa-si ceara scuze pentru gest".

Dacă își punea IUBITA să își ceară ea scuze în fața unui străin, păi băiatul ăla "finuț" merita să fie părăsit in secunda doi. Nu există să pui un străin înaintea iubitei tale. E ca și cum ai da gol în poarta propriei tale echipe.

51 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai nu a fost random... a fost pentru berea pe care i-ai varsta-o... pentru ca nici ea nu a stiu ca ai facut-o sau nu intentionat. iar daca ti-a tras o palma, a fost asa cum singur ai scris in ultima fraza "actiunile atrag consecinte".

| Basileu explică (pentru Violleta2022):

Am spus ca ii aduc alta bere, mi-am exprimat regretul fata de ce s-a intamplat, chiar nu a fost intentionat si asta am vrut sa transmit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parere? schimba aturajul, cauta unul mai educat daca nu mai vrei treburi din astea

| Mosotti a răspuns:

Ai tu dreptate cu fata, ala nu ti-e prieten deloc, da-l dracu, prost ai fi sa mai vorbesti cu el de acum in colo.
O sa-ti zic ceva pe privat.

| LoveSleep a răspuns:

Despre el nu am nicio părere. A făcut exact ce trebuia sa facă. Chiar dacă nu avea sens (deși avea, dacă te-ai îndreptat ostentativ spre ea), nu putea sa stea sa se uite și sa spere ca o sa vorbești calm cu ea, nu?

Cat despre ea, am o părere foarte proasta și nu pot sa zic ca ți-aș fi spus ca ai făcut ceva extrem de greșit dacă ai fi lovit-o inapoi. Dacă te-a lovit deși a fost o greșeală și ți-ai cerut scuze, nu i-ar fi stricat o palma înapoi. Măcar sa învețe ca nu e ok sa sari cu pumnul (sau palmă) la orice chestie.

Și da, nu sunt deloc pro violenta, dar nu fac nicio diferența între bărbați și femei, asa cum vor ele, de altfel. Consider ca dacă o tipa da într-un tip și se oftica ca e lovita înapoi, ar trebui lovita de 2 ori mai mult. Faptul ca crezi ca dacă ești tipa ai dreptul sa lovești un tip pentru ca el n-ar trebui sa te lovească, ma scârbește rău.

| wwwwwwwwwwi a răspuns (pentru LoveSleep):

Mă îndoiesc că ăsta care a pus întrebarea și-a cerut scuze fetei. Probabil i-a vărsat berea și după s-a făcut că plouă, în loc să își ceară scuze. De aia a și primit o palmă. Palmă pentru care face cam mult tam tam. Nu e nici primul nici ultimul băiat pălmuit de o femeie.

| Morbid a răspuns (pentru wwwwwwwwwwi):

Ar fi trebuit sa-i verse Berea in cap la panarama. Auzi scuze, daca a reactionat asa sigur mai IL lu-a peste picior daca isi cerea scuze.

Meriti o palma de la o femeie atunci cand si copii cu ea si o inseli, iti bati joc de ea, cand face totul pentru tine si tu dai cu piciorul relatiei, numai atunci iti meriti palme. Tate tarfele smechere si agresive. Si-ar merita-o inapoi cu varf si indesat dar nu merita sa ti pui politia pe cap pentru o tarfa.

| SilentRain a răspuns:

Tipa e o tâmpită laughing
Sa tragi cuiva o palmă pentru un accident, este exagerat
Una era daca făceai asta cu intenție, nici de amicul tău nu-mi place putea te întrebe ce sa întâmplat
Nu-i mai bagă în seamă

| Lukasssz a răspuns:

Trebuia sa ii dai bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru bunătate de bere risipită și eu îți trăgeam două

| Basileu explică (pentru anonim_4396):

Am zis ca-i aduc alta, ha sa nu ne ambalam, ca-i luam o lada nu ma sa stiu ca nu vad gesturi de genul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Basileu):

Glumeam evident. Cum s-a zis mai sus și mai ales daca deja erati piliți au fost reacții impulsive, negândite. Vorbește cu prietenul poate o să-și ceară scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea este că trebuia să îi ceri imadiat scuze și să îi plătești paguba, așa era normal...iar ea nu avea niciun drept, dar absolut niciun drept, să te atingă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A,cât despre "prietenul" tău, poţi să te ştergi cu el la fund.
Şi schimbă anturajul, e clar că nu stai cu cine trebuie.

| AndreeaWTS a răspuns:

O mică (sau poate mare) nevrotică.
Pe amicul tău iartă-l.
Că l-a pedepsit soarta suficient punândui-o pe asta în brațe. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Morbid a răspuns:

Oho si eu m-am luat la harta cu o idioata dinasta, pai sfatul meu este sa treci peste nu are rost sa ti calci pe nervi din cauza unor asemea caractere.
Eu nu dau vina pe ea, isi permite sa faca chestii din astea pentru ca ii i-au altii apararea.

Pana la urma karma o s o loveasca stai linistit. Mai tarziu am aflat ca a dat de unul care a venit peste ea in casa si sau lu-at de cap amandoi laughing
Pur si simplu mi-a facut ziua mai Buna.

| AlexValentinn a răspuns:

Pai ce cauti la evenimente de genul? E exagerata reactia ei, dar daca asa a reactionat inseamna ca sunt oameni prea plini de ei pe acolo, prea figuranti care nu concep sa le versi tu berea si in caz ca o faci meriti o palma sau o bataie, eu nu as fi mers la eveniment cu oameni de genul, pur si simplu se intampla, si eu am mai varsat la altii bere dar nu s-a intamplat sa reactioneze asa, si oricum pana la urma daca ii versi berea cel mai corect ar fi sa ii cumperi alta nu sa reactioneze cu o palma, iar prietenul tau care reactioneaza asa, la fel, nu cred ca da 2 bani pe tine din moment ce a reactionat asa, normal ar fi fost ca el sa se ea de iubita lui si sa o intrebe ce a patit.

| wwwwwwwwwwi a răspuns:

1. Nu ti-ai luat palma pe nedrept, ai meritat-o. I-ai stricat seara fetei. Data viitoare cască ochii și nu mai vărsa băutura/mâncarea străinor, fiindcă nu toți o sa îți zâmbească fals, mințind că "nu e nicio problemă, nu face nimic". Deși bănuiesc că așa sperai să facă acea fată.
2. Nu tu trebuia sa îi ceri ei "socoteală", ci ea ție, așa că asumă-ți greșelile.

"incat sa-si permita lucruri de genul cu mine"

Ba își permite. Ai făcut-o de oaie și ai primit ce ai meritat, măcar o palmă ar merita orice deștept care face asta, chit ca e intenționat sau nu, chit ca e un străin sau nu. Dacă ești un străin nu înseamnă că faptele tale nu o să aibă consecințe sau că oamenii nu o să "își permită" să îți dea ceea ce meriți. Ești prea orgolios. Nu ești nici primul nici ultimul băiat care primește o palmă de la o femeie. Un domn adevărat nu comenta, ci își cerea iertare și își vedea de drum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wwwwwwwwwwi):

"Nu ti-ai luat palma pe nedrept, ai meritat-o. I-ai stricat seara fetei."
Ba e exact invers.Ea i-a stricat lui seara sau cel puţin atunci pe moment l-a făcut să se simtă prost.Şi nu trebuie să fii tu ca bărbat vreo panseluţă ca să te simţi aşa.Nu cred că ţi-ar fi picat bine nici ţie să mergi undeva ca să te simţi bine şi să dai peste o ţărancă de asta dusă cu pluta şi să-ţi tragă una aşa din senin pentru un nimic.Cât de sensibiloasă să fii încât să ai o asemenea reacţie doar pentru că cineva ţi-a răsturnat berea din greşeală şi nici măcar nu a vărsat-o pe tine? A fost un simplu accident, plus că omul i-a şi zis că o să-i ia alta, dar ce să vezi, fix după l-a şi plesnit.Asta nu e o reacţie de om sănătos la cap. Dacă ai probleme cu nervii şi nu te poţi controla, du-te şi tratează-te, nu-i pune pe alţii în situaţia de a lua parte la ieşirile tale.
Scrii de parcă i-ar fi dat în cap şi nu ar fi fost doar un mic accident nevinovat.
Gândeşte şi tu un pic înainte să scrii.

| wwwwwwwwwwi a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii care au o opinie diferita de a ta nu inseamna ca sunt idioti. Abtine-te de la astfel de jigniri gratuite, ca din cauza jignirilor de genul se ajunge la discutii interminabile pe aici. Puteai sa te exprimi mai frumos.

Cat despre faza cu palma, eu imi mentin opinia.

| wwwwwwwwwwi a răspuns:

Basileu, măcar ți-ai cerut iertare fetei pentru ce i-ai făcut? I-ai plătit paguba?

| Basileu explică (pentru wwwwwwwwwwi):

Vin catre masa si vars berea in timp ce ma asez (am lovit masa fara sa vreau cu genunchele).
-"Ioi, nu am vrut, stai ca-ti aduc alta bere"
Apoi palma.

That's it.

| wwwwwwwwwwi a răspuns:

Ai dedus tu că nu sunt sănatos și că trollez, doar pentru că am o opinie diferită de a ta? Învață să accepți și opiniile celorlați oameni, copile. Ai scris cu atâta ură răspunsurile la această intrebare, încât sper ca tu ești cel care trollează. Eu nu trollez si te asigur că sunt mai sănatos decât tine. Nu mi-aș permite vreodată grosolănii și mizerii cu o femeie, dar mite să bâzâi pe TPU că am primit o palmă amărâtă. Eu respect femeile și la rândul meu și eu sunt respectat de ele, fiindcă mă port respectuos, nu ca un băiețel ofticat și orgolios.

| wwwwwwwwwwi a răspuns:

Eu o să mă opresc acum cu răspunsurile deoarece nu am cu cine discuta aici. Mi-am spus opinia, mi-o mențin și nu mi-o pot schimba niște băieței imaturi și încrezuți. Constat de asemenea, că unii dintre voi profitați din plin de protecția anonimatului, ca să jigniți niște oameni care au mai mulți ani de școală decât aveți voi ani de viață.
O zi bună tuturor!