| CostinAnd a întrebat:

Salut!
Am o nimfă căreia a început să-i cadă penajul. Cele mai multe de pe aripi, dar şi din coadă (pene mari).
Ea era obişnuită să zboare prin casă o dată la 2 zile maxim, eu punând-o să zboare.
Acum nu mai poate zbura pentru că este clar că năpârleşte.
De curând şi-a prins coada care a mai rămas într-o jucărie cu sfori şi a pierdut aproape integral penajul cozii.
Ce îmi recomandați să fac pentru a o ajuta să-şi recapete penajul pas cu pas?
Mulțumesc frumos!

1 răspuns:
| spuncevreau a răspuns:

O lași să-și recapete penajul sau eventual o duci la veterinar dacă durează prea mult până i se regenerează