| Andrei6699 a întrebat:

Salut.Am o problema asa mai comuna in randul multor oameni.Stau prost cu comunicarea, mi-e extrem de greu sa vorbesc cu persoane straine, pur si simplu mi-e frica sa nu zic ceva gresit sa rada de mine si de aceea mai mult tac.De abordat fetele nu mai zic, sunt praf la capitolul asta, pur si simplu nu am idei de abordare, mi se pare penibil sa ma duc la una si sa-i zic "hei ce faci?" Cum naiba pot rezolva problema asta?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te duci la ea și să îi zici.
- Hei, ce faci?
Sunt două variante.
Ea înțelege ce vrei, și începeți să vorbiți.
Ce mai faci, Maria?
Și-nvârt în mână pălăria.
Vorbesc de loto, pronosport și cinema,
Dar nu spun ce mă-deamnă inima.
Dacă vrea și ea ce vrei și tu, va răspunde și veți face împreună ceea ce vrea și ea și tu.
Dacă simți că nu vrea, spui.
-Mă scuzați.
Și te retragi.
Cunosc un domn, un tânăr ca tine, care a mers pe bulevard și a încercat de 9 ori așa.
A 10-a oară a reușit.

| Donsavas a răspuns:

Se numeste anxietate sociala. Exista tratament medicamentos/psihoterapeutic pentru asta. Vezi un psihiatru/psiholog.