| octa2021 a întrebat:

Salut,
Am o problema destul de complicata si vreau un sfat.
In trecut am avut niste prieteni cam ciudati care m-au influentat oarecum intr-un mod negativ, mai exact, am stat intr-un grup de oameni care barfeau, injurau, vorbeau prost limba romana, se laudau, inventau miciuni doar ca sa prinda la public si barfeau foarte mult.
Toate aceste puncte negative m-au influentat si pe mine pana in prezent si nu pot sa scap.Am incercat sa ma abtin si nu reusesc.
De fiecare data cand vorbesc cu cineva si observ ca se termina discutia incep sa zic minciuni, dar fara voia mea, efectiv le spun de parca ar fi lucruri adevarate si am observat ca multi prieteni(normali) incep sa se indeparteze de mine.
Ce sa fac? Sa citesc ceva? Sa vorbesc cu un preot sau cu un psiholog?
Ma cam aduce usor, usor in pragul disperarii, pentru ca imi pierd prietenii sincericrying

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este bine ca ai constientizat acest lucru si ca vrei sa te schimbi.
Poti incepe prin a te abtine sa mai minti, sau sa inventezi povesti, ori sa barfesti.
Cand se termina discutia cu prietenii, ridica-te si pleaca, ca sa nu-ti mai vina pofta sa inventezi nimic.
Impune-ti sa fii deschis si cinsit cu toaat lumea si sa le ceri scuze prietenilor, in special celor pe care i-ai jignit.
Oamenii apreciaza si se sensibilizeaza cand vad ca regreti, un lucru facut din impuls sau prostie.
Da-ti o noua sansa cu prietenii, pe care ii apreciezi si-i doresti langa tine. Restul, uita-i, ca oricum nu iti aduc nici o valoare in prietenia voastra.

| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei să nu îți pierzi prietenii care ți-au mai rămas nu mai minți.
Minciuna are picioare scurte, adevarul se află întotdeauna.
Dacă nu te poți abține ai probleme grave. Consultă un psiholog în cazul ăsta.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca ar putea sa te ajute un psiholog pentru ca probabil simți nevoia sa minți sau sa exagerezi dintr o nevoie de atenție, o teama ca nu ești suficient cum ești tu, poate nu ai destulă încredere în tine. Poți încerca și singur sa ți impui chestiile astea, sa te accepti asa cum ești, sa schimbi ce poți la tine, sa fiu tu însuți fără minciuni, fără exagerări

| Csander a răspuns:

E doar vina ta, nu e vina nimanui.
Cititul te poate indrepta un pic, dar cred ca trebuie sa iei o pauza de la prieteni si sa te axezi o perioads pe altceva.

| octa2021 explică:

Ok...incepi sa ma speriihappy

| natalia7prut a răspuns:

Cereți scuze pentru minciunile tale in primul rând apoi încearcă să te apți atunci când minți de nu crezi că poți mergi la un doctor.