| zzz1000 a întrebat:

Am o unitate mai veche pe 775 ddr2 si am mutat componentele intr-o carcasa noua. Daca tot am mutat componentele, am schimbat hdd ca era praf cu un ssd nou. Am instalat windows 7 64bit, toate bune si frumoase doar ca am o problema, nu-mi gaseste/recunoaste internetul (Home network), iconita din dreapta jos se tot incarca fara nici-un rezultat. Din modemul de internet am 2 cabluri ce duc la 2 unitati. Un cablu la o unitate noua si un cablu la aceasta mai veche. Aceasta unitate (mai veche) recunoaste doar un cablu, iar pe celalalt tot incarca iconita aia din dreapta jos. Unitatea noua (cu acelasi windows) in schimb nu are nici-o problema merge pe amandoua cablurile (2 cabluri in 2 camere diferite). Placa de retea este integrata. Ce ar potea fi de vina? Trebuie sa-i fac mai multe update-uri windows-ului?

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ai instalat windows-ul corect? Pe cealalta unitate a fost instalat tot de tine?

E original windows-ul? ( cumparat? ) Sau obtinut prin metode mai neortodoxe?

| zzz1000 explică (pentru Ineys):

Ambele unitati au acelasi windows (obtinut prin metode...) si azi am facut ultimile update-uri si la fel face. Windows-ul (7) il am de ceva ani, a mai fost pe acea unitate si am mers de fiecare data, in schimb acum nu stiu ce are. Totusi cred ca e cablul de internet de vina. Am sa-l testez cu un laptop sa vad. Dar totusi pe modem imi arata ca merge (ledul e verde si nu rosu) si ledurile de la intrarea mufei cablului de internet de pe placa de baza se aprind amandoua. O fi cablul prea lung si perde semnal ori nu mai stiu. Apropo! cand si cand dedea sa mearga pentru cateva zile dar acum nu mai vrea.