| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am saptamana asta la denii si eram in perioada aia cand nu ai voie sa intri (ma refer la fete), stiu ca nu am voie sa intru in biserica cand sunt in accea perioada dar am fost pentru ca imi place ft ft ft ft mult.Nu m-am atins de icoane,nu m-am miruit, decat am stat pe scaun, dar azi m-a chemat la facut curat si am fost in biserica, de cateva ori m-am atuns de icoane.Este pacat ca am atins icoanele sau ca am fost in biserica desi era la menstruatie? funda restul vot

Răspuns Câştigător
| Loreley07 a răspuns:

Este pacat deoarece zice foarte clar ca femeile nu au voie sa intre in biserica "murdare" cel mai bine este sa te spovedesti. Si eu am fost in perioada asta si nu m-am dus deloc si imi pare rau ca nu am reusit sa ma impartasesc, dar asta este n-avem ce face.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
Eu te întreb altfel: dacă ai fi mireasă, nu mai intri în biserică?
"femeile murdare" sunt cele care au întreruperi de sarcină, lăuzele. și trebuie să se spovedească, să facă moliftă, etc.
Modul de interpretare este total înțeles greșit!
Pa, pa.

| e7d7n7 a răspuns:

Există păcate mult mai grave pe care nu le conştientizăm că le facem şi tu te panichezi aşa la ceva insignifiant?

| Jasmiiiinnne a răspuns:

Nu este pacat! Dar sa nu mai faci asta happy!

| Jasmiiiinnne a răspuns:

Nu este pacat! Dar sa nu mai faci asta happy! Nu are nimic in legatura cu pacatele. dar totusi.