| tantanandrey a întrebat:

Am si eu o intrebare despre PC. Cand aprins Calculatorul si am frig in camera, nu stiu ce are dar sursa are un zgomot asa tare, se aude cum invarte cu putere. Daca misc numai putin de unitate se opreste 10 secunde... din zgomotul acela si dupa aia mai face iarasi tot acelasi zgomot, trebuie sa fac asa de vreo 2-3 ori ca sa nu mai faca asa. straight face

Răspuns Câştigător
| angeliqdream a răspuns:

Schimbul de temperatura rece-cald are efecte necative asupra calculatorului si in special asupra placii de baza ce depune mai mult efort incercand sa porneasca unitatea. Cand spun asta vorbesc din proprie experienta... iarna trecuta a trebuit sa schimb placa de baza din aceasta cauza ...pentru a nu mai produce acele sunete ciudate e bine sa pastrezi o temperatura constanta de preferinta ridica (undeva la 20-25 grade) dar iti recomand sa mergi la un servis autorizat pentru cercetari amanuntite chiar daca asta implica niste cheltuieli in plus. Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Lumine a răspuns:

Buna!
Probabil ca era foarte frig, iar sursa a inghetat si de asta producea zgomotul ala.De acum lasa-l sa se "dezghete" unpic dupa care deschide-l.

Succes!