| 6Radu5 a întrebat:

Salut,am si eu o problema cu niste vecini galagiosi,o familie de neanderthali,colorati, care toata ziua asculta muzica cu geamurile deschise la bloc, lucru care continua si dupa ora 22:00.Pe langa asta, ei sunt niste chiriasi obositi care s-au instalat aici de parca tot cartierul este al lor iar muzica lor deranjeaza toata scara, ei ascultand doar manele si rap cu limbaj licentios.Cum pot sa scap de acest fel de comportament? Cu frumosul nu merge deoarece ei nefiind crescuti nu stiu sa se comporte civilizat iar cu politia e bataie de cap si ajung sa-mi iau eu amenda deoarece ii deranjez pe acestia din somnul lor prin sectie.La tabloul electric nu as umbla deoarece e ilegal si eu vreau doar sa le intorc nesimtirea, nu ca ma cobor eu la nivelul lor, dar nu vin ei sa-mi strice mie linistea.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Învață să te folosești de serviciile poliției. Suni la secția de poliție responsabilă de cartierul tău (nu la 112), și anunță ce se întâmplă (muzica tare după ora 22). Ei vor veni după 30 de minute, probabil. Dacă e muzica tare, vor primi un avertisment. Dacă se repetă, vor primi amendă.
Mai puteți face plângere colectivă, tu și vecinii. Ai mei au făcut împotriva unei găști de adolescenți, și a funcționat. De fapt tot ce am vrut să rezolv prin politie, am rezolvat. Doar din pix și vorbe. Ăștia care spuneți că nu funcționează, cred că nu sunteți coerenți în declarații.
A 3-a variantă ar fi o adresă făcută prin asociația de locatari sau cu semnătura câtorva vecini, pentru proprietarul apartamentului, în care menționați că dacă nu se rezolvă problema, apelați la autorități.

| 6Radu5 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Faza e ca dupa cum am spus si eu, inca nu am sunat la politie, doar un vecin, eu incercand sa rezolv cu vorba buna treaba cu ei.O sa procedez cum ai zis tu, mi-a propus si acel vecin care a sunat aceeasi treaba iar acum e timpul sa luam masuri.
Mersi de sfat!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De vină e poliția, daca romanul iubește țiganul ce sa mai spui, poliția e cumpărată ușor pentru ca țigani sunt și români

| 6Radu5 explică (pentru RAY):

De vina sunt cei care fac legile, ca nu se aplica pentru oricine, politia iti da tie amenda ca de ce ii deranjezi cu prostii de astea iar vecinii iti fac doar in ciuda.Pot si eu sa fac legea cu violenta, dar de ce sa-mi risc libertatea pentru niste jeguri.

| RAY a răspuns (pentru 6Radu5):

Sunt gunoaie nu oameni, trebuie dat cu biciul până iasa sânge, când iasa sânge vor avea frica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Politia e cam singura ta varianta.

| 6Radu5 explică (pentru suntserios):

A mai chemat un vecin politia iar cand acestia au venit, vecinii au oprit muzica iar politia a zis ca pe filmare cica nu se aude si ca de ce ii deranjeaza cu prostii de astea si i-au dat amenda la cel care a sunat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poliția.

| Freya1 a răspuns:

Încearcă sa cauți proprietarul apartamentului și sa ii spui ca îl dai în judecata sau la politie dacă nu ia masuri.E greu cu ei.

Eu a trebui sa ma mut din cauza unor specimene de genul.Am luat o chirie intr-o zona ce mi sa părut ok, dar seara începea iadul.Muzica la maxim, urlete, bătăi, bătut în uși și nu am avut sorti de izbândă cu ei.Pana la urma ne-am mutat ca nu sa mai putut.