| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten pe care il cunosc de 3 ani, ne-am inteles mereu super bine si am fost la baut mereu, ce e drept el a dat de mai multe ori bautura din banii lui, eu nu am platit decat de cateva ori numa. Mi-a cerut de 2 ori cate 100 lei imprumut, i-am dat de fiecare data si el mi i-a dat inapoi mereu. Acum o luna jumate mi-a cerut 400 lei imprumut, i-am dat si el mi-a zis ca-mi da inapoi in 2 saptamani, a trecut o luna jumate si tot nu mi-a dat banii, cand vorbesc cu el ma amana mereu, zice ca-mi da marti, trece ziua de marti zice ca-mi da miercuri si tot asa. In afara faptului de a-mi face dreptate singur, nu pot apela la politie sau altceva de genul nu? Daca banii au fost dati in mana fara acte. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| SilentRain a răspuns:

Ii spui ca ii păstreze ca ai făcut o pomană cu el, și încetează sa mai fi amic cu el, asa ceva nu se face

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face nimic.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca doar el ti poate da inapoi pe motivul... prietenia voastra. Vorbeste serios cu el legat de asta, trebuie sa-ti dea. Daca refuza si atunci cand chiar esti serios si trece ziua, atunci da-l naiba si lasa prietenia cu el.

| StefanDrg a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si raman cu 400 lei paguba, oricum dupa ce imi da banii ii spun adio, ii zici la om ca ii dai banii inapoi in 2 saptamani si trece o luna jumate

| DoarBogdan a răspuns (pentru StefanDrg):

Pai si ce altceva sa faci? Apelezi la politie pentru asta? Mergi cu unii si luati-l la bataie, amenintari. Dar trebuie sa inteleaga de vorba buna daca ii explici serios, este omenesc sa faca asa.

| StefanDrg a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca aveam cu cine sa fac din astea nu mai puneam intrebare pe TPU

| DoarBogdan a răspuns (pentru StefanDrg):

Pai ti-am spus ce cred, cum ai cerut in intrebare :/
Atunci apeleaza la politie, pana la urma o sa recunoasca in fata politiei acei bani.

| StefanDrg a răspuns (pentru DoarBogdan):

Politia ma ia de prost sau in ras, as putea sa incep sa-i fac rau, gen sa ii sparg geamul sau etc. Dar mai astept. Multumesc pentru raspunsuri

| StefanDrg a răspuns:

Am primit pana la urma banii si el si-a cerut scuze ca a durat atâta