| anachida a întrebat:

As avea nevoie de ajutor! Am renuntat la abonament vodafone, am ramas pe cartela, am un euro, tot incerc sa trimit un sms in Italia. Dar imi da mesaj barat! De sunat ma lasa sa sun! Trebuie sa activez ceva, avand in vedere ca sunt pe cartela acum? Oare stie cineva, o optiune mai avantajoasa sa pot trimite sms-uri in strainatate(Italia)? Pe cartela fiind! Va multumesc! O zi buna pa, pa!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tine deloc de numarul caracterelor si eu am avut aceeasi problema odata, telefonul are un fel de server pentru expedierea mesajelor acest server normal ar trebui ca si cartela sim sa il seteza automat dar se mai intampla ca in cazul tau sa nu se setaze si atunci trebuie sa te duci la cei de la vodafone si o sa iti seteze imdeiat server-ul acela e cam ca si la internet ca sa iti poti activa netu pe tel iti trebuie un server care il primesti prin mesaj si uh trebuie sa il setezi ca server implicit asa e si cu problema ta.
Dar poate poti chiar tu sa iti rezolvi problema asta trebuie numai sa umbli putin la setari eu folosesc nokia asa ca iti spun cum e la mine intri in Mesagerie -> Setari mesaje -> Mesaje text -> Centru mesaje si iti apare "Adaugare centru" si SIM1 tu trebuie sa setezi SIM1 ca centru mesaje si ar trebui sa mearga perfect daca nu atunci mergi la cei de la vodafone si o sa iti seteze ei totul.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ar trebui sa te lase. Dar depinde si de nr de caractere pe care le scrii daca se incadreaza in tarif. Sper ca ti-am fost de folos.

| JeRo a răspuns:

Imi pare bine ca am fost de ajutor.

| anachida explică:

Multumesc de raspuns, dar ma incadrez in limita carcterelor trimise, si am incercat la intervale diferite si la mai multe persoane sa trimit sms-uri! Si.tot asa imi da mesaj barat!

| anachida explică:

Multumesc si tie jero! Gata, am rezolvat!
Am intrat la centru de mesaje, la server si am schimbat numarul centrului de mesaje! In telefon figura cel de la abonament! Si pentru a trimite mesaje in Europa, am gasit si activat dealtfel optiunea un euro pentru 15 mesaje in Europa! O zi buna pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numere sms servere Romania :
Orange: +40744946000
Vodafone: abonaţii Vodafone: +40722004000, iar pentru Cartela Vodafone +40722006000