| SuveranulAndrei10011 a întrebat:

Salut, ați fi de acord cu interzicerea avortului?

Doresc și argumente pro sau contra pentru care considerați, ca o astfel de decizie e una buna sau nu.

61 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de situatie, la un avort nu sunt de acord la cele care deja fac un obicei raman insarcinate repetat si nu doresc copii, pe acelea le-as steriliza pe vecie.
Desi sunt cazuri cand avortul trebuie facut si as fi de acord pentru alegerea mamei. Aducerea pe lume pune pericol sanatatii a mamei, daca in timpul sarcinii apar complicatii atat la mama cat si la copil, esti nevoit sa faci avortul.
Desi daca o femeie este violata si ramane insarcinata, recurge la avort, sincer as accepta alegerea ei. Sau daca o femeie mai are alti copii acasa si vine accidental inca unul, este optiunea ei, decat sa il lase prin centrele de plasament. Adoptiile se fac foarte greu in Romania si as fi de acord cu decizia lor catre avort.
Mai exista avortul spontan unde o femeie pierde sarcina accidental. Aici este fara voia ei. Am trecut prin asta acum multi ani.

| RAY a răspuns:

Nu,fiecare om are libertatea sa decida ce sa faca

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt PRO.
Deoarece femeia este stapana pe corpul ei si are tot dreptul sa decida, daca vrea acel prunc sau nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu as fi de accord. Nu e treaba statului ce face fiecare femeie cu corpul ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Avortul nu priveste doar femeia, mai e vorba si de o fiinta umana care in urma acelui procedeu este omorata. O fiinta umana care are aceeasi valoare morala ca orice alta fiinta umana nevinovata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt pentru reducerea avortului prin măsuri de protecție a fătului din momentul concepției lui, ca ființă umană, prin drepturile omului și prin legislație națională. Dacă în loc de măsuri coercitive se iau măsuri pozitive de protejare economică și psihologică a lăuzei, de posibilitatea de adopție a fătului încă din uterul mamei. Dacă respectul pentru viață primează, nu trebuie nici interzis avortul prin lege și nici pedepsită mama care optează pentru așa ceva, dar nici lăsată în voia ei cu scuza libertății de a uza oricum de propriul ei corp.
Viața nu este o afacere personală ci este uzufructul tuturor din comunitate. Viața ei îi aparține, are și dreptul de a se sinucide, care nu il poate lua nimeni, dar nu are dreptul să decidă viața fătului din ea, din motivele ei personale, oricare ar fi acestea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Exact. Numai la noi vezi imbecile cu cate 20-30 de avorturi la activ. Chiar daca l-ai interzice, tot pe cele care fac maxim 1-2 avorturi in intreaga lor viata le-ai afecta cel mai tare.

| Mosotti a răspuns:

E normal sa se faca avort, e alegerea fiecarei femei daca vrea sau nu, uneori se intampla accidente sa ramana, uneori se mai intampla. In democratie trebuie sa ai alegerea ta. Nu suntem in comunism.

Asta e argumentul. Asta este una din principiile democratiei, libertatea de a alege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu exista asa ceva ca libertatea de a alege sa omori pe cineva care nu iti pune viata in pericol.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ar mai trebui sa pomenim de interzicerea avortului daca nu s-ar mai ajunge pana in acest punct. Cine are cap, sa-l foloseasca. Daca totul s-ar face asa cum ar fi normal (desi este considerat anormal de oamenii zilelor noastre), nu s-ar mai ajunge pana aici.

| LoveSleep a răspuns:

Mai bine interzicem umerașele și apoi avorturile.

| OldSoul a răspuns:

Mi-e indiferent.

Tot ce as vrea, e sa le bifeze in buletin nr de avorturi laughing

Adic mna, poate si eu ca barbat de moda veche, vreau sa ma asigur si eu ca femeia cu care ma vad poate sa faca copii.
Nu sa stau 5 ani cu ea, si apoi sa aflu ca a avut n-spe avorturi si nu mai poate ramane insarcinata ca o trimit la pro... ma-sa.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu.Pe scurt, deoarece privează libertatea (de a alege).În plus, pentru fetele violate trebuie să fii cretin să consideri că e bine să interzici avortul sau de multele complicaţii ce pun în pericol viaţa femeii dacă nu avortează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Interzicerea avortului ar elimina posibilitatea femeilor de a hotari moartea unei fiinte umane. Asta nu ar fi deloc rau, ar fi in armonie cu legile morale si penale dupa care traim cu totii.

Nu a spus nimeni ca femeile ar trebui sa moara in favoarea copilului lor. Oricum, datorita progreselor facute in medicina asemenea de situatii sunt extrem de rare.

Avortul e gresit in cazul unui viol daca judeci separandu-te emotional de ceea ce presupune acel act. Violul e rau, dar fiinta umana a carei viata a inceput in urma lui nu e responsabila pentru chestiile nasoale la care a fost supusa femeia.

Daca tu esti victima unei infractiuni asta nu inseamna ca ar trebui sa poti sa faci rau unei fiinte inocente.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Crima e greșită.
Dar există unele circumstanțe care o justifică totuși, precum legitima apărare, avortul din motive întemeiate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Faptul ca putem sa ucidem oameni care vor sa ne omoare pe noi sau pe ceilalti nu e argument sa ucidem oameni care nu vor sa omoare pe nimeni.

Spune acele argumente pentru avort.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Le-am spus mai sus pe cele mai importante. Dacă ție nu ți se par suficiente, nu cred că altele o vor face.
Și nu trebuie să te conving de nimic, fiecare își păstrează părerile, greșite sau nu.
E bine totuși că cei din conducerea țării, deocamdată au părerile bune legate de subiectul ăsta. Și nu doar din țara asta, cam din majoritatea țărilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Femeia are drept de decizie asupra propriei vieti intr-o situatie in care depinde de moartea celeilalte vieti din interiorul ei.

Mai ramane ala cu violul. Si ti-am spus de ce e absurd sa tragi concluzia ca ar trebui omorat copilul.

Acum ai fi putut sa incerci sa sustii cumva ceea ce crezi, asa fac unii oameni, discuta, chiar isi mai schimba si parerile.

Ai ales sa nu zici nimic despre ce am spus in legatura cu cazurile de viol si sa pastrezi pentru tine orice argumente ai mai avea.

Bine. Dar dupa asta nu incerca sa-mi spui tu mie ca parerea ta ar fi cea "buna". Nu e. Nu e pentru ca "majoritate". Nu e pentru ca asa vrei tu.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cineva care crede că dacă faci abstracție de partea emoțională în cazul unui viol -de parcă în viața reală victimele fac abstracție de anumite aspecte ale unei nenorociri( abstracție poți face tu în mintea ta, dar nu le poți cere lor asta)- avortul trebuie interzis, îmi pare rău dar chiar nu cred că merită să îmi bat capul.
Că o chestie generală, partea emoțională e mai importantă decât altele.Nu ai cum să faci abstracție de așa ceva, sunt femei traumatizate pe viață de o chestie de genul.
Bonus, decât să naști un copil, deși abia ai ce mânca tu și apoi să îl lași la cerșit sau la case de copii, mai bine nu îl faci decât să distrugi 2 vieți.
Gata, ți-am acordat destul timp. Știu că ți se pare că e greșit ceea ce spun și că părerile tale sunt cele corecte. Păstrează-le, sper doar să nu ajungi președinte sau ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cred ca e gresit sa violezi oameni. Mai cred si ca fiinta umana rezultata in urma violului nu e responsabila pentru chestiile la care a fost supusa femeia.

Nu iau in considerare ceea ce presupune violul daca se pune problema omorarii copilului, ci fac ceva ce se numeste gandire logica. Si nu rezulta ca ar merita omorat copilul. Iar de posibila trauma permanenta pe care ar suferi-o femeia din cauza violului e responsabil cel care a comis violul, nu copilul.

Tot nu mi-ai spus de ce judecata mea nu ar fi cea corecta. Ai avut insa grija sa iti formulezi raspunsul in asa fel incat sa subliniezi desteptaciunea pe care crezi ca o cari in capul ala al tau.

Cat despre bonus:
Faptul ca un copil ar ajunge sa creasca intr-o familie saraca sau ar ajunge sa cerseasca e argument pentru schimbarea imprejurarilor nu pentru omorarea copilului. Faptul ca nu-ti plac tie orfelinatele nu e argument pentru omorarea copiilor. Daca unele orfelinate nu ofera cele mai bune conditii de trai, din nou, asta e argument pentru schimbarea circumstantelor.

In momentul de fata exista copii care traiesc in familii sarace, care cersesc, care traiesc in orfelinate in care au toate conditiile de care au nevoie si copii care traiesc in orfelinate care nu ofera cele mai bune conditii. Si vor mai ajunge multi in astfel de situatii din varii motive la diverse varste. Asta nu inseamna ca ii putem omori.

| johnnny123 a răspuns:

Există și vreun argument "pro" pentru interzicerea avortului? Mă refer la argumente reale, de bun simț, nu la spasmele cerebrale ale unor fanatici religioși care cred că un ovul fertilizat acum 15 minute este un om.

Vrei să ajungem ca în statele alea americane unde este interzis până și avortul sarcinilor provocate de viol sau de incest?

Salut Georgel, după ce ți-ai petrecut primii 18 ani din viață fiind bătut și înfometat prin orfelinate, poți în sfârșit să afli adevărul despre cum ai venit pe lume: Mama ta a fost violată de bunicul tău și nu a avut voie să avorteze, iar după ce te-a născut în șopron s-a sinucis de rușine. Tu ai câteva mici probleme fizice și psihice și nu te vei putea integra niciodată în societate, dar vestea bună este că am evitat un avort.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Viata incepe la conceptie. Se afla intr-un stadiu primitiv de dezvoltare, dar e viata umana si are insemnatate morala la fel ca alta viata umana mai evoluata. Sa punem capat altor vieti omenesti e gresit, de asta exista legi impotriva omorului.

Violul si incestul sunt gresite. Asta nu inseamna ca ar trebui sa omoram bebelusi.

Ce vrei sa sugerezi prin ce ai spus la sfarsit sunt tampenii: Faptul ca cineva ar ajunge sa creasca intr-un mediu ostil e un argument pentru schimbarea mediului nu pentru omorarea persoanei. Faptul ca cineva are probleme de sanatate nu inseamna ca il putem omori.

| Bizon95 a răspuns:

Tot incerci sa pornesti flama, ey?

am pus o intrebare tuturor haterilor de avort, si anume:

ce preferi, o fata care face avort sau o fata care se sinucide pentru ca e MULT PREA MULT PENTRU EA o sarcina?!?

de fiecare data cand am pus intrebarea asta am fost ignorat total, dupa care, chiar mi-am luat ignore, decat sa raspunda la ceva care E CLAR O POSIBILITATE REALA

asa ca sunt curios, ma lipesc de flama ta si flambez si eu big grin

| DarthNiger a răspuns (pentru Bizon95):

Nu te calarii atunci daca nu faci fata unui copil sau unei sarcini, exista prezervative sau contraceptive.

| Bizon95 a răspuns (pentru DarthNiger):

LAL de LAL
este o solutie foarte, foarte draguta sa schimbi directia conversatiei si sa afirmi ceva care e total pe langa subiect, iar apoi sa incerci sa arunci pisica moarta la mine in ograda cu "tot incerci sa pornesti o flama"
ei bine, LA MINE NU TINE

urmatorul scenariu
fata e MINORA, VACILE RUMEGATOARE DIN SISTEMUL DE INVATAMANT NU AU INVATAT-O CE E AIA CONTRACEPTIV, pentru ca orice idee de genul asta e considerata "incurajare sa faca sex" angry
dupa care se indragosteste cu adevarat de un balalau, asa ca isi baga piciorul in tot si nu se mai ganeste la nimic, si face sex
apoi ramane insarcinata, si e... EVECTIV FVTUTA MENTAL de catre parinti, sistem, colegi, reputatie, societate, etc. ii e frica ca i se spune tarfa samd si traieste intr-un stres continuu

iar CINEVA CA TINE, II SPUNE CA NU POATE SA FACA AVORT

ASA CA SE SINUCIDE!

TOT CE AI AFIRMAT TU E PREEMPTIV, moment in care NU SE APLICA CAND E VORBA DE CINEVA IRESPONSABIL, CUM E O MINORA asa ca tot ce am scris mai sus are potentialul sa fie real

asa ca in loc sa vii cu divagatii, cu schimbat de subiect, si cu alte CIOACE DE RAHAT AMARAT

ce ar fi sa raspunzi la intrebare?!?

PREFERI O ***MINORA*** CARE NU STIA CE FACE CAND A RAMAS INSARCINATA, SA FACA AVORT

SAU SA SE SINUCIDA?!?

| DarthNiger a răspuns (pentru Bizon95):

Pe langa subiect? dar tu care crezi ca e scopul prezervativelor? sa ti le pui pe urechi si sa faci parada modei? peste tot ti se canta ca folosirea prezervativelor este recomandata daca nu vrei un copil, sa fi iresponsabil cu toate aceste preveniri inseamna sa fi cel putin retardat, moment in care nu mai ai pic de pretentie, sau cel mai idiot om de pe pamant, nu compara iresponsabilitatea cu prostia.

| Bizon95 a răspuns (pentru DarthNiger):

DAAAAAAAAAAAAAAAAAA
ABSOLUT PE LANGA SUBIECT

nu raspunzi la intrebare, DOAR MANANCI RAHAT CU PREZERVATIVE
nu intelegi ce inseamna minora si iresponsabila, asa ca imi spui MIE, DOAR MIE ce e aia prezervativ

NU UNEI MINORE, pentru ca TU nu ai cum sa ii spui inainte de a face sex
NU SISTEMULUI care mananca rahat

deci, CONTINUA SA BATI CAMPII! crezi ca daca ma acuzi pe mine iti este perfect SCUZAT sa ignori intrebarea de pe masa si sa dai impresia ce EU SUNT DE VINA

nu sistemul, NU TU INSUSI CARE PRODUCI MINORE SINUCIGASE

continua in felul asta, esti asa de "tare"!
ma faci sa vomit angry

| DarthNiger a răspuns (pentru Bizon95):

Multumesc ca mi-ai dat un motiv sa te raportez, alta data sa te inveti minte sa nu mai vorbeasca gura fara tine, nu inteleg de unde ai dedus tu ca te-am acuzat, eu am dat un exemplu la modul general, e chiar asa de greu de priceput pentru tine acest lucru? ceea ce am spus este total logic si firesc, nu eu sunt cel care face istericale cu caps lock-ul stricat, iti recomand un psiholog sau eventual o gradina zoologica daca esti fara speranta.

| Bizon95 a răspuns (pentru DarthNiger):

Wow, imi dai un raspuns MIE PERSONAL dar "nu m-ai acuzat" de absolut nimic de nimic cand am pus o intrebare ABSOLUT PERTINENTA, iar tu ma "tragi la raspundere" ca vezi doamne sunt prezervative, iar apoi dupa ce imi dovedesc negru pe alb punctul iar

TU DAI INAPOI, petru ca NU AI UN RASPUNS, IAR EU NU TE LAS SA SCAPI!

asa ca iti doresc foarte mult sucess sa ma raportezi, si **NU** O SA MA INVAT MINTE, o sa trag la raspundere fiecare...

INSTIGATOARE LA SUICID... ASA... CA TINE!

abuzator de caps... tare, RAUUUU, imi e asa de frica, AUUUUUUU
iti doresc succes in viata in care avortul e muuuuuult mai rau decat minore sinucigase, CHIAR ITI DORESC SUCCES!

| DarthNiger a răspuns (pentru Bizon95):

Poti sa tastezi pana iti cad mainile, deja m-am convis cu cine discut, macar de acum o sa stiu pe cine sa evit, prefa-te ca nu m-ai vazut si eu ma prefac ca nu te-am vazut si ramai la frustrarile tale in continuare.

| RoCkKiD a răspuns:

E amuzant ca pomenesti de reglementarea avortului, tip fiind. happy

| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Nu ai citit intrebarile lui, tipul e "Suveran" si cauta flama cu tot dinadinsul

iar, chiar aici, daca cineva ii da un argument prea puternic, il ignora si se leaga de ceilalti

| RoCkKiD a răspuns (pentru Bizon95):

Intrebarea e daca are certificatul de nascut viu laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Da rolling on the floor

| SuveranulAndrei10011 explică (pentru RoCkKiD):

Legenda spune ca nu, cel puțin pana trec alegerile prezidențiale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

De ce e amuzant? Ia fa-ma si pe mine sa rad.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema cu avorturile, trecand peste povestea religioasa, este ca implica riscuri majore (biologice, psihologice si de care mai vrei) doar din partea femeilor. Practic noi contribuim cu niste material genetic si gata, organismul ei se descurca. Spre deosebire de alte animale, dupa fecundare organismul femeii nu mai are nimic de zis in procesul maturizarii fatului, acesta se aboneaza la fluxul ei sanguin si se serveste.

Daca tu crezi ca noi ar trebui sa fim cei care decid povestea asta, umorul este ultima ta problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Explica de ce nu e rational ce am spus pana acum.

Iar ce vrei sa spui tu e exact ce a spus si prima persoana care a raspuns, si e la fel de stupid ca daca ai spune ca nu e treaba mea daca cineva tortureaza un caine in curtea lui. Pana la urma nu e curtea mea si n-am nicio legatura cu cainele. Daca acea persoana decide sa il tortureze atunci nimic n-ar trebui sa o opreasca.

Raspunsul e ca facem cu totii judecati morale de fiecare data cand vedem o incalcare a legii morale. Sa omori o alta fiinta umana e o incalcare a legii morale, de asta exista legi impotriva omorului.

| RoCkKiD a răspuns:

Multumesc pentru confirmare. happy

| AC4S4 a răspuns:

Desigur.
Vorbim de o viata, nu vorbim doar de "corpul femeii". Sa nu se uite ca in corpul acelei femei se dezvolta un alt corp uman care are tot dreptul sa traiasca. Avortul nu este decat un mod de a ucide.
Majoritatea cazurilor de avort vin din sarcini nedorite. Adica de la acei tineri "frumosi si liberi" care nu stiu ca intretinerea relatiilor sexuale inseamna o mare responsabilitate.

Toata lumea da vina pe educatia sexuala, ca avortul este un semn de responsabilitate sexuala. Eu cred ca singurul semn de responsabilitate sexuala este inceperea vietii sexuale dupa casatorie, cand parintii isi pot asuma clar un copil.
Accidentele cu adolescente gravide apar in familiile in care copiii sunt educati ca pot sa o faca cand vor, cu cine vor, doar "sa se protejeze".

| StrongHeart a răspuns:

Subiect controversat.
Nu stiu medical si stiintific cum sta treaba de la ce stagiu, dupa cat timp poti sa spui ca e acceptabil si dupa cat timp e mai grav.
Sa zic..sunt de acord cu exceptia daca sa zicem fata a fost violata sau ceva grav, dar daca voi ca cuplu sunteti inapti si nu va protejati apoi va treziti cu un plod, sau doi sau trei si avortati ca nu va permiteti sa-i intretineti aici nu sunt de acord, depinde mult de situatie, in cazul avorturilor nu trebuie luata o decizie radicala ca poate sa schimbe viata uneia sau mai multor persoane in rau si trebuie gandit bine si analizata problema inainte.

| FreddieM a răspuns:

Pun pariu ca nimeni dintre cei care au raspuns nu au trait aceasta experienta nici ca mama nici ca tata. Dati raspunsuri anapoda oameni buni, lasati etica deoparte, in Africa mor de foame mii de copii in perioada infantila, in cazul asta care e diferenta, ca mai bine nu se nastea decat sa moara cateva luni mai tarziu, constienti si in grave suferinte.
Cel mai apropriat raspuns mi se pare al lui Sadrian46, sunt pro avort prin metode chimice, cand acel fetus e inca in stare fluida, dar dupa mi se pare o crima. Ar trebui sa reducem orele de religie si sa punem accent pe cele de educatie sexuala, utilitatea lor e enorm mai importanta, se masoara in vieti umane oameni buni.
Pace

| DarthNiger a răspuns:

De ce sa se ajunga la avort daca exista prezervative si contraceptive? murim daca facem sex cu prezervativ? costa o caruta cu bani prezervativele? avort inseamna pura prostia unui cuplu de a face un copil sa fara sa fie pregatit, dar decat sa se nasca un copil intr-o asemenea ''familie'' mai bine nu s-ar mai naste deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce a zis seriosul aia consider și eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problema cu argumentul asta e ca o femeie nu doar face ceva cu corpul ei atunci cand face avort, ci omoara o alta fiinta umana. Si tocmai asta e treaba statului, sa ne impiedice sa ne omoram intre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Terminarea unei vieti omenesti e ceva rau, de asta exista legi care pedepsesc asta. Faptul ca e permisa omorarea unor fiinte umane foarte mici, nenascute si nevinovate e o absurditate clara.

| Jus7t a răspuns:

Sunt pro avort.
Pro educați se.uală.
Pro bun simț.
Pro moderație.
Pro responsabilitate.
Dacă se țin cont de astea și se tot se ajunge la o sarcina nedorită nu e la fel ca atunci când nu ai parte de educație, ești prost și iresponsabil și nu îți pasă de parteneră.
Contează și drumul care duce acolo.
Se întâmplă accidente, iar în unele cazuri e necesar avortul.

| SuveranulAndrei10011 explică (pentru Jus7t):

Adică acele accidente în care doi tinerii de 15-16 anii, au avut o relație și în final i-a a rămas însărcinata aia numești tu accident? dacă acei doi tineri, au fost suficienți de apții încât sa aibă relați intime neprotejate atunci sunt suficienți de abții încât sa aibă grija și de un copil.

| Jus7t a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Dacă era adevărat ce ai spus, că dacă o persoană e aptă pentru a întreține relații intime automat e aptă pentru a avea grijă și de un copil, nu mai erau atâtea vieți distruse.
Am spus că în unele cazuri e necesar să faci avort, nu am dat un exemplu anume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Acei tineri sunt suficienti de apti pentru a intretine relatii intime dar NU pentru copil/ familie. Cu un copil si-ar strica ambele vieti,+ copilul ar creste intr-o familie nepregatita atat psihic cat si material, De unde bani pentru copil?, alocatia de la scoala nu acopera laughing

| SuveranulAndrei10011 explică (pentru anonim_4396):

Lucrurile astea s-ar putea rezolva, cu ajutorul unor psihologi și cu ajutorul statului roman care ar putea sprijin familiile tinere doar așa populația României poate crește.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Populatia Lumii trebuie sa SCADA, ajungem la un numar de indivizi prea mare pentru a asigura cele necesare. Ok, in europa si lumea dezoltata populatia se mentine sau e in scadere ce este un lucru bun, insa in general in lumea a 3-a ritmul cresterii populatiei a explodat.
Dar parca statul da ceva ajutoare pentru familisti, nu sunt la curent insa am auzit conversatii ca primesc si cate vreo 5.000 lei la nasterea unui copil, acum poate numai cei salariati (nu`s sigur)
Insa cineva la 16 ani nu este pregatit pentru a creste un copil, consider varsta ideala la fata sa aiba vreo ~25~ pentru a deveni mamica.
Dar cunosc destule cazuri cu mamici la sub 18 ani, toate in "societatea de jos "

| Bizon95 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Populatia rrrominiei scade din cauza emigrarii, NU a natalitatii

SI, OBSERV ca raspunzi NUMAI la intrebarile pe care poti sa le contesti, cine te loveste la obiect, INGORI CAT CUPRINDE!

| TheGentleman a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșești. Populația Europei și a Japoniei scade dramatic. Ceea ce spui tu se întâmplă în Asia (China și India) precum și în țările Africane.

Populația României scade sau creste?

Și să nu uităm totuși, suntem singura specie de pe Pământ care cunoaște modul în care se formează o sarcină, care sunt acele perioade și am inventat numeroase metode de contracepție. Dacă ignori cele mai elementare astfel de noțiuni, aia e, îți asumi;

Mulți oameni geniali, pe care azi îi admirăm au fost poate copii nedoriți sau au trăit în condiții dificile. Dacă mamele lor ar fi avut o atitudine avorționistă, am mai fi auzit de Nikola Tesla sau Stephen Hawking? Am fi avut vreun lider precum Abe Lincoln? Ei, vezi?

Avortul trebuie să rămână drept o etapă a istoriei, atunci când metodele contraceptive nu existau sau când acestea erau mult prea rudimentare.

Dacă aș face o paralelă și aș spune că de mâine toți puii de câine sau de pisică să fie aruncați în râu sau femelele gestante să fie supuse procedeului de avort, mi-ar sări toate organizațiile de protecția animalelor în cap, că e cruzime așa ceva, că de ce nu le-am sterilizat la timp. Ei vezi?

Duble standarde

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Ala e accident ca respectivii nu au avut parte DE EDUCATIE ca sa nu ajunga acolo. Nu am nimic impotriva adolescentilor care fac sex, dar sa se protejeze la mama dracului! P.S. Tot analfabet aia ramas.

| minrest a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

Tu esti suveran individual, ce iti pasa daca populatia statului nostru scade sau creste? Lasa ca avem noi grija de asta.

| acerr a răspuns:

Da,eu asi interzice, deoarece sunt atatea modalitati de a nu ramane insarcinata. prea multe chestii in faramacie < 1pacat. 2 femeia sufera, 3 costa

| Demidol a răspuns:

Nu.
Pentru ca unele femei sunt violate. Ar iesi o progenitura ca tatal (betiv, cretin, rau).
Pentru ca multe fetisoare nu au educatie si se lasa pacalite de baieti. Dar nu vor fi capabile sa creasca un copil si sa-l faca om.
Nu ar mai fi ata de multi copii abandonati in maternitati sau pe strazi pentru ca mamele nu ii doresc sau familia nu e capabila sa aiba grija de ei.
Dar nu ar fi mai bine ca inainte de a pune aceasta problema, sa punem alta? Educatia tinerilor. Sa stie ce-i asteapta inainte de a fi curiosi sau pofticiosi.
Legi aspre, castrare mecanica pentru barbatii care nu isi tin poftele in frau; betia nu e o scuza, nu le-a bagat nimeni alcoolul pe gat cu forta. Atunci nu s-ar mai pune problema avorturilor. Vezi exemplul tarilor vestice.

| Atlantic007 a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu corpul său si cu ce are in el.

| SuveranulAndrei10011 explică:

Creșterea populației e ceva necesar, pentru a prospera toate tarile trebuie sa aibă o populație în creștere sau în cel mai rău caz una în stagnare, cel mai bun caz sunt tarile din occident cum sunt Canada, Germania sau frânta, cu o populație în continua scădere economia Romaniei va avea mult de suferit pe termen mediu-lung.

| Bizon95 a răspuns (pentru SuveranulAndrei10011):

"Creșterea populației e ceva necesar"

DECI ATROCITATEA FACUTA DE CEASCA CU DECRETEII A FOST UN LUCRU BUN?!?!?!?

si dai exemple alte tari care nu au nici o legatura cu rrrominica
si ignori faptul ca din rrrominica se emigreaza in draci lucru care scade populatia, NU avorturile

DAR ATROCITATEA CU DECRETEII E UN LUCRU BUN!
PE BUNE?!?!?