| costinvlad49 a întrebat:

Câinii au limbajul lor. Prin gesturi și lătrat. Ei ne înțeleg limba noastră dacă învață. Dar noi nu putem învață înțelegerea în cuvinte, verbe, etc la câini? Adică ei sunt mai deștepti ca noi? Cainele mamei mele este fetita și are un an jumate. Nu ii arunc mingea, începe sa ma certe ca să ii o arunc. Probabil îmi spune prin lătrat "Haide" ceva de genul sau "Aruncă".
Este dificil sa înveți semnificația modului cum latră câinele, etc? Adică sa învățăm Caineasca ca și engleza? Ms fundă.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asocieaza cuvintele cu actiunea respectiva,asa cum invata un bebelus, i arati ce trebuie sa faca,i oferi o recompensa el face asocierea dintre actiunea respectiva vs recompensa, nu stim ceea ce vor sa ne spuna ar fi ceva, putem presupune doar, au un limbaj simplu nici macar nu sunt constienti de propia lor existenta, nu stiu ca exista, nu se recunosc in oglinda, desi cum sa fie mai inteligenti ca noi care o facem de mici, noi avem cel mai complex limbaj

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Asta crezi tu ca nu se recunosc in oglinda. Cred ca nu ai avut un animalut pana acum

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Am vazut, sau facut multe experimente nu se recunosc, am facut si eu, acelasi rezultat

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Le ia ceva timp sa isi dea seama la fel ca si copii mici.

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Asta nu e un argument stiintific, dar esti amuzanta laughing
de ce la maimutele bonobo, delfini, elefanti, bebelusi nu le la timp si iti dau seama instant

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

De când testul oglindă a fost introdus în 1970, oamenii de știință au descoperit că relativ puține animale îl pot trece. Cei mai mulți oameni pot intre vârsta de 18 până la 24 de luni, la fel și cimpanzeii și orangutanii, spune inventatorul testului, psihologul evoluționist Gordon Gallup Jr

https://www.apnews.com/46de23fd5fe54f408ef0fc9e29bb0633

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Https://www.npr.org/......-conscious

Dogs have been mirror-tested, and dogs don't pass. Because they're not smart enough to recognize themselves in a mirror, the presumption is they can't think of themselves as unique individuals, so they aren't part of the self-conscious elite in the animal kingdom.03.03.2011

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Testul asta a fost facut in 2011, cer refacerea testului laughing
Bine, poate nu le plac oglinzile dar nu poti spune ca nu au o oarecare inteligenta. Si eu am urmarit anumite teste si unul era foarte interesant. Savantii acoperisera pozele stapanilor si au lasat sa li se vada doar ochii iar cainii isi recunosteau chiar si asa stapanii. Nu poti sa spui ca i-au mirosit si stiau ca sunt ei pentru ca alea erau doar niste poze.
In ceea ce priveste abilitatea omului de a intelege animalele, nu e imposibil. Eu de ex am avut si caine si pisici, imi dadeam foarte usor seama ce vrea.

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Iti dai seama ca aceste ""scuze"" nu au nici o relevanta, dar esti comica laughing v-ati inteles unul pe altul probabil cu timpul

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Esti prea dur laughing nu vrei sa crezi nimic pentru ca deja s-au facut teste stiintifice.
Clar iti trebuie un animalut

| RAY a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Nu cred in nimic, dar stiu ca tu esti o fata amuzanta si buna ca sotie

| costinvlad49 explică (pentru RAY):

Câinele îți spune ce dorește prin sunetul care îl emana. Dar fiind doar un sunet este aproape imposibil de tradus și decodat cu actuala tehnologie. Ei sunt ca noi, dar nu știu semnificația cuvintelor. Adică te duci la un câine și ii spui plăcintă. Nu știe ce este. Dar el știe sa îți zică ca ii este foame prin lătrat, tu nu prea îți dai seama.

| costinvlad49 explică (pentru RAY):

Ei sunt conștienți de existenta lor. Dacă nu ar fi nu ar dori sa supraviețuiască. Câinele meu ce este fetita este deștept. Îl trag de coada. Ma lasă 10 secunde gândindu-se ca ii dau drumul și dupăia încearcă sa îmi îndepărteze mana cu gura fără a ma musca.