| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Care ar fi o lista cu cele mai bune carti citite in viata voastra si pe care trebuie neaparat sa le citesc? Si care e motivul pentru care sa le citesc? Ar fi tare sa adun cel putin 30 daca se poate. Dar oricate sunt, e bine. Multumesc happy

2 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Mie mi-au plăcut:
-"O călătorie spre Centrul Pământului"
-"Căpitan la 15 ani"
-"Ocolul Pământului în 80 de zile"
-"Piciul"
-"Tartarin din Tarascon"
-"Prinț și cerșetor"
În zilele astea mă apuc de citit "Șuanii" de Honore de Balzac, îți voi zice dacă mi-a plăcut.

| Serket a răspuns:

Nu ar fi neaparat necesar sa le citesti, dar daca iti plac chestiile mai ciudate, neobisnuite sau thriller/crime etc ai putea incerca :
Jo Nesbo - Soare in miez de noapte si Sange pe zapada
Sayaka Murata - Femeia Minimarket
Olga Tokarczuk - Povestiri Bizare + Straveacul si alte vremi
Yoko Ogawa - Inotand cu elefantul in brate cu pisica
Urmatoarele pe care as vrea sa le cumpar ar fi tot din categoria asta
Aglaja Veteranyi-De ce fierbe copilul in mamaliga
Ryu Murakami - Piercing + Audition + In the miso soup
Olga Tokarczuk - Poarta-ti plugul peste oasele mortilor + Ultimele povestiri.