| BogdanM275 a întrebat:

Salut, care e treaba cu acești așa zișii români din diaspora și de ce toți dintr-o dată (sau mai bine zis din cauza coronavirusului) simt nevoia de a se intoarce înapoi în România?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faca acolo daca majoritatea lucreaza la negru si i-a trimis patronul acasa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Treaba este că la unii le-a expirat contractul de muncă și nu mai primesc altul. A doua treabă este că astfel își feresc și ei viața, căci aici epidemia nu este așa de aspră.

| Freya1 a răspuns:

Nu au unde sa muncească, din ce si unde sa trăiască. Inainte sa plece acolo nu s-au gandit la posibilitatea unui necaz de genul si s-au dus asa la voia întâmplări sa muncească la negru sau in cine sti ce conditii doar banu sa iasa si acum isi dau cu pumni in cap.
Acuma sa ii vad pe multi ce mai fac cu bani, ca moartea cand vine nu te intreaba daca ii ai.

| FreddieM a răspuns:

Crezi ca vin de drag?
Vin de nevoie.
Pace

| DarthNiger a răspuns:

Au venit inapoi in tara, fiindca nu mai au unde sa munceasca si unde sa stea si sa se si fereasca de virus de asemenea, stai linistit ca, cu prima ocazia cand dispare virusul, o sterg inapoi de unde au plecat, acum ca sunt ajutati nu mai este tara de rahat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt legati de glia stramoseasca