| NoName5435426976425 a întrebat:

Ce au in general oamenii cu manelele sau cu cei care asculta manele?
De ce este privita asa cu dispret?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema e la oamenii care ii judeca, nu la 'manelari'.
Nu poti afirma lucid ca unui om i se potrivesc anumite trasaturi de caracter, doar pentru ca asculta manele. Poti doar sa fii frustrat de la propriile nereusite, cat sa afirmi subiectiv, ca un om e intr-un fel, pentru ca ii plac notele alea vesele. Nu stiu in ce fel, probabil fericit si relaxat; ca asta se regaseste in manelistul clasic, o durere in posterior de ceilalti, si multumire fata de sine.
Intr-adevar, manelistii deranjanti sunt aia care exagereaza cu atitudinea detasata-multumita, si vor sa anunte pe toata lumea ca au masina, au tricou si lant, precum si momentul in care trec pe strada cu toata 'averea' aia. Aia nu reprezinta majoritatea manelistilor, sunt doar cei ce ies in evidenta. Exista si pasionati ale altor genuri muzicale, care fac acelasi lucru: un rapper imbracat ca la gradinita, cu sapca penibila, lanturi si muzica data tare, e la fel de dobitoc. La fel si un rocker cu aspect de satana, cu vestimentatie din sarma ghimpata. Toti astia sunt niste distrusi, care vor sa fie observati.
Manelele nu sunt o cultura pentru oamenii normali, sunt doar niste cantece. Ar mai fi aspectul versurilor de tot rahatul, dar muzica "usoara" a ajuns la acelasi nivel de prostie, deci nu avem de ce sa ne fie rusine cu manelele.
Am un cd cu muzica banala (topuri de la radio), unii ca Smiley cred ca s-au lovit la cap... Sau la coie.
("vaaaa fi biiineeeeee" raised eyebrows )

| NoName5435426976425 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Manele se asculta la petreceri
Nu-i asa? Normal ca nu poate fi o cultura pentru oameni normali la fel cum nici rap-trap nu este!
Si in muzica nu cauti cultura sa fim seriosi!
Eu ascult cel mai mult muzica populara si manele pentru ca sunt roman si astea imi plac
Dar nu ascult manele cantata de toti tiganii analfabeti

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Eu ascult orice muzică se potrivește stării mele. Poate fi cântată de oricine, important este să meargă ca sunet. Stau și eu mult în zona popularilor și a manelelor, dar mai mult când sunt singur undeva, ori le ascult în căști.

| mentholinks a răspuns:

Lasa ca si ei asculta manele pe ascuns si se rup in figuri pe la petreceri. Sunt niste fatarnici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu are nimic cu stilul de muzica care-l asculți atât timp cât nu deranjezi pe alții.
In general maneliștii vin cu boxele la maxim. Dar binenteles mai sunt și altii care asculta rap sau altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am nicio problema cu manelele sau cu oamenii care le asculta. Dar intr-adevar, eu nu ascult manele, pentru ca pur si simplu nu imi plac si nu mi se potrivesc. Plus ca eu prefer sa ascult melodii in engleza, nu in romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună întrebare. Eu cred că unii oameni dispreţuiesc acest stil muzical datorită versurilor din melodii care se referă la bani, femei, cât de şmecheri sunt maneliştii, ş.a.m.d.

| NoName5435426976425 explică (pentru anonim_4396):

Pai si rap-trap tot mesajul asta da!
Masini scumpe, femei si injuraturi

| Bruno92 a răspuns:

Pe mine mă bagă în depresie manelele. Muzica populara mai merge. acum genul acesta muzical e de o foarte proasta calitate.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Probabil pentru că e considerată muzica țiganilor (pardon, romilor am vrut să spun).

| NoName5435426976425 explică (pentru Florin9Florin9):

Pai da dar nu toate
Eu ascult manele dar nu toate tiganiile
Manele e muzica romaneasca atunci cand asculti manele de calitate daca stii ce zic...
Manele si muzica populara ar trebui sa fie iubiti de romani dar nu manele de alea tiganesti

| Dismally a răspuns (pentru NoName5435426976425):

"Manele e muzica romaneasca" - tocmai de asta "E" privite asa manelele, pentru ca "semianalfabeti"... big grin

| NoName5435426976425 explică (pentru Dismally):

Acum nu suntem la scoala in caz de nu stiai
Voi astia care corectati oamenii pe internet nu aveti ce face cu viata voastra?

| NoName5435426976425 explică (pentru Dismally):

Acuma scuza-ma ca n-am scris ca "ESTE" muzica romaneasca dar am scris in graba si am pus doar e

| Dismally a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Eu nu corectez oamenii, nu imi pasa cum scriu si cum vorbesc atata timp cat nu mi se adreseaza mie. Dar ai intrebat de ce am o parere proasta despre manele si manelisti - de asta pentru ca mare parte din ei sunt semianalfabeti si n-as fi avut nici o problema cu asta daca ar fi fosti buni la ceva, la orice... doar ca nu prea este cazul.

| NoName5435426976425 explică (pentru Dismally):

Si tu nu esti semianalfabet?laughing
"Mare parte din ei"
Serios bro?
Corect nu asa ar fi "o mare parte din ei"?

| RKBlue a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Manelele nu ar trebui sa fie iubiti, ci iubite.
Manele e muzica romaneasca, dar si manelele sunt (un gen de) muzica romaneasca.
Acordul subiectului cu predicatul are o importanta mai mare decat un numeral.
De ce te simti atacat cand cineva te corecteaza? Nu asa se formeaza un mediu din care poti invata ceva?
Wikipedia "spune" asa:
"Manelele sau muzica de manele constituie un gen muzical, originar în comunitățile etnice de romi din România"
Deci, sursa lor o reprezinta comunitatea romilor.
Asta nu inseamna ca numai e au dreptul sa faca manele sau sa le cante.Si unii romani fac asta.
Manelele nu sunt tot una cu muzica traditionala.
Si majoritatea manelelor(cam 85%) sunt de toata prastia.
Nu stiu cum ai putea asculta manele in afara de petreceri(si nici acolo prea des... )
Fiecaruia ii place un anumit tip de muzica si trebuie sa respectam asta.
Cu acestea fiind spuse, singurii pe care i-am auzit ca dau muzica la maxim noaptea si merg cu boxele "urland" prin oras sunt sunt cei care asculta manele.Singuri si-au creat o reputatie cam proasta.

| RKBlue a răspuns (pentru RKBlue):

*ei

| Dismally a răspuns (pentru NoName5435426976425):

Nu, nu sunt. Eu imi permit sa folosesc o relaxare a limabajului laughing Tu ar trebui sa te limitezi la lucrurile pe care le cunosti, nu stiu - "dusmani", "valoare" etc. big grin

| NoName5435426976425 explică (pentru Dismally):

Nici nu ma cunosti si deja ai o parere despre mine!
Jeg de om

| EuSuntOmul a răspuns:

De ciuda