| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Ce credeti despre acele persoane care la 20 de ani deja au familia lor si copii?
Am vazut unele cazuri in care fata ramanea insarcinata la vreo 17 ani si la 18 era si maritata si spunea ca e fericita iar la vreo 20 si ceva de ani era divortata si se dusese la altul.
Cum vedeti voi aceasta casatorie la varsta de 18-19 ani?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exact la fel ca si o casatorie incheiata dupa ce au fost terminate studiie superioare si dupa obtinerea unui loc de munca ravnit si dorit cu ardoare, sau altfel spus la varsta de 25-30 de ani, o casatorie incheiata la o varsta mai mult decat matura si cu toate acestea din ce in ce mai des, dupa doar cativa ani de convietuire se constata ca relatia a devinit monotona, incepe sa ''scartaie'' si pana la urma totul se ducec... de rapa. Pana la urma-i tot un drac, totul depinde de cum iti este norocul. big grin

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu este o regula asta cu intervenitul despartirii. Nicio parere nu am, fiecare sa se casatoreasca la ce varsta vrea. Inainte fetele de exemplu se maritau de foarte mici, la 18 ani era deja "prea tarziu" happy.

| SilentRain a răspuns:

Treaba lor, nu prea ma intereseaza viața altora

| Yurisa a răspuns:

Se grabesc. Ma voi duce in curand (ma voi duce cu japca mai mult ca ma obliga maica-mea laughing) la o nunta a unei fete care e cu cateva luni mai mare decat mine. Imi e groaza cand si daca o sa fiu intrebata de rude "Si? Tu cand?". Nu am in plan in urmatorii 5-6 ani sa ma marit sau sa fac copii, sincer. Urasc nuntile si tot ce inseamna ele. Un balci ieftin in care inviti toate rudele "pentru ca trebuie/pentru ca asa e frumos". Copiii nu sunt pisici sau catei, mi se pare o lipsa de responsabilitate sa faci copii la 16-20 de ani.

| Justme1997 a răspuns:

Cred ca se grăbesc degeaba si multi au sa ramana sa crească odrasla singuri. Eu la 22 de ani nu m-as simți in stare sa cresc un copil.

| DorelExpertu a răspuns (pentru Justme1997):

Adopta-l pe Ray.
E crescut mare deja.

| Justme1997 a răspuns (pentru DorelExpertu):

Exista si fetishuri de genul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum vad eu? plictisitor, depresiv

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-mi dau cu parerea doar despre un sigur caz, pentru ca in ziua de azi prea putine se i-au asa devreme. Desi pot spune ca am vazut si care sau lu-at la aproape 30 si tot cu divort s-a incheiat, asta depinde cu totul si cu totul de persoane. Nu de varsta, lol.

In general am o parere buna(din punct de vedere biologic este varsta potrivita pentru o fata sa aiba copii, intre 16 si 21 de ani mai bine zis). La fel si psihic sunt in starea mintala necesara sa aiba grija de un copil mic pentru ca nu sunt atat de ocupate cu cariera, dpmdv o fata/femeie scopul ei principal care o va face fericita trebuie sa fie familia si copii si pe locul 2 cariera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O prostie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De regula se intampla la clasa joasa sociala muncitoreasca. Tinand cont ca Romania este o tara saraca, asemenea cazuri sunt foarte comune.

| TheGentleman a răspuns:

Eu am o colegă care s-a măritat imediat după liceu, după ce a dat BAC-ul. Avea 19 ani atunci. Acum e la al 2-lea copil și e fericită, primul merge deja la grădiniță sau la școală

| Jus7t a răspuns:

Bă sincer.mi-e scârbă în mare parte de toți care fac copii și se căsătoresc.
Copiii trebuie să fie făcuți doar în anumite condiții, crescuți doar în anumite condiții și căsătoria la fel.
Câți o fac în acele condiții? Extrem de puțini.
De ăia am o părere bună.