| SilentRain a întrebat:

Salut.
Cei care aveți probleme cu memoria cum combateți situația?
Cunoașteți jocuri care sa ajute la îmbunătățirea memoriei sau exerciții?

10 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Vezi că sunt foarte bune suplimentele pe bază de Ginko (Ginkoven, Ginkoprim, etc.)
Sunt naturale, nu chimice,

| Dismally a răspuns:

Poti face puzzle-uri: integrame, sudoku, sah etc. Incearca sa inveti lucruri noi indiferent de domeniu - poate fi o limba straina, un joc nou, sa canti la un instrument, orice. Nu conteaza performantele la care vei ajunge cu invatatul, iti stimuleaza creierul si este foarte bine.

| seth2016 a răspuns:

Poate e stresul care afecteaza memoria? Atunci trebuie niste jocuri sau exercitii anti-stress.

Mindfulness te scapa de stress si te face ZEN. Imbunatateste atentia, invatarea si memoria.

| SilentRain explică (pentru seth2016):

Nu-i,se numește depresie și asta este unul din trucuriile ei

| seth2016 a răspuns (pentru SilentRain):

Depresie sa fie atunci. Depresia usoara se remite spontan in cateva luni pana la un an. Psihoterapia si/sau acupunctura si/sau mindfullness pot ajuta in formele mai severe.

Mindfulness insa reconfigureaza creierul, meditatia in general. Ceea ce nu face nici un medicament antidepresiv.

| SilentRain explică (pentru seth2016):

Mulțumesc pentru informațiibig grin

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu am neapărat probleme cu memoria, dar mă ajută mult să fac legături logice între situații.
De asemenea, poți scrie pe o foaie. Sunt studii care arăta că dacă scrii ceva pe o foaie îl uiți mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am putina memorie dar ar fi mai bine sa cititi o carte sau chiar mai multe pentru a va dezvolta memoria, stiu ca sunteti o doamna mai in varsa dar vreau sa va ofer ceea ce stiu si vreau ca sa va ajut un pic, si cu ce pot, o zi buna

| Yparisa a răspuns:

Majoritatea care se plâng de memorie nu dorm 8 ore pe noapte, degeaba fac joculețe dacă, vorba unui medic "se urca în mașină și pleacă fără o roată la muncă".

| carla2010 a răspuns:

Daca zici ca ai o mica depresie (am citit mai jos in comentarii), pai atunci nu iti trebuie jocuri solo. Ai nevoie de oameni in jurul tau, cu care sa razi, sa zambesti. Iti recomand Activity, poti citi despre el aici: https://jocuripentruadulti.ro/activity-club-edition/ Stimuleaza creativitatea si limbajul, eu il am si sunt multumita de el. Uneori nu reusesc sa ma exprim/mimez/desenez in timp util ca sa castige partenerul de joc, atunci sa te tii bine laughing E distractic, ce sa mai. Si te ajuta sa evoluezi in comunicare. happy