| BogdanM275 a întrebat:

Salut, ce părere aveți despre protestele din Statele Unite, care credeți că sunt scopul lor?

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Alea nu mai sunt proteste ci deja s-au scapat de sub control lucrurile, daca protestai impotriva unui lucru erai axat pe el si doar atat,, dar protestul este doar un pretext in SUA pentru a fi vandalizate unele masini, magazine sparte, muzeuri invadate si ce mai fac handicapatii aia pe acolo, mai ies si retardatii aia de la ANTIFA pe acolo si trag cu arcul in multime (dovezi video pentru contestatarii de pe aici), o intreaga natie scapata de sub control la americani, da-le oamenilor o singura ocazie pentru a isi arata salbaticia si si-o vor arata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu e nici un protest. Rioting and looting controlat de extremisti albi. Uite, citat de la un coleg care e in state si care a trait pana anul trecut in Taiwan. "Friends of mine who live in Seattle and the nearby areas have confirmed to me that almost all the instances of rioting and looting in that area were conducted by white "hippy" out-of-towners extreme leftist (anarchist/antifa) types, who arrived with weapons like homemade flails and just came to destroy things to play Revolution™.

Please blame these useless champagne-drinking LARPing fake-liberal pieces of *** for the damage to shops, residences, and city infrastructure, and not POC or other marginalized groups with legitimate grievances who have been peacefully protesting.

"Minorities will worship me now, Liz!"
"Totally, Lindsay!"
"I can't wait to tell all the other people at Google about this when I'm off paid vacation!""

| Celcestietot a răspuns:

Salut. Scopul este cel care se vede si cauza se stie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă îi arestau pe acei polițiști nu se ajungea atât de departe. Nu-i normal să se ucidă oameni inocenți tot timpul și să nu fie aproape nimeni pedepsit. Un om este executat în public și nu se iau măsuri. Scrie cineva pig pe o casă de modă, gata, Trump: SCOATEM TUNURILE laughing. Ei zic că numai prin proteste violente pot elimina rasismul, pentru că ani de-a rândul au protestat pașnic degeaba și numai arzând orașul pot atrage atenția mass-mediei asupra cauzei. Se fac multe petiții și donații acum și meh. Am văzut un grup de albi arzând salteaua unui homeless, e o ciorbă acum în stradă. Am urmărit evenimentul pe Twitter, dar nu mai țin pasul, se întâmplă prea multe de la o oră la alta laughing

| Curious2 a răspuns:

Buna, daca as fi invatat limba engleza in scoala... la dracu'...as fi citit, acum, publicatii staine.
Aha, asta explica succesul colegilor mei! Citeau articole si reviste stintifice in engleza.
Eu impartasesc opinia prezentatorului de televiziune Mircea Badea.
Nu cred ca exista doar o singura cauza a protestului, cea pe care o stim cu totii. Cred ca e un cumul de cauze.
Foarte multi protesteaza impotriva establish-mentului, adica impotriva politicienilor, a liderilor de institutii si a bogatilor.
Mai pe scurt, e un protest impotriva tuturor celor care detin functii de conducere.
In SUA, educatia de calitat costa scump.
Americaul de rand nu-si permite sa-si inscrie copilul la o scoala privata sau la o institutie de invatamant superior.
Din cate am observat, functiile si puterea, aproape, se mostenesc.
Daca esti senator, cel mai probabil, si fica-ta va deveni senator.
Daca esti savant la NASA, fii-tu va deveni, si el, savant la NASA.
Daca esti muncitor...copiii tai vor avea o viata grea. Deseori se intampla asta. Sunt si exceptii, bineinteles.
Acum, pandemia a amplificat frustrarile oamenilor.
De ce?
Pentru ca multi si-au pierdut locurile de munca /job-urile.
Cei care au avut cel mai mult de pierdut sunt cei care ocupau cele mai ïnferioare pozitii. Angajatii cei mai putin importanti.
Pe ei ii gasesti pe strazi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Curious2):

Stii pe ce se bazeaza in mare parte succesul economiei americane? Lasam deoparte corporatiile mari si alte alea. Mai toti antreprenorii astia mai mici AU FACUT ARMATA. Nu isi permite familia sa te tina la facultate, dar te duci frumos in armata, dai doua - trei ture prin tari straine, impusti niste babuini, scapi din cateva atentate, te intorci acasa, armata iti plateste facultatea. Pam-pam! Dupa aia statul obtine un om cu studii, care are habar pe ce lume traieste si stie ce vrea sa faca mai departe. Daca ar fi si la noi macar partial asa, nu am mai avea zeci de mii de fatalai si proaste care termina in fiecare an geografia, ise-ul, filozofia, si alte facultati de-astea absolut inutile.