| Sunflower1503 a întrebat:

Ce pot face, toată lumea mă ia în bataie de joc. Azi, când am ieșit de la scoala, câteva fete și un băiat din clasa se uitau la mine și râdeau și când am trecut pe langa ei, o fata din alta clasa se uita după mine și râdea. Nu știu ce i-au spus. Oare e vorba de felul cum merg, cum arat, cum mă îmbrac? Știu că eu când trec pe langa oameni care se uita la mine, incep sa mă agit, adică tot iau telu in mana sau mă uit în altă parte sau casc, dar fara sa vreau. Mă strâmb la fata că dacă trec pe langa cineva, mai ales daca e de vârsta mea. Nu știu, am o fata ciudata cred, mă încrunt, habar n-am cum arat in acele momente, dar fata mea o ia razna când trec pe langa cineva sau când vorbesc cu cineva. Mă uit la om fix, îmi pun mana pe gura sa nu se vadă dinții, nu pot vorbi normal cu oamenii.
Nu mai rezist, in clasele 1-4 eram bătaie de joc, in 5-8 la fel, la liceu la fel, la canto la fel, la orice aș merge și oriunde sunt bătaie de joc. Pur și simplu băieții mai ales, doar daca trec pe langa un băiat pe care nu l-am mai văzut niciodată, îl văd cum rade de mine. Poate e doar in mintea mea, deoarece în clasele 5-8 știu sigur că eram bătaie de joc, cred asta și acum oriunde aș fi.
Acei colegi din 5-8 m-au distrus. Mi-au distrus stima de sine, mi-au distrus copilăria. Veneau băieți din alte clase și râdeau de mine. Pe bune, totuși sunt fata. Nu stiu cum e sa ai un grup de prieteni, nu știu cum e sa te placa un băiat, nu știu cum e sa am un amic băiat sau fete care sa mă înțeleagă și să mă cheme cu ele în oraș. Am o prietenă și încă câteva fete cu care mă înțeleg in clasa mea.
Daca acum as merge la înot de exemplu, intre oameni noi, va zic eu că voi fi bătaie de joc. Nu aș vorbi cu nimeni, mi-ar fi frica.
Colegii din clasa mea spun că nu e bine sa judeci după aparențe, dar ei exact asta fac.
Efectiv, mi-e frica. Este al treilea oraș unde sunt bătaie de joc. E normal?
Și părinții mei sunt la fel la locul de munca, dați la o parte.
Ce sa mai fac? Ce? Eu aștept o persoana care sa vrea sa mă cunoască cu adevărat pe mine, nu doar ambalajul. Mă simt batjocorită mereu și mi-e frica. Am fost la psiholog, degeaba. NU POT VORBI NORMAL CU OAMENII SI CAND SUNT INTR-UN GRUP NU VORBESC DELOC.
Mi-e frica sa îmi spun părerea că sa nu râdă ceilalți de mine, dar ei oricum rad. Orice aș spune ei răspund cu o voce din aia deranjata. Dar totuși profita când îmi cer temele și eu ca proasta le dau. Mă duc din tara, în speranța că acolo oamenii au o alta gândire, dar dacă sunt blestemata sa nu mă placa oamenii?
Eu știu că se zice că,, fericiți sunt cei prigoniți,, dar parca am nevoie de iubire din partea celorlalți, aici nu e vorba de familie, ei mă iubesc. Sunt așa de în urma, adică știu lucruri pe care le știe unul de 9 ani și aia de 10 știu mai multe în legătură cu viața socială. Eu nu am subiecte de discuție, pe drum merg cu capul in jos. Oare au ceva cu căciula mea, adică mai sunt fete cu căciula din asta cum am eu, scrie pe ea hey. E un băiat din alta clasa care când trec pe langa el și mai e cu alții lângă, rad și se uita spre mine. Uneori și strigă după mine. Când am urcat în autobuz am văzut că e plin și șoferul râdea și mi-a zis că mai sunt locuri in spate, da cine știe ce îmi fac aia de acolo. Știu că poate glumea, dar eu nu știu să răspund la glume, nu mai știu, știam.
Am inceput sa mă uit la serialul 13 reason why in care e o fata batjocorită și se sinucide. Eu nu m-as sinucide.
Chestia e că e din ce in ce mai rău și parcă toți rad de mine, îmi vine să mă închid în casa pe veci, singura.
Este cineva de aici în situația mea?

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Sa te inchizi in casa si sa-ti pierzi stima de sine pentru niste persoane false care nu stiu ce e bunul simt, NU MERITA!
Uite, oamenii ca ei te ajuta sa vezi cum e viata si inveti cum sa le faci fata.
Zici ca rad toti de tine, e posibil la scoala, DAR asta nu inseamna ca toti oamenii din jurul tau fac asta. In general cand sunt grupuri de persoane intr-un loc si trece cineva pe langa se opresc din vorbit si tind sa zambeasca-chiar am facut niste observatii pe tema asta impreuna cu niste colegi. Spre exemplu, sunt sanse foarte mici ca una dintre persoanele care rade de tine cand e cu ceilalti SA NU iti zica nimic daca e singura si se intalneste cu tine pe strada. Fiind in grup, e mai mare tentatia de a ataca pe cineva. Cand esti singur, parca nu mai ai tupeul ala de strada.
Incepi sa ai anxietate sociala si nu e bine, fiindca mai tarziu risti sa iti fie teama sa vorbesti si cu vanzatoarea de la magazin. NU e totul pierdut.
Mai intai trebuie sa iti ridici stima de sine. E greu, stiu. In familia ta poate ai niste persoane apropiate de varsta ta cu care sa comunici. Incearca sa te apropii de cineva de incredere cu care sa schimbi doua vorbe. In alte intrebari ai precizat ca ai o sora si ca nu poti sa lucrezi in liniste fiindca sta pe capul tau. Cand va creste se va schimba, va fi mai matura si veti discuta altfel.
Esti fire artistica, sensibila -> transpune ceea ce simti in scrieri, desene sau ce iti place sa faci. Fa-ti un jurnal in care scrii ce ai pe suflet. Asculta melodii cu versuri pozitive, iti schimba starea de tristete.
Axeaza-te si pe scoala. Din moment ce tu le dai teme inseamna ca esti o fata inteligenta cu note bune. Poate de aici si invidia lor.
Nu te mai gandi la aspectul fizic. Suntem frumosi asa cum suntem. Pe langa un chip frumos e important sa ai si un caracter frumos. Stii marul acela rosu si aratos? Ei bine s-ar putea uneori sa fie putred in interior.
Accepta-te mai intai tu. Fii mandra de ceea ce esti. Dupa ce termini liceul drumurile voastre nu se mai intalnesc - poate doar daca dau la aceeasi facultate.
Sa mergi la voluntariat daca nu ai fost. Vei intalni un altfel de colectiv si vei face si fapte bune. Cercetasii Romaniei e o organizatie super unde faci diverse activitati si mergi in excursii. Nu sta in casa, asa iesi si cunosti oameni.
Exerseaza in fata oglinzii prezentari, incearca sa tii un discurs. Uita-te pe internet la povestile unor oameni care au trecut prin situatia ta.
Sa stii ca sunt si psihologi slab pregatiti. Daca mai vrei sa mai mergi, du-te la unul recomandat, cu ani de experienta. Psihologul se ocupa si cu orientarea profesionla, vocationala - descoperi ce aptitudini, atitudini, interese ai.
Daca ai animal de companie e foarte bine, iti ocupi timpul si cu el.
Fii mai optimista ca viata nu e asa rea. Tu ai putere asupra ta. Eu am o vorba: imi poti lua orice, DAR mintea niciodata. Tu esti capabila sa treci de frica de a nu fi acceptata. Oamenii cu respect si sinceri nu rad de ce slabi, de cei tematori. Langa ei trebuie sa iti petreci timpul, nu langa cei care judeca si pun etichete.
Apuca-te de un sport sau continua-l.
Apoi asa... ca glumita... sunt oameni mari in domeniul politic care primesc zilnic jigniri si nu se mai supara ca toti rad de ei - practic nici in cot nu se pune durerea.

7 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Cred ca e mai mult in mintea ta, ai ramas cu sechele din clasele primare. Oricum ar fi parerea lor nu ar trebui sa te afecteze atat de mult, sunt niste idioti daca rad. Incearca sa iti faci un grup de prieteni, sa ai cu cine vorbi, cu cine iesi, cauta un baiat care sa te placa sau sa-ti fie amic, nu sta asa si nu stepta sa se rezolve de la sine situatia.
Ai cautat pana acum o persona care sa te cunoasca cu adevarat? De ce nu incerci? Nu esti blestemata, ai avut doar ghinion.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva trecator, si eu am trecut prin asta mai mult sau mai putin, e doar o etapa a vietii. Nu trebuie sa-ti pese de parerile altora, sau sa fii aprobata de altii, ca sa fii fericita.
Nu mai da doi bani pe ei, ca atunci cand vor fi adulti, 90% din oamenii aia care radeau de tine, o sa aiba o viata de ****, si nu vor reusi in viata. Pe cand tu ai mai multe sanse ca ei, si vei fi ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ca sa scap de timiditate am incercat sa lucrez in diferite colective. Eu folosesc un cont pe un site de teme pentru a-i ajuta pe copii sa inteleaga exercitiile si acest lucru ma face sa ma simt bine. Vorbesc cu persoane care ma apreciaza.
Fii curajoasa si nu ii lua in seama pe cei rautaciosi, mai rau te inchizi in tine ...Pe mine ma ajuta si cititul. Lectura te relaxeaza si te învata multe. Te poti apuca sa scrii si tu cate ceva daca te pasioneaza.
Mie nu imi pasa ce zic altii, daca eu fac ce imi place.
Nu lasa pe nimeni sa se foloseasca de tine.Nu cred ca e potrivit acel serial pentru tine, e posibil sa te deprime mai mult.
Încearca sa îti alegi persoane cu care ai ceva in comun pentru a discuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu te mai batjocoreasca colegii, ai doua variante:
1.Sa îi spui doamnei diriginte iar daca aceasta nu ia masuri(am intalnit cazuri in care doamna diriginta nu facea mare lucru), poti merge la director.
2.Sa iei atitudine fata de ei.
Motivul pentru care esti batjocorita de colegi este pentru ca te vad o tinta usoara si stiu ca nu vei raspunde inapoi.Ei luandu-se de tine si vazand ca suferi, se incarca cu energie.Modul in care o sa îi faci sa nu se mai ia de tine este sa le raspunzi inapoi cu putin mai multa intensitate si cat mai rapid posibil.Nu este neaparat important ceea ce spui ci important este sa raspunzi cat mai rapid si cu un ton oarecum agresiv. Daca cineva iti spune intr-un anumit fel, ai putea sa îi spui:,, Spunandu-mi in felul asta, te face sa te simti mai bine/sa ai o parere mai buna despre tine?"Incearca ca replica ta sa nu aiba legatura directa cu ceea ce au zis.Sa zicem de exemplu ca o persoana iti spune ca esti in X fel, nu este indicat sa îi spui persoanei respective de ce nu esti in felul respectiv deoarece facand astfel s-ar putea sa le dai apa la moara.Mai bine ar fi sa raspunzi cum ti-am zis eu mai sus.Multi iti vor spune, probabil, ca trebuie sa îi ignori dar stii ca acest lucru nu functioneaza.Cand ignori un bully, el crede ca accepti ceea ce iti face si continua sa se incarce cu energie.Ai anxietate sociala,stima de sine scazuta,si eu am insa am reusit sa o combat foarte mult,si mai observ ca ai trasaturile unei,,nice person''.O,,nice person'' este o persoana ca face in majoritatea timpului lucruri pentru altii,nu se pune pe ea pe primul loc, incearca sa le faca pe plac oamenilor, se teme de parerile altora, evita sa isi expuna ideile deoarece unii ar putea sa o critice, nu le poate spune nu celorlalti.Si toate chestiile astea pot genera anxietate si stima de sine scazuta.Te pot ajuta si in acest sens, ar fi mai usor pe un chat gen messenger sau what's up, sau putem discuta in privat aici daca nu te simti confortabil.

| Dyalema a răspuns:

Pur și simplu, încearcă să fi mai sociabilă cu lumea. Încearcă să intri într-un grup de fete, sau de elevi. Nu lăsa capul jos când ești "atacată", nu răspunde urât, dar nici nu te ambala. Caută pe Facebook https://www.facebook.com/624376714433486/posts/950011631869991/
Poate te ajută! Dar nu dispera, ești superioară lor iar asta îi face să te atace mereu!?

| oceanoflove a răspuns:

Pentru cresterea increderii ti-ar fi utile niste cursuri de karate, pentru ca ajuta psihicul, nu doar fizicul. O alta modalitate buna ar fi sa schimbi liceul. Nu este in regula sa ii lasi pe alti sa te calce in picioare, pentru ca tu te închizi si mai mult in tine si mai tarziu la facultate sau in alte locuri nu o sa poti socializa cu oameni care se poate intampla ca ei sa fie intregi la cap si care ar vrea sa-ti fie prieten/prieteni, gandindu-te ca iti vor raul.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Buna... Oamenii sunt rai. Majoritatea fac astfel de lucruri ca sa creasca reputatia lor in fata altora, niste distrusi. Din ce ai zis acum, m-am dus cu gandul ca asta ar putea fi cauza problemelor tale de anxietate si depresie din alte intrebari. Asa eram si eu pana sa ajung la liceu. Nu aveam incredere in mine, iar restul radeau. Ce poti sa faci? Treci peste. Stiu, e greu si cred ca e cel mai distrus raspuns, dar altceva n-ai ce sa faci. Nu conteaza cum te imbraci, cum vorbesti, fiecare avem probleme, tic uri, anxietate sau aspecte negative. Daca te inchizi in casa nu rezolvi nimic. Mai rau faci. Iesi afara si incearca sa te porti cum crezi ca e normal. Fa-ti prieteni care au incredere in tine, cu care te potrivesti. Restul sunt doar niste prosti imaturi. Pari o fata foarte desteapta dupa toate intrebarile pe care le-ai pus. Mergi la alt psiholog, cauta pana il gasesti pe cel mai bun, daca iti permiti. Daca nu, intra pe o aplicatie Happy Graff si te vor ajuta cei de acolo. Eventual te poti muta la alt liceu, sa-ti formezi o noua imagine, poate alti prieteni. Imi pare rau, mereu vad si la liceul meu astfel de cazuri si dupa se plang toti aia mari ca suntem depresivi si avem diferite probleme. Ca sa scapi de frica, trebuie sa o realizezi si sa scapi de ea. Nu esti doar tu, suntem multi. Fa un sport, karate, mma, ceva agresiv sa te elibereze de furie. Daca esti din Bucuresti, da-mi mesaj si iti recomand un club. Poti face cursuri de dezvoltare personala.
E greu cand nimeni nu te ajuta. Daca continua, impune-te. Daca vrei sa vorbim, poti sa mi dai mesaj.