| anonim_4396 a întrebat:

Considerati ca e mai usor sa ierti pe cineva dupa ce te-ai razbunat pe el?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de situatie, cel mai bine e sa eviti dusmanii pentru o viata mai buna

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este cel mai usor lucru, dar si cel mai greu. Sa ierti nu iti trebuie decat 0, 1 secunda. Un impuls mental. Sa te razbuni uneori... iti ia si o viata si totul degeaba.

Depinde de fiecare mentalitate in parte.

Zi faina!

| SilentRain a răspuns:

Da, asa simt ca mi-am achitat datoria

| gemeni6226 a răspuns:

Nu cred, pentru mine e mai usor sa iert daca isi cere iertare sau face gesturi de a ma impaca frumoase.De exemplu am fost foarte suparata pe cineva fara sa-l vreau sa-l iert si a staruit sa ma ajute in ceva asa ca nu mai sunt suparata.

| CleanHeart a răspuns:

Eu zic sa iertam si sa ne doara fix in cot de acel cineva, asta e cea mai buna razbunare.

| Michaeel a răspuns:

Încerc cât mai mult sa nu țin ura pe cineva sau sa vreau răzbunare ca îți înnegrește suflerul dar parca mai ușor uit pe cineva după ce știu ca a trecut prin aceeasi suferință ca mine...

| BlogdeInstalatii a răspuns:

Studiile au aratat ca persoanele care iarta nu doar ca sunt mult mai fericite, ci sunt si mai sanatoase deoarece nu tin in ele durerea, resentimentele, ura. De asemenea, acestea sunt mai putin furioase, se simt mai putin ranite si sunt mult mai optimiste. Devin pline de compasiune si au mai multa incredere in ele.

Atunci cand ierti, poate ca nu schimbi in niciun fel trecutul, insa cu siguranta poti schimba viitorul.

IERTAREA ESTE PENTRU TINE, NU PENTRU CEI CARE TI-AU GRESIT!

Concluzie: Iarta, fara sa te razbuni.