| numesiprenume0 a întrebat:

Credeti ca dupa ce se termina pandemia cu coronavirus, preturile vor creste sau vor scadea? De ce? Ofer funda pentru explicatii.

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Posibil sa creasca. Preturile carburantilor, de exemplu, s-a anuntat deja ca este posibil sa explodeze, pentru ca, spun ei, exploatarea petrolului a devenit nerentabila. Si statul este "foarte amabil", nu au scazut taxele deloc. Practic noi acum platim vreo 1 leu pe litrul de combustibil, si 3, 5 lei pe taxe. Da, normal ca suntem destepti, statul ne ofera multe, multe de banii aia!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vor creste, pentru ca va scadea cererea si puterea de cumparare. Atit populatia cit si statul vor fi mai indatorate ca in momentul pre-pandemie. A, da, sa nu uitam si seceta asta nenorocita care va face sa importam mai mult. Asta daca va avea CINE sa exporte...

| Apokales a răspuns:

Vor creste si vor scadea. Vor scadea unde nu exista cerere. La masini de lux spre exemplu vor scadea pentru ca n-o sa le mai cumpere lumea, se vor orienta catre Dacia noastra cea de toate zilele, iar preturile pentru Dacie vor creste putin datorita cererii.

| Raul1472627 a răspuns (pentru Apokales):

Hai ca asta nici tu nu crezilaughing))
Adica daca am bani de Mercedes o sa-mi iau Dacia nu? laughing))

| Apokales a răspuns (pentru Raul1472627):

Daca, dar n-o sa ai bani de Mercedes laughing, cel putin nu din reprezentanta.

| Raul1472627 a răspuns (pentru Apokales):

Pai...fac rost cumvalaughing)

| JicaContra a răspuns:

E posibil sa scada, pentru ca sunt multi care nu au bani asa ca cererea v-a scadea
dar nu se stie, oricum cica economia mondiala e lovita mai rau decat pe vremea marii crize din anii 1920

| RealKing01 a răspuns:

Nu vezi ca in perioada asta de coronavirus au crescut si preturile?

| Tian44 a răspuns:

Preturile vor fi la fel. nu e prea legal pentru nimeni sa ridice preturile. cei care au facut-o au suferit consecintele si acum s-au invatat minte. E vorba de economie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tian44):

Daca producatorul creste preturile pentru ca altfel iese pe minus, tu ca retailer ce faci, vinzi in pierdere? Daca esti importator de chestii si luna trecuta era euro 4.6 iar luna asta e 4.9, ce faci? Gindesti prea simplist.

| Tian44 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, "gindesc" prea simplist, eu am vrut doar sa-i zic ca pe vremea pandemiei preturile au ramas la fel, nimic mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tian44):

Nici macar cu asta nu ai nimerit-o. Daca imi gasesti gel de-ala de miini de la LIDL cu cit era inainte 5-6 RON, iti cumpar 10 baxuri!