| BogdanM275 a întrebat:

Salut credeți că la un moment dat în viitor, democrația și capitalismul vor cădea și vor deveni istorie la fel cum s-a întâmplat.cu aristocrația,feudalismul, fascismul, comunismul sau acestă ideologie (democrația) și sistemul economic (capitalismul) vor fi "ultimele"?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai bun sistem din toate alea este democratia care va fi mereu cat timp exista liberul arbitru, anarhia este nebunie, avem nevoie de legi sau poate omul va evolua incat sa nu fie nevoie de legi cine stie

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ultimele vor fi... anarhie. Nebunia de dupa ultima trosneala mondiala pe fata. Gindeste-te cum ar arata o lume controlata pe jumate' de China si cit ar rezista cealalta jumate pana ar ajunge la razboi pe fata. Vezi ce fac nemernicii de galbejiti acum in Taiwan...

| SG1995 a răspuns:

Democrația nu este o ideologie, ci un sistem prin care se pune accent pe libertatea indivizilor.
Democrația de e dorit, eventual capitalismul va fi înlocuit cu un sistem mai eficient, dar democrație nu prea poate fi înlocuită decât cu dictatura, și nimeni nu vrea asta.

| siriusblack98 a răspuns:

Dupa parerea mea sunt doua posibilitati la nivel global.1-Ori anarhia va fi ultima forma de ''conducere''.
2-Ceva ''miraculos'' de ultim moment se va intampla si totul o va lua catre bine.

| TristanTzara a răspuns:

Ideea că acest sistem economic (Capitalism) și ideologie politică (democrația liberală) sunt ultimele, că suntem la finalul istoriei într-un fel, se numește fukuyamaism, iar creatorul ei Francis Fukuyama, nu mai crede în ea.

Iar ideologiile pe care le menționezi că fiind moarte, încă trăiesc și cresc. Fascismul corporatist, e un fel de feudalism, ce-i drept, iar fascismul cu siguranță și-a arătat în ultimii ani, fie prin etno-naționalism, fie prin alegerea unor demagogi în poziții cheie, fie prin degenerarea în dictaturi militare a multor democrații din sudul global. Cât despre ideologiile de stânga: anarhism, anarho-sindicalism, socialism (căci ar fi incorect să-l numim comunism, uită-te în dex) câștigă tot mai mulți adepți deziluzionați de sistemul actual. Ce se întâmplă e polarizarea stângii și drepții, pregătindu-se de conflictul din ceea ce Gramsci numea interregnum.

Adevărul e că ordinea actuală se confruntă din ce în ce mai mult cu probleme pe care nu le poate rezolva, ultimul cui în sicriu probabil fiind automatizare. Cine știe ce va veni ulterior s-au dacă vom avea cel puțin un viitor.