| AlexDorinel a întrebat:

Salut, cum era copilaria in anii 90-95?

Toti oamenii mari imi zic ca cica toata ziua erau pe afara dar eu nu cred chestia asta pentru ca pe atunci parintii erau mult mai autoritari (ii tineau numai in casa sa invete si sa faca treaba prin curte)

Si cred ca Duminica ca era zi libera mai apucau si ei sa se joace pe afara cateva ore bune si erau foarte veseli...

Acum copiii au timp sa se joace dar stau pe calculator, dar daca n-ar exista calculatoare in ziua de azi ar fi pline strazile de copii ca nu mai au altceva de facut in afara sa invete...

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exploata nimeni copii mai mult decat se face acum. Si daca stateau la lopata tot afara stateau.

| Apokales a răspuns:

Copiii stateau mai mult pe afara prin 90-95 pentru ca nu era nimic de facut in casa. Daca aveau un PS4-5, un PC cum avem noi acum, altfel ar fi stat treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu era nimic de facut "in casa". Cine are gradina o pune si acum. Treaba cu campurile s-a schimbat radical, gradina a cam ramas. Si hai sa ne gandim la vara. Vara ce ii retine, ca toate-s puse?

| UnDiavol a răspuns:

Eu de mic eram numai pe străzii afară nu stăteam ne-am in casă
Fotbal cu băieți asta rară când apucam o data la careva luni rest muncă copii adică generație mea sa zic așa era cu totul aftele nu vedeai telefonul in mâna la copii Toată ziua si numai in casa pe tablete nu toți copi fac asta dar in mare parte asta fac oricum Diferența este de la cer la pământ vremurile de atunci și cele de acum