| fear1234567 a întrebat:

Cum pot afla daca un ceas este original, am primit un ceas are si sub curea inscriptia si scrie 18k (karate)nu stiu unde il pot duce sa vad daca e de aur,pe spatele lui este scris numele firmei (Rolex) si are si semnele firmei facute corect, dar nu sunt sigur ca e original

Răspuns Câştigător
| sebykz a răspuns:

Du-te la un ceasornicar si vezi ca el stie, dar daca iti spune ca nu e original, si vrea sa ti-l cumpere ieftin, incearca la un alt specialist in care poti avea incredere.
In nici un caz la amanet, aceia se ocupa cu comercializarea, nu cu studierea.
Daca nici asa nu reusesti, studiaza pe internet, pas cu pas, detalii despre Rolex.
Sper sa fii multumit si succes!

5 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Du-te cu el la amanet. aia sigur stiu ce si cum este (daca este de aur, daca este original). nu trebuie sa il lasi, doar sa dai impresia (si la sfarsit dupa ce il testeaza si afli zici ca te-ai razgandit). sau te duci cu el la un magazin specializat in vanzarea de obiecte din categoria cautata (ceasuri, bijuterii). desi vanzatoarele alea nu cred ca au habar. sau mai poti incerca la o ceasornicarie (un ceasornicar a pus mana pe mii de modele, sigur stie ce ii trece prin maini).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un ceasornicar bun. La amanet nu m-aş risca.

| fear1234567 explică:

Am incercat pas cu pas de pe net, si toate semnele imi spun ca este original (are si stanta aceea) si toate semnele cu firma sunt la locul lor dar ma gandesc sa nu fie o copie foarte bine realizata.o sa merg la un ceasornicar..Multumesc tuturor

| VreauRemusTe a răspuns:

Cum pot sa aflu dacă un ceas rolex este original dacă este scris lingă curea 18k

| Oancea_Roxana_1988 a răspuns:

Buna vreau sa comand un ceas fossil dupa un site si vreau sa stiu daca este original sau daca stie care daca pe site ul ceasuri pro sunt ceasuri originale..atasez si linkul cu ceasul va multumesc
https://www.ceasuri-pro.ro/......lor-es3712