| Mari020304060y a întrebat:

Salut.Cum pot sa îmi îmbunătățesc gândirea? Adică sa fac lucrurile cu cap, să am o gândire mai rapidă, să fiu şiret nu prost?

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Cu toții ne dorim să fim isteți, îndrăzneți și descurcăreți, doar că puțini pot avea aceste calități. Încearcă să ai un statut în fața acelora pe care îi cunoști pentru că, dacă aceștia ce te știu într-un anumit fel, așa te vor percepe și alții.Trebuie să cunoști informații diverse la tot felul de subiecte ce se discută, să intri în discuție cu persoane ce cunosc alte informații din anumite domenii de activitate, dar și tu trebuie să manifești interes pentru aceste informații pentru ca intelectul tau să crească.Fă-ți o cultură generală și o să vezi că ajungi acolo unde vrei să fi în ceea ce privește gândirea rapidă și nu numai.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tocmai asta e faza ca gandirea rapida este una congitiva, bazata pe memorie, gandirea mai rabdatoare sa spun asa solicita ratiunea ta, omul are doua forme de gandire una bazata pe experiente anterioare, congitive si gandire rationala, 2+2 iti solicita gandirea rapida, 555 ori 444 acum gandirea ta rapida daca nu esti geniu se opreste si intervine ratiunea, cand e sa alegi ceva nu te grabi, gandeste-te critic, logic
https://curiozitati-despre-orice.blogspot.com/......0critic%3F
https://curiozitati-despre-orice.blogspot.com/......0cognitive

| RAY a răspuns:

Tu esti geloasa ca nu esti in locul ei, inteleg

| Paul754880338 a răspuns:

Inteligenta umana este "cristalina" sau "fluida". Este un gen care asimileaza informatii pretioase din experienta sa si a altora si celalalt istet dar care nu baga la cap nicidecum si repeta mereu greseli copilaresti. Daca intrebi cum poti sa inbunatatesti, aceasta calitate umana, ma faci sa cred ca iti pasa, te intereseaz si deci ai inzestrarea inteligentei cristaline. Asta ma face sa spun ca tot ce poti face este sa tii ochii deschisi si sa tragi concluzii din experienta ta si a celorlalti. Cand spun "celorlalti" ma refer si la carti, documentare sau orice alt gen de informatie.

| Gheorghe_Bucalete_1954 a răspuns:

Incearca un hobby, sa te preocupe ceva, sa incerci sa faci ceva! Uite, poate nu-ti vine sa crezi, dar eu gasesc raspunsuri la unele probleme atunci cand spal vasele! Sa nu crezi ca glumesc, am vazut mai jos ca "vulpitza" iti recomanda: "să intri în discuție cu persoane ce cunosc alte informații din anumite domenii de activitate, dar și tu trebuie să manifești interes pentru aceste informații pentru ca intelectul tau să crească.Fă-ți o cultură generală și o să vezi că ajungi acolo unde vrei să fi în ceea ce privește gândirea rapidă și nu numai" Mai bine nici eu nu pot sa te sfatuiesc.

| Silviu123 a răspuns:

Creierul e ca un mușchi, dacă îl exersezi, devine mai puternic, dacă nu îl exersezi devine mai slab.

Joacă șah, citește cât mai mult, învață cuvinte noi etc.

Dacă ai o situație specifică unde vrei să-ți îmbunătățești gândirea, există multe trick-uri.

ex. Să zicem că vrei să ai o memorie mai bună pentru numele persoanelor noi pe care le cunoști. Încearcă tehnicile ăstea: https://www.cumseface.eu/viewtopic.php?t=448