| Sofer a întrebat:

Dacă ar fi posibil sa vi se șteargă memoria, sa nu mai aveți amintiri din trecut care probabil au fost frumoase dar și unele neplăcute de care vreți sa scăpați? Ați face asta? Eu da...

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Memoria se sterge partial, cu trecerea varstei.
La unii se sterg amintirile neplacute, altii uita momentele placute - toate in functie de anturajul si modul cum isi traieste viata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu nu as avea de ce sa fac asta. Chiar daca am unele amintiri pe care nu as vrea sa le aiba nimeni sau sa nu fi vazut acele lucruri, asta este :/. S-a intamplat, s-a intamplat, asta ma defineste.

Sau poate nu am intalnit eu inca amintirea potrivita laughing

| Lioana a răspuns:

Timpul sterge tot ce nu e necesar in memorie, indiferent ca e vorba de amintiri placute sau neplăcute. Ramane doar ce conteaza.
Eu nu vreau sa scap de amintirile mele pentru ca din fiecare am invatat cate ceva. Daca e vreo amintire deranjanta imi impun sa nu ma mai gandesc la ea. Imi indrept atentia catre altceva si pana la urmă reusesc. Chiar daca nu uit complet asez amintirea intr-un loc unde nu mai deranjeaza.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu,nu as sterge pentru ca e bine sa stiu ce am gresit sa nu mai gresesc altul.In plus am si foarte multe amintiri frumoase.

| JicaContra a răspuns:

Da, se poate, chestia asta se intampla si natural (amintirile se sterg) dar daca se intampla ceva s-ar putea sa iti aduci aminte, sau total, se numeste amnezie, si care poate fi chiar totala (uiti cum te numesti, cine esti, etc.)

chiar am un prieten care mi-a facut la un moment dat o boacana groasa rau, si acum nu isi mai aduce aminte deloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vrei sa stii cum? Cand renunti la ele dispar. Se renunta sau se pastreaza. Eu mereu elimin cele urate raman cu cele frumoase pe constient, pana cand intru in situatia neplacuta si atunci vin amintirile singure. E o alegere sa mai faci parte din ele sau sa renunti la ele. Si n-am ales niciodata sa le arunc pe cele frumoase. Dar de obicei cele mai neplacute experiente sunt realizate de cea mai frumoasa persoana pe care o poti cunoaste. Si nu vrei sa renunti la persoana aia, un urat iti face totul perfect si nu-l observi, ca te uiti dupa aspecte care nu le stie cum sa iti faca pe plac. In ambele situatii lipseste comunicarea si trebuie sa ii zici in fata ce vrei si ce nu-ti convine. Totul devine usor cand e dat pe fata, cu emotii mari dar situatia absurda nu va mai continua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu vreau să scap de amintirile plăcute nici de cele neplăcute, deoarece amintirile frumoase îmi oferă satisfacţie iar cele mai puţin frumoase mi-au oferit experienţă de viaţă şi m-au învăţat nişte lecţii.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Vei scapa de amintirile pe care creierul tau le considera neesentiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric nu, fara acele experiente, placute sau neplacute, nu am mai fi noi, acelea ne ajuta sa ne dezvoltam, in special cele neplacute

| Michaeel a răspuns:

As face asta fără absolut niciun regret happy as putea uita toate lucrurile neplăcute care mi s-au întâmplat și as putea sa încep viata de la 0!

Nu. Toate amintirile m-au creat pe mine, cel de azi. Dacă aş renunţa la unele din ele ar însemna să nu mai fiu eu cel de azi, cine ştie cine sau ce aş fi. Sunt mulţumit de sinele de azi, aşa că nu am de ce să şterg amintiri din trecut. Bineînţeles că sunt unele pe care le-am acceptat şi le-am pus într-un colţ, nu e uitat, doar că nu îmi mai pasă de ele, îmi sunt indiferente. Nimic marcant.

| Dia37Andreea a răspuns:

Nu as elimina nicio amintire pentru ca fiecare dintre ele m-a schimbat, fie in bine fie in rau. Dar fara ele nu as fi ajuns cine sunt azi si sunt foarte multumita de cum sunt acum!