| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Daca ati fi plecati in strainatate, un 5000 de lei castigati in 10 saptamani,bani pusi deoparte, v-ar motiva sau nu? S-ar merita sa stau pentru banii astia sau nu? voi cum ati proceda? Ms

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Banii astia ii iei si in tara.

| Laur014 a răspuns (pentru darrio2007):

Ii iei.Dar ii pui deoparte?

| darrio2007 a răspuns (pentru Laur014):

Nu. Dar nici tu acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Bininteles ca s-ar merita in toate puctele de vedere, sunt bani castigati, care-ti intra in buzunar si cu care iti poti cumpara ceva, sau merge in vacanta. Apoi, munca iti tine creierul functional si pozitiv. Beneficiile sunt de departe mult mai multe cand castigi ceva.
Daca stai acasa si lenevesti, iti pica ceva din cer?
Asadar, categoric MERITA sa mergi la munca, chiar si pentru extra 5000 lei, ca-ti intra in buzunar, nu-ti iese.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

5000 de lei in doua luni si ceva nu m-ar motiva. Depinde insa despre ce munca e vorba, care sunt alternativele, si care sunt celelalte cheltuieli.
Adica, daca tu castigi 1600 euro/luna, dar nu poti pastra decat cei 600, poate spargi mia pe tigari, haine si alcool, iar in cazul asta, nu te vei descurca nicaieri mai bine. In tara probabil ai castiga 500e pe luna, si nu ai strange nimic, ba chiar ti-ai pune pofta in cui, fata de traiul de acolo.
Daca totusi duci un trai minimalist, iar banii cheltuiti reprezinta chiria, mancarea si celelalte necesare, atunci mai bine ti-ai cauta un adevarat rost in viata.
O meserie cu adevarat utila, se plateste in prezent pe la 3000 de lei in Romania, chiar si peste (mecanic, vopsitor, mecanic utilaje, tehnician centrale/frigotehnist, etc).
Sunt si oameni inutili, care castiga peste 3000 de lei (operatori call center sondaje, specialisti resurse umane, inspectori de stat, jandarmi, etc).

| Laur014 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu duc un trai minimalist.Mananc ce vreau, oricat ar costa. Daca astazi vreau o pizza, o comand ai gata. Daca vreau somon, avocado, mango si altele cumpar si gata.Nu dau bani pe tigari, in primul rand sanatatea si in plus sunt foarte foarte scumpe.Haine mai imi cumpar, cate ceva de firma. Ceva electronic, o ultima aparitie intotdeauna am avut...dar cand esti plecat, cu straini e naspa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Laur014):

In cazul asta, m-as tine de job-ul ala.
In tara ar trebui sa strangi din fund, ca sa cumperi un telefon bun, o haina de firma. Nu poti sa mananci in oras la 2 zile, si sa-ti cumperi si chestii de calitate.

| Laur014 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai dreptate.Dar in timp, ajungi sa detesti astea, nu mai au importanta atunci cand nu esti aproape de familie, cativa prieteni.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Laur014):

Ar trebui sa gasesti un job in tara care sa iti asigure traiul de acolo (hainele, accesoriile si mancarea), dar care sa nu-ti ajunga de economii. Altfel probabil ai sta 2-3 luni cu prietenii, si te-ai intoarce afara.

| Frank51 a răspuns:

Da, categoric. Am fost afara si stiu cum este traiul fata de Romania, nu se compara deloc. Vrei o haina, ti-o iei, vrei un telefon, ti-l iei. Aici ne limitam la, vrei mancare? hai ca facem cumva, vrei haine? mancam si noi fasole 2 saptamani si facem cumva. Cam asa e la noi.

| Laur014 a răspuns (pentru Frank51):

Da,asa este in Romania din pacate.Dar sunt si persoane, am prieteni care castiga destul de bine.Au salarii la 4000, 5000 in Romania...deci e foarte bine.Esti in tara, nu mai ai alte probleme, printre straini samd

| SilentRain a răspuns:

Da,m-ar motiva
In Romania nu pui nici 50 bani deoparte

| Laur014 a răspuns (pentru SilentRain):

Problema este ca m-am plictisit/scarbit sa stau aici.Sunt de ceva vreme si nu as mai sta inca 10 saptamani.

| SilentRain a răspuns (pentru Laur014):

Mi-e îmi spui de scârbă?
De un an de zile am un servici de coșmar, un an, nu o săptămână
Am un salariu de tot rahatul, nu câștig într-o lună nici 2000 lei
Nu o sa mori 10 săptămâni

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SilentRain):

Ba pui si in Romania, depinde de situatie.
Eu am venitul lunar sub 2000 de lei, si tot strang anual peste 4000 de lei, care se duc in diferite investitii (constructii, scule, electronice).
Am avantajul de a locui cu parintii, dar daca nu ar fi asta, as putea castiga mai mult, ca momentan nu ma "rup" deloc cu munca.

| SilentRain a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Tu strângi într-un an 4000 lei, iar user-ul de mai sus strânge 5000 lei
in 10 săptămâni
Tu ești un caz fericit
Daca ai de plătit chirie +facturi +mâncare +alte necesități, nu îți mai rămâne absolut nimic din salariu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SilentRain):

Normal. Nu as sta in chirie in tara, mai bine fac credit de locuinta, impart locuinta cu niste studenti (asta daca vorbim de orase precum Cluj, Bucuresti, etc).
Eu strang peste 4000 de lei fara efort. Pe langa asta, imi intretin singur o masina de circulat + altele de reconditionat. La mancare si facturi pun putin. Vicii nu am.

| Laur014 a răspuns (pentru SilentRain):

Sincer m-am scarbit atat la servici fiindca sunt mutat de fiecare data unde au nevoie de cineva.Eu cunosc mai bine, sunt mai rapid, imi dau interesul mai bine.Dar sunt tot asa platit, si ce vad acum, altii din tara asta iau aceeasi bani ca mine dar sunt privilegiati.Nu imi mai convine...in plus unde locuiesc, stau cu niste idioti de diferite nationalitati.Fac zgomot, mizerie, sunt niste distrusi de oameni.

| SilentRain a răspuns:

Se castiga bine și în România, depinde unde muncești, unde stai
Dacă eram în locul tău mai stăteam fix alea 10 săptămâni, și ma întorceam acasă
Altfel îți caut de munca cu 5000 lei puși la banca decât cu 0 lei pe card

| Laur014 a răspuns (pentru SilentRain):

Pai am bani pusi deoparte.Doar ca as mai putea sa zic asa, sa mai pun ceva.

| SilentRain a răspuns (pentru Laur014):

Spune foarte bine NoTurbinaNoGod
O sa îți prindă foarte bine 5000 lei în plus, te mai chinui un pic dar asta este, la final ai 5000 lei, astea sunt bani nu hârtie igienica

| Laur014 a răspuns (pentru SilentRain):

Asa este.

| NLS a răspuns:

5000 ron ii fac in aproximativ 9 zile lucratoare in Germania, deci NU, eu nu as pleca in locul tau.
Care e salariul pe luna?

| Laur014 a răspuns (pentru NLS):

1600 de euro. Apoi din acesti bani platesc chirie, mancare, transport, telefon.Am calculat cu ce mai raman aproximativ, in 10 saptamani, castigand acesti bani.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu tin mai mult la linistea si sanatatea mea psihica decat la niste bani. Pot sa traiesc cu bani putini, cat timp stiu ca fac ce-mi place, nu merg cu scarba la munca etc. Nu toti avem aceleasi nevoi, de asta parerea noastra e irelevanta, tu fa ce simti ca e mai bine pentru tine. 10 saptamani nu suna mult, dar cand nu suporti ceea ce faci, trec groaznic de greu.

| Laur014 a răspuns (pentru supadeceapa):

Stiu ca nu ar suna mult.Dar pentru mine, deja saptamanile astea par asa de lungi, calculez fiecare zi.Am decis ca o sa plec, fiindca nu mai simt nici o satisfactie si vreau neaparat o schimbare, sper sa fie in bine.

| CiobiStar a răspuns:

Daca sunt 5000 de lei in plus, pe langa salariul tau, atunci e destul de ok.
Eu am fost plecat 12 saptamani prin afara si reuseam sa fac 100 de euro in plus, pe langa salariul meu.Deci daca poti strange banii merita.
Dar daca nu am inteles eu intrebarea si asta e salariul tau, atunci u, nu se merita.Ar veni 2500 de lei in 5 saptamani.Bani pe care un ospatar ii face lejer in tara.

| Laur014 a răspuns (pentru CiobiStar):

Nu,banii aia ii puneam deoparte.Dar, am renuntat astazi.Mi-am dat demisia.Pot sa ma intorc, in caz ca imi doresc, dar deocamdata o sa iau o pauza.