| anonim_4396 a întrebat:

Daca e sa va mai nasteti odata, unde ati dori sa va nasteti?
Mie sincer, mi-ar fi placut sa ma nasc intr-o tara civilizata, moderna, puternica. Tari precum Spania, Australia, S.U.A, Suedia, Germania, Canada. Mi-ar fi placut sa fiu mandru ca traiesc intr-o tara puternica din multe puncte de vedere. Stiu ca nicaieri nu traiesc caini cu colaci in coada, un sistem perfect nu exista, orice padure are si uscaturile ei, etc. dar macar stiam ca traiesc intr-o tara mare, respectata si care iti ofera civilizatie, modernitate adevarata. Poate intr-o alta viata voi avea acest noroc, sau poate... ma voi naste intr-un loc mai rau gen China, Rusia, Egipt, Siria, etc. Nu stiu, nu reusesc sa ma obisnuiesc nici cum cu drumuri neasfaltate, spitale murdare, scoli de ev mediu, necivilizatie, blocuri urate, coruptie, etc. Nu pot, nu stiu, poate voi v-ati obisnuit deja.
Nu stiu de ce, dar cateodata când stau asa si meditez, ma gândesc, simt ca parca nu as apartine acestui loc : Romania. Cateodata vad Romania ca o tara straina, nu ca o tara mama. E ca atunci când mergi intr-un alt oras de la noi si iti e dor de orasul tau.
De cate ori ma uit pe Google Maps-Street View la tari precum SUA, Spania, Canada, ma vad acolo, plimbandu-ma prin marile orase, traind intr-un cartier (nu cartiere de lux) intr-o casa, mergand cu prietenii, colegii la plimbare, in excursii, la facultate. As fi mandru sa vad ca sportivii nostri aduc medalii tarii mele, sa ne faca mandri, etc.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce ne uitam mereu la ce ar fi mai bine pentru noi, si nu ne multumim cu ce avem?
Daca te nasteai in Somalia?
Azi probabil intrebai: "Ce-i aia America?" happy

Eu daca as vrea sa ma nasc in alta parte, ar fi Elvetia. Si nu pentru altceva decat pentru natura deosebita ce o are happy.

| J0B0MAT a răspuns:

SUA->California / New York

| justanotheruser99 a răspuns:

Norvegia, Germania, Australia.

| Mieeez666 a răspuns:

Elvetia sau SUA.

| ălkjmhgf a răspuns:

N-aș fi vrut să mă nasc în altă țară.

| Mimo2 a răspuns:

SUA